Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 44
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime giovy's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062

Zambitor Stelutele iernii 2011-2012 cap 1

Dragele mele prietene,in sfarsit am reusit sa trecem la copilasi!!!
    Sper sa fie mai animata casuta,acum ca am trecut la un nou capitol!!!
    Haideti mamici,spor la conversat,sa avem un capitol plin de vesti bune,de copii sanatosi si plini de voiosie ca si pana acum!!!!

Sa prezentam Stelutele iernii 2011-2012:

-ADELINA-IOANA(PUI DE RAMONAMAGDALIN)DATA NASTERII:18.11.2011 ORA 9.30,3KG,CEZARIANA

-ALBERT(PUI DE BIANCASIBIU)DATA NASTERII:18.11.2011 ORA9.50 2.860KG,52CM CEZARIANa

-TUDOR-GABRIEL(PUI DE GIOVY)DATA NASTERII:24.11.2011,ORA 00,50 3,845KG,NATURAL

-DAVID-STEFAN(PUI DE PUFUNOS)DATA NASTERII:28.11.2011, 2,600KG,CEZARIANA

-ROBERT-ANDREI(PUI DE ANAMARIA)DATA NASTERII:1.12.2012, 3KG,48CM,NATURAL

-NIkOL-THEODORA(PUI DE FOTINI24)DATA NASTERII:5.12.2011,ORA 20,15 3,300KG,NATURAL

-EDUARD(PUI DE NATUSYK)DATA NASTERII:8.12.2011 3,880KG,57CM,NATURAL

-MAIA(PUI DE DENYSUK)DATA NASTERII:9.12.2011 3,400KG 51CM,NATURAL

-MARA(PUI DE ALINAGHITA)DATA NASTERII:10.12.2011:10.12.2011,ORA 19.05 3KG,50CM,NATURAL

-GABRIELA-BIANCA(PUI DE ALEXBIA)DATA NASTERII:12.12.2011 ORA 19.13, 3.160KG SI 52CM,NASTERE NATURALA

-EDWARD(PUI DE LAURAANA)DATA NASTERII:17.12.2011, 2,940KG,50cm,NATURAL

-DAVID-ANDREI(PUI DE INNA_ALEXANDRA)DATA NASTERII:19.12.2011, 3.500KG,52CM NASTERE NATURALA

-STEFANIA-IOANA(PUI DE JE_RAMY)DATA NASTERII:20.12.2011,ORA20.10 3,100 ,51CM,NATURAL

-ARIANA-ANDREEA(PUI DE ANAMIRCEA22)DATA NASTERII:20.12.2011,ORA 3.50, 3,500KG 51CM,NATURAL

-OSSMAN-DAMIAN(PUI DE HAIETY)DATA NASTERII:21.12.2011,ORA 12.35,3.250KG,49CM,CEZARIANA

-GEORGIANA(PUI DE GAROFITA_ANA)DATA NASTERII:21.12.2012 ORA 19.18 3,460KG 51CM NATURAL

-RARES-CRISTIAN(PUI DE IULIATUDOR)DATA NASTERII:25.12.2011,ORA 7.30,3.600KG,52CM,NATURAL

-DARIA-DIANA(PUI DE IDEEA)DATA NASTERII:13.01.2012 ORA 12.15;3.100KG,50.5CM CEZARIANA

-TEODOR-ANDREI(PUI DE CARMEN_1185)DATA NASTERII:14.01.2012,3.700KG,51CM NASTERENATURALA

-DARIA(PUI DE FLAVIA 69)DATA NASTERII:16.01.2012 ORA 9.10;2.800KG CEZARIANA

-CRINA-MARIA(PUI DE NATALIA_27)DATA NASTERII:16.01.2012 3.900KG CEZARIANA

-EDWARD(PUI DE MARY21SEP)DATA NASTERII:19.01.2012 ORA 00.45;3,550KG NASTERE NATURALA

-ADRIAN si BOGDAN(PUIUTI DE ROY)DATA NASTERII:8.02.2012 2,6KG si 2,3KG CEZARIANA

-YANIS-ANDREI(PUI DE ADNANA-GIULIA)DATA NASTERII:21.02.2012 3,2KG NASTERE NATURALA

IN CASUTA AVEM 11FETITE GAROFITE SI 15BAIETEI FRUMUSEI!!!
    Modificata de giovy; 11.10.2013 la 19:39:44.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062
    Salutare fetelor!!!!Lory arati f bn,te-ai vopsit???
    Flavia iti multumesc pt prezenta zilnica,esti o draguta,pupici Dariutei
    Deea tot o frumoasa si o cocheta e Daria,sa va traiasca!!!

