Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299

Foarte interesant Nu mai suntem bebici mici,suntem copilasi voinici(din panerul verii 2008)-CAP. 20

Mami Andreea- 6 martie (andreeacta) – bebe Rares – nascut in 2 iunie la Constanta

Mama Liliana- 10 decembrie (istratliliana) – bebe Ariana – nascuta in 11 iunie la Bacau

Mami Otilia-17 iunie (deutzania) – bebe Andreea Camelia – nascuta in 12 iunie la Bucuresti

Mami Ioana- 7mai (ioana07) – bebe Patricia Stefania – nascuta in 13 iunie la Iasi

Mami Lidivina- 21 martie (lidivina) – bebe Claudia – nascuta in 15 iunie la Mallorca

Mami Anca- 24 ianuarie (ancam) – bebe Adriana – nascuta in 18 iunie la Arad

Mami Irina- 8 decembrie (irede) – bebe Selena – nascuta in 19 iunie la Iasi

Mami Delia- 1 iunie (delya) – bebe David Alexandru – nascut in 25 iunie la Constanta si bebe Dragos Damian -nascut in 17 aprilie 2009 la Cta

Mami Luminita - 2 noimebrie ( lumytinc) – bebe Daria – nascuta in 27 iunie la Baia Mare

Mami Mirela- 20 august (mire83) – bebe Denis Andrei – nascut in 30 iunie la Braila

Mami Diana- 7 ianuarie (dyxy20) – bebe Stefania Rebeca – nascuta in 30 iunie la Pitesti

Mami Alina- 17 aprilie (alinna) – bebe Bogdan – nascut in 2 iulie la Arad

Mami Valentina – 14 iulie ( lulus) – bebe Darius Matei – nascut in 7 iulie la Constanta

Mami Alina- 24 septembrie (alina_popa_aly) – bebe Alexandru Gabriel –nascut in 9 iulie la Ocna Mures

Mami Gabriela- 6 aprilie (gabrielaene) – bebe Matei – nascut in 11 iulie la Bucuresti

Mami Mariuca - 25 iulie (mariucact) - bebe Rares Ilie - nascut pe 13 iulie la Constanta

Mami Catalina- 8 martie (ioanabebe) – bebe Ioana Natalia – nascuta in 17 iulie la Bucuresti

Mami Rodica- 27 iulie (rodhos) – bebe Stefan – nascut in 18 iulie la Bistrita

Mami Mihaela- 17 decembrie (mihamish) - bebe Ilie Stefan - nascut in 20 iulie la iasi

Mami Andreea – 19 august (biluta) – bebe Andra – nascuta in 23 iulie la Onesti

Mami Ruxandra- 22 iunie (ruxxa) – bebe Mara Bianca – nascuta in 26 iulie la Bucuresti

Mami Cristina-15 aprilie (christinact) – bebe Darius Andrei – nascut in 29 iulie la Constanta

Mami Simona Elena - 18 septembrie (simo30) - bebe Briana Francesca - nascuta in 29 iulie la Constanta

Mami Dana - 2 august (danado) - bebe Vlad Stefan - nascut in 30 iulie la Bucuresti

Mama Magda -13 decembrie (maghi02) – bebe Maia – nascuta in 2 august la Baia Mare

Mami Adina - 5 aprilie (adinutzza) -bebelusele Teodora &Alexandra - nascute in 4 august la Galati

Mami Raluca -17 septembrie (ralu55) – bebe Victor Andrei – nascut in 7 august la Turda

Mami Gabriela -21 august (ellla) – bebe Robert Andrei – nascut in 21 august la Pitesti

Mami Monica-21 septembrie (monica82) – bebe Maria Roxana – nascuta in 21 august la Constanta

Mami Nicoleta -24 aprilie (cocolino12) – bebe Sofia – nascuta in 21 august la Bucuresti

Mami Cornelia -26 aprilie (coria) – bebe Corina Maria – nascuta in 27 august la Satu Mare

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    hello!am culcat si eu strumful,era cat pe-ci sa adorm si eu :))
    dar am o gramada de vase de spalat,am de pregatit bibe pt dimineata si de hoinarit pe net:)))
    ma duc sa termin repede treburile:))

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    neata mamici!
    poftiti la cafea

cafea Pictures, Images and Photos

capitol nou....etapa noua pt. copilasii nostri....anotimp nou....sa fie toate cu noroc si cu multa sanatate. Sa invatam cat mai multe si sa ne impartasim una alteia din experienta noastra:)

Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    da, alina, anotimp nou! toamna se face simtita prin temperaturile mici, ploi reci...acum la noi ploua si e rece comparativ cu ziua de ieri, care a fost f frumoasa... sper sa nu tina toata ziua ploaia asta...
    m-am alaturat tie, cu cafeluta aburinda langa mine si ador momentul asta...asa m-am obisnuit. si ca sa nu-l pierd va trebui sa fac un sacrificiu! sa ma trezesc cu juma de ora mai repede si sa nu-l pierd...ca altfel nu mai apuc sa-mi beau cafeaua... colege la cafea nu "prea" voi avea...

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    am recuperat mult, sa vad daca mai tin minte:)

Maghi, spuneai de unt la camin ca era doar in meniu si in realitate le da margarina.
    La noi la camin lucrul acesta nu s-a intamplat niciodata. Inainte sa intru in concediu cu Alexandru, pana sa avem directoare pe unitate, eu mergeam pe tura mea cand eram de dimineata sa vad tot ce se scoate din camara dimineata si sa semnez pt. ce am vazut. Cand era unt se scoteau in functie de numarul de copii 4 sau 5 unturi Albalact. Daca mi se parea dubioasa culoarea sau ceva, fara nici o problema luam o feliuta la masa cu copiii si gustam. Intotdeauna a fost unt.

Coria si la noi e 5 lei pe zi caminul deocamdata. Sa vedem daca se schimba ceva la sedinta. Probabil cu valul de scumpiri sa se mai adauge 1 ron pe zi. Nu stiu, e posibil.
    Diana, tare Stefy cu doipatu:)) Alexandru spune: 2 ani. Si el inca vb. la persoana a III-a. Cred ca e normal. N-am mai citit de mult timp in cartea Anei Savin. Trebuie sa-mi fac timp sa vad poate scrie ceva de "crizele astea de personalitate":))
    La papuci Alex are 24-25. La adidasi, papuci de casa, 24. La sandalute 25.
    Mire, la noi copii isi aduc schimburile in gheozdanele mici, rucsacele, indiferent. Sunt inchise in dulapioare, deci nu conteaza sa fie toate la fel.
    Eu de exemplu, de cand intra copilul in camin, ii atribui un personaj de desene animate, o masinuta, un simbol ceva pe care-l atasez la toate locurile in care se afla obiectele lui: pe patut, pe dulapiorul de haine, la prosopel la baie, pe toate rechizitele, la oglinda grupei. Astfel copilu nu va avea nici o problema in a-si lua singur obiectele fara a le incurca cu cele ale colegilor. Mai frumos e cand dupa cateva saptamani isi invata semnele intre ei si pot sa pun zilnic "elevi de sevici", care le impart celorlalti rechizitele pe ziua respectiva in functie de insemnele fiecaruia. Sunt super incantati ca au astfel de atributii:)

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Cori, eu am scris mesajul in 2 reprize. Se trezise Alexandru asa ca m-am dus sa il imbrac sa-i dau sa pape si am revenit.
    Si mie imi place momentul de dimineata cu cafeaua, cu voi. Eu mai beau una si cand ajung la servici, dar aceea o beau pe parcursul intregii zile, ca sunt si copiii de fata:)

Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    in mod sigur eu nu o sa pot bea cafeaua in clasa cu "copiii" mei de fata! (emoticon cu zambet,ar trebui sa pun dar nu stiu)...

Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    pai serviti cafeaua impreuna Cori:)
    Noi acum la inceput pt. ca sunt putini copii putem servi cafeaua impreuna(colegele). saptamana trecuta am avut doar 15 copii in total. Dupa ce incep serviciul insa, o las undeva pe dulap la inaltime si mai iau cate o gura cand imi aduc aminte:), deci clar nu poate fi numit "momentul meu de cafea". Cand sunt de dupamasa insa, dupa ce adorm copiii, pot savura din nou o cafea, printre hartogarii, asta ca sa nu adorm, pt. ca se creaza o atmosfera de somnolenta cand dorm toti copiii, jaluzele trase.... :))

Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    si noi tot la 6 ron ne asteptam sa platim pentru masa/zi, din noul an...
    nu ar fi o problema, dar sa fie interes in a le servi o masa sanatoasa! eu asta astept din partea lor si voi intreba luni, sa vad cui trebuie sa ma adresez cu tact si cu blandete, ca nu vreau sa par ca sunt o atotstiutoare sau ca am venit eu sa fac reguli...vreau sa ii fac sa inteleaga ca imi pasa de copilu meu!
    cea mai mare parte din zi si-o petrece acolo...iar ei trebuie sa le ofere copiilor conditii, atat de joaca , cat si de hrana sanatoasa! doar platim aceea mancare si am pretentia sa fie si adecvata varstei, cat si sanatoasa.
    si nici vineri nu mi-a placut ca au avut supa de fasole boabe...nu mi se pare a fi o mancare pentru copiii de cresa unde sunt si de 1 an si 3 luni (un baietel), dar nici pentru cei de camin! nu inteleg de ce nu le fac supe, ciorbe, supe de fructe(cu lapte si smantana in ea, plina de vitamine). numai ca exact asa cum s-a procedat la tine la camin ar trebui si astia sa contacteze un nutritionist !

Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    se creaza o atmosfera de somnolenta cand dorm toti copiii, jaluzele trase.... :))

stiu senzatia...am fost de multe ori la fostele colege de faculta care lucrau la camin si exact asa cum descrii si tu, faza cu "fiecarui copil i se atribuie un desen, un obiect, care ii va deveni ca un nume" sau perioada "libera"din timpul somnului, asa aveau si ele...eu mergeam ca mai trebuia sa facem cate un referat, sau un studiu de caz pe subieti cu perioada de varste mica...si trebuia sa umbli sa-ti culegi material, sa cunosti subiectul, sa stabilesti, chiar, o legatura cu el, ca sa-l cunosti cat de cat... cat de frumos era atunci...
    am recrutat un baiat odata cu deficit de comportament...doamne ce greu s-a lasat cucerit...avea 3 ani! cate bomboane si biscuiti i-am carat...si ce credeti...m-am apropiat de el cand ne jucam ca eu eram mama si el copilul meu. sii placea ca eu nu-l bateam ca ma'sa, cand facea cate o prostie ci mergeam cu el la colt sii explicam de ce e pedepsit...dragii de ei!

Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    mi-am terminat cafeaua si merg si eu sa ma apuc de supa...vreau sa termin mai repede azi!
    va doresc o duminica placuta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari