Buna ziua.

Numele meu este Adina si am un baietel de 1 an si 6 luni. Este un "nazdravan". Este foarte activ, alearga toata ziua prin toata casa, cand ia o pauza, se aseaza in sufragerie, unde, de obicei, este un cd cu povesti sau cu muzica, si "citeste" carticele lui cu locomotiva Thomas (cand se uita pe ele si vorbeste sau rade atunci cand da pagina), dupa care alta repriza de inspectat totul prin casa si tot asa. Pe la un an spunea numai cand avea nevoie "mamamamama", cand mai mergea prin casa spunea "tatatatata", mai nou nu mai spune nici una nici alta. Singurele silabe pe care le spune sunt: dadadada, nananana, canta ori cand este singur ori cand ne jucam amandoi sau cand dansam, cand vrea ceva (apa sau jucarie) si nu ajunge la ea, intinde mana spre obiectul respectiv dar nu spune APA, incepe sa "maraie". Cand il strig intoarce capul dar nu intotdeauna, depinde daca este absorbit de ceva sau nu, daca il cert isi da seama ca il cert si ori incepe sa planga ori se supara si el si intoarce capul, daca ii spun hai sa vedem cine este la usa, se duce direct la usa si asteapta fericit.

Intrebarea mea este urmatoarea: pentru ca la aceasta varsta nu spune cuvinte mici, simple, este un motiv de ingrijorare? Ar trebui sa merg la un logoped sau psiholog?

Va multumesc