Cuscra multa sanatate,sa scapati de raceala!!!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de giovy Vezi mesajul
    Salutare fetelor!!!!Lory arati f bn,te-ai vopsit???
    Flavia iti multumesc pt prezenta zilnica,esti o draguta,pupici Dariutei
    Deea tot o frumoasa si o cocheta e Daria,sa va traiasca!!!

Cuscra multa sanatate,sa scapati de raceala!!!
    multumim pentru noua casuta, si eu imi doresc sa ne vedem mai des decat in ultimul timp, desi ne acapareaza cu totul copilasii nostri!!!
    noi suntem bine, se vede ca daria a mai crescut, ma inteleg mai bine cu ea, este mai intelegatoare, nu mai tipa ca disperata cand plec de langa ea, a inceput sa se joace si singurica prin casa sau in curte plus ca ii place sa se uite la Jim-Jam, Pingu este preferatul ei :) danseaza la desenele cu muzica, parca este un penguin mititel
    Diana a reusit sa raceasca la balul bobocilor, cred si eu daca nu se mai potoleste si nu se imbraca ca lumea, asa cum o bat eu la cap, i-am promis o bataie bune daca raceste si daria din cauza ei!!! plus ca este consemnata in casa in weekend, drept pedeapsa!
    pun mai jos niste poze cu Daria joi la Fastrackids

DSCN9705..jpgDSCN9684..jpgDSCN9704..jpg

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062
    Frumoasa foc Dariuta mami Flavia,multa sanatate Dianei,ei mami,ai uitat cum e la tinerete...mie niciodata nu-mi era frig:)))nu fi asa dura cu Diana!!!

O sa pun si eu poze cu piticii,desi nu am prea multe!!!Va pup si va astept la "taclale''

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de giovy Vezi mesajul
    Frumoasa foc Dariuta mami Flavia,multa sanatate Dianei,ei mami,ai uitat cum e la tinerete...mie niciodata nu-mi era frig:)))nu fi asa dura cu Diana!!!

O sa pun si eu poze cu piticii,desi nu am prea multe!!!Va pup si va astept la "taclale''
    giovy, ma enerveaza ca se spala pe cap de 2-3 ori pe saptamana, cu 2 ore inainte de a iesi din casa, se usuca si zbrrrr afara... a trecut vara si mi-e frica sa nu raceasca la cap, sa ne trezim cu cine stie ce probleme, Doamne fereste! plus ca lipseste de la scoala si o sa aiba la greu de recuperate ca ii toaca marunt acum, in clasa a 9-a :(

asteptam pozele!

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    buna fetele, vad ca e liniste in casuta, cred ca vremea asta mohorata v-a molesit pe toate :) noi suntem bine, azi stam in casa ca ploua, sper sa nu ia gaza mica raceala de la tati, care este copt :(
    am fost ieri la fastrackids, pun poze mai jos, de-abia astept sa treaca la o grupa mai mare pt ca mi se pare ca se plictiseste si nu mai are rabdare aici pt ca nu mai este atenta, fuge prin clasa si isi suge degetelul... de-abia astept sa incepem grupa de Explorers saptamana viitoare, dupa ce facem party pentru absolvirea grupei 1 de "Signing" joia viitoare!

DSCN9718..jpgDSCN9716..jpgDSCN9714..jpg

Floricica Novice ana22mircea's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2011
    Postari in forum
    548
    Buna dragele mele!

Scuze de lungaaa absenta, dar nu mai reusesc sa fac mare lucru. M-am mai chinuit de vreo 2 ori sa postez si se bloca forumul, asta noaptea. Ziua daca ma vede Ariana ca tastez nu ma lasa ca ar vrea si ea, asa ca renunt.
    Acum a adormit, am lasat-o sa traga un pui de somn ca nu e in apele ei. Azi dimineata a inceput sa vomite in somn, asa de tare m-a speriat offf. Apoi cand s-a trezit la 12 si-a baut lapticul si l-a vomitat si pe ala si acum a inceput sa faca diaree. Nu stiu de la ce... a facut aseara niste sarituri in pat si isi dadea drumul fix in cap, e tembela fiica-mea. De mancat ieri a mancat paste cu parmezan si pesto. A tot mancat din gogosarii pentru zacusca care erau nespalati, ii fura de pe balcon si musca din ei. Ma gandesc ca si asta ar fi o cauza. Acum sper sa nu mai vomite si ii dau niste smecta pentru diaree. Sper sa-i treaca.

Ramy felicitari pentru bebe doi!! Super veste! Sa merga totul bine ca si pana acum!

Flavia multumesc pentru cuvintele frumoase despre mine si ca le-ai dat fetelor de stire despre noi! Esti o draguta ca de obicei si abia astept la vara sa va facem si noi o vizita!! Intr-adevar abia astept sa plec si eu de aici, sa fiu linistita... cred ca se vede cu ochiul liber ca nu imi e prea bine! Toate la timpul lor.

Ioana multumim pentru noua casuta si sper sa pot intra si eu mai des! Pupici frumosilor tai! Pe Tudu il dai la cresa?

Lory superbi gemenutii! Si pe tine te-am admirat pe facebook si chiar am observat ca ai slabit mult, bravo mamico!

Deea foarte cocheti voi 3 la nunta si asortati! Incepe Dariuta sa semene si cu tine, cand era bebe mi se parea ca seamana doar cu tati. Frumosi sunteti oricum, mai ales impreuna!

Eu ma zbat, cursuri peste cursuri, teme, masuratori, proiecte, dar e bine ca imi place si atunci merge mai usor. Dar si pe astea le fac noaptea, atunci am si eu 2-3 ore libere dupa ce adoarme Ari si nu stiu ce sa fac mai intai. Greu cu timpul limitat. Daca voi incepe munca in decembrie, inca nu stiu sigur ca trebuie sa vorbesc mai intai cu sefii sa vad daca mai am postul, atunci chiar nu o sa-mi mai ajunga timpul. Dar atunci o sa pot posta pe forum cat sunt la munca ca nu mai am 2 manute mici care trag de mine :))
    De viata mea sentimentala nu va mai zic ca e atat de complicata incat mi-a furat somnul, abia mai dorm noptile... A aparut in viata mea un barbat minunat, care ar fi in stare sa imi ofere tot ce am nevoie si tot ce-i cer, dar eu nu pot sa-l iubesc. Poti oare sa iubesti pe cineva in timp, sa-l descoperi si sa te atasezi, sa te indragostesti nebuneste? Sau voi credeti ca si mine ca daca nu exista acea scanteie de la inceput nu are cum sa apara nici in timp?

M-am si tuns joi... nu sunt prea incantata de rezultat si acum imi pare rau ca nu m-am tuns bob, dar in primavara o sa ma tund asa. O sa va atasez o poza :)
    Ari face toate traznaile, dar e cuminte, nu am treaba cu ea. E rea doar cand e bunica-su in preajma si face talente si se rasfata. Doar cu mine e cel mai cuminte copil. De vorbit ii merge gura intr-una, dar nu leaga cuvinte. O striga pe mami a mea nona ca sa vorbim cu ea pe net, pe mine ma striga si daca merg pana la baie, pe tata il striga puu, habar n-am de la ce vine, asa ii zice ea. Si in rest lenesa la vorbit, dar nu sta locului deloc. Face gimnastica pe minge cate o ora fara sa se opreasca pana transpira loarca in cap. Se pune cu burtica pe minge, sta in maini si ridica picioarele perfect drepte si face asa prin toata casa. Ori gimnasta, ori dansatoare, dar ceva performanta clar facem!

Va pun si un filmulet cu zuza mea Ariana sarituri - YouTube

Va pup fetele si va doresc un week-end minunat!
    Imagini atasate

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Buna dimineata dragele mele si bine va regasesc intr-o casuta nou nouta, pe care mi-o doresc din tot sufletul plina de zumzaituri si veselie, cum era pe vremea burticilor...si de care imi amintesc cu oarece nostalgie....
    Am mai incercat sa postez saptamana trecuta si tocmai cand sa public, s-a blocat forumul si am pierdut tot...evident m-am enervat si n-am mai scris nimic, pt. ca eu nu prea pot scrie la comanda....

Am trecut si noi, la propriu, prin febra virozei de toamna, prima pentru noi, dar care s-a manifestat tare urat. Dupa cateva zile in care am tinut situatia cumva sub control, cu Panadol si Nurofen si aspirat de muci...si cand credeam ca scapam ieftin...sambata trecuta am fost cu Osmicu' la dr. pt. ca avea o stare generala proasta - era plangacios si marait si nu-i intrai in voie cu nimic - si in cabinet am vazut ca avea si febra 38.3....Mucii se transformasera din aposi in niste chestii groase si galbene si faceau sa-i miroasa si gurita foarte rau....si era putin rosu in gat. Am plecat de acolo cu reteta pe care erau trecute evident antitermicele, 2 tipuri picaturi de nas, Biorinil si una cu antibiotic, Uniflox....si aveam si Augumentin BIS, cu rugamintea din partea pediatrei sa incercam sa mai asteptam o zi, poate rupe febra singura....Numai ca seara, dupa doza de Nurofen, febra nu numai ca nu a scazut, dar a si urcat la 39.7. Am sarit cu el in cada si ne-am balacit in apa calduta pana cand i-a scazut febra.....A doua zi, s-a trezit bine....dar la somnul de pranz, la ora cand trebuia sa-i dau antitermicul nu m-am indurat sa-l trezesc pt. ca noaptea nu dormea bine...se trezea urland si se rostogolea prin pat....rezultatul a fost ca s-a trezit albastru de frig, inghetat tot....la scurt timp m-a chemat sotul meu sa-l imbrac gros, ca a inceput sa tresara de frig....L-am imbracat si am fugit cu el in brate in bucatarie, unde am dat drumul la aragaz - nu ne-au dat drumul la caldura in bloc...Tresarea din cand in cand, fara ritmicitate....si lucrul asta il deranja sau/si il speria, pt. ca vroia sa planga....La un moment dat m-am speriat pt. ca mi s-a parut ca, cade in letargie, incerca sa rada, dar ii era greu...facea eforturi sa-si tina ochii deschisi - moment in care am chemat ambulanta, CARE A VENIT DUPA APROAPE 2 ORE!!!
    Recunosc, nu stiam cum sa reactionez...la febra stii ce sa faci, dar cand e copilul sloi???? I-am facut un bibe de lapte mai fierbintel...si i-am dat o seringa de Panadol...mare noroc, pt. ca pe masura ce s-a incalzit a explodat febra. Doamne ferste, facea convulsii, pt. ca inteleg ca baietii sunt mai predispusi la asta. Dr. de pe salvare mi-a lasat un Desitin, in caz ca febra mai urca spre 40 grade si mi-a zis sa nu ii mai sar antitermicele la 4 h...si cu tot antibioticul, abia peste vreo 2 zile puteam sa ma astept la imbunatatiri, ceea ce s-a si intamplat. Faza e ca de la antibiotic, dadu si cufureala peste el...ca ma dispera....era pasul si rahatul...el, care e un constipat ca si ma-sa!

Asa ca la noi, ca la nebuni...duminica a iesit mama din spital...si dupa pranz chemam salvarea la Osmicu'...cred ca ma trec astia pe lista neagra....

Anuta, pe tine te admir mai des pe FB...te pup cu drag, si aici....minunati ochi aveti amandoua, chiar daca atat de diferiti!

Mami Flavi, mie mi se pare ca spiridusa seamana mult cu tine....e o ranjita :)!

Giovy drag, nu mai spui nimic de tine...cum iti merge cu sanatatea....sper ca bine...Astept poze cu voiniceii...nu i-am mai vazut de hat hat....

Am intrebat si pe forum....voi stiti cumva daca un frison se poate confunda cu o convulsie febrila? Care ar fi asemanarile si care deosebirile?

Avem si o realizare...uitam de ea...cu raceala asta am scapat de suki (suzeta)...ca daca am vazut ca nu poate respira si o refuza, i-am ascuns-o...si gata! Ajunsese de umbla cu doua, una in gurita, una in manuta...si la fel si dormea...si le schimba dupa chef....

Va pupic si va doresc o saptamana faina!
    Modificata de Hayeti; 21.10.2013 la 08:55:28.

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    buna dimi, fetele, eu sunt cam pleostita, cred ca ma incearca o raceala, desi am tot tras cu spirulina, echinaceea si vitamin C, iau acum Theraflu si strepsils ca ma incearca gatul de aseara, cred ca am luat-o de la cristi, care a fost cobza saptamana trecuta, eu inca ma tin tare si sper sa am doar dureri in gat si sa imi treaca cu ceai, lamiae multa si paracetamol! dau si o pe langa ceaiul cald de fructe de padure cu sucul de la o jumatate de lamiae, de mi-a facut gura punga! :)) dar trebuie sa o pazesc pe daria de raceala!

in weekend am avut reeducarea lui tati, asa ca am tras vreo doua certe bune ca sa il aduc cu picioarele pe pamant ca el plutea in sferele tineretii, pleca la piata si uita sa vina, iar noi il asteptam cu micul dejun si o gramada de treaba prin casa, asa ca tare bine mi-ar fi prins sa stea el cu daria vreo ora ca sa le pot face in voie, sa aerisesc si sa fac curat mai ales in mansarda, unde este o jale... vad ca a inceput sa priceapa, se vede treaba ca barbatilor trebuie sa le desenezi si sa le spui exact ce vrei de la ei ca le lipseste orice fel de intuitive, asa ca am pus punctual pe I si ieri dupa-amiaza a plecat la plimbare cu gaza mica in carut, asa ca am avut tihna vreo 2 ore ca sa fac curat in mansarda, nu am terminat, dar mai vad luminita de la capatul tunelului...

bona alina a trebuit sa plece la bucuresti ca sa stea cu maica-sa, care a avut o operatie grea pe cord, asa ca vine de-abia joi; in timpul asta, sunt de serviciu la copil tati si maica-mea, azi dimineata a schimbat si tati un pampers, primul din viata lui, ca tot timpul spunea ca i se face rau de la pampers (ce gingasi sunt barbatii astia, as putea sa dezvolt dar nu am timp ), si s-a descurcat de minune... am impresia ca daria sta mai cuminte la el decat la mine, nefiind asa de obisnuita cu el...

ana, ma bucur ca va mai vad pe forum, de-abia asteptam sa va vedem mai des!!! despre viata ta sentimentala, ne-ar trebui mai multe detalii, in sensul ca nu am inteles din postarea ta ce sentimente ai tu acum pentru barbatul de care ne povesteai... cred ca poti ajunge sa iubesti un om chiar daca nu ai fluturi in stomac de la inceput, vezi tu ca si fluturii astia se pot transforma in crampe de dezamagire dupa un timp sau pot sa apara daca barbatul stie cum sa se poarte cu tine si Ariana! din pacate, in chstiile de suflet, cel mai bine simti tu ce ti se potriveste, cei din afara pot doar sa isi dea cu parerea... sper sa va fie bine si sa ne intalnim data viitoare in Galati ca sa se joace gazele noastre amandoua si ariana sa o invete pe daria cum sa faca echilibristica pe minge! pana la urma nu am inteles cum ai rezokvat cu diareea arianei, ai grija sa nu se deshidrateze daca vomita, mergi cu ea la medic!

hayeti, imi pare rau ca osmi a fost bolnavior, nu am mai auzit de asa frisoane, cred ca te-ai speriat groaznic... nu prea am inteles, febra a izbucnit dupa ce i-ai dat antitermicul??? cand ii dai antibiotic micului tero, sa nu uiti de eubiotics pentru copii ca sa ii regleze flora intestinala... sanatate multa!

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    ana, am uitat sa iti spun ca imi place tunsoarea ta!

hayeti, felicitari pentru ca ati scapat de suzi! noi ne chinuim sa scapam de degetel in gurita (daca aveti ceva retete, asteptam!), deja si-a cam deformat dintisorii din fata, sus :(( eu si stoul meu semanam, asa ca e cam greu sa ne dam seama cu cine seaman gaza, oricum formatul de cearcane, culoarea albastra la ochisori si gura le are de la el!

ca si ariana, si daria intelege tot, dar vorbeste numai pe limba ei bebeleasca si nu intelegem ce spune :)
    Modificata de flavia69; 21.10.2013 la 09:40:57.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de flavia69 Vezi mesajul
    hayeti, imi pare rau ca osmi a fost bolnavior, nu am mai auzit de asa frisoane, cred ca te-ai speriat groaznic... nu prea am inteles, febra a izbucnit dupa ce i-ai dat antitermicul??? cand ii dai antibiotic micului tero, sa nu uiti de eubiotics pentru copii ca sa ii regleze flora intestinala... sanatate multa!
    Da, mami Flavi, in cele doua zile de "suturi" febra nu s-a sinchisit de antitermic....Iar atunci cand a avut frisonul...i-am dat Panadol si rezultatul a fost ca s-a incalzit pana a facut febra....dar chestia este ca asa si-a revenit....Adica, daca la frison era bleg rau si dadea sa adoarma...la febra intrase in priza....

I-am dat si Eubiotics...totusi, imi pare rau ca nu s-a putut fara antibiotic...deja de pe o zi pe alta de la rosu in gat ajunsese la infectie....si febra aia care nu "rupea"....

+ Raspunde
Pagina 1 din 44
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari