Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609

Mamici de copii bilingvi

Am hotarat sa deschid acest topic cu speranta ca ne vom putea ajuta reciproc cu sfaturi in ceea ce priveste invatarea limbii materne (romana in cazul meu).

In cazul nostru eu sunt romanca si sotul suedez. In comunitatea unde locuim noi, nu avem f mult contact cu familii de romani. La gradinita copiii vorbesc suedeza si noi in familie suntem nevoiti sa vorbim suedeza, altfel nu intelege sotul. Cand sunt singura cu copiii incerc sa vorbesc romana cu ei, dar cel mare refuza deja sa raspunda in limba materna. Am observat ca se si supara, uneori, pe mine daca vorbesc limba romana.

Mi-ar placea sa gasesc ceva carti in romana specifice varstei lui, sau desene animate pe care sa le vizionam impreuna.

Daca exista cineva in situatia mea, care are mai multa experienta, astept sfaturi si sugestii :)

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    buna anamaria.si eu sint romanca si sotul la fel.traim in italia de cca 9 ani el,eu de 7.de 5 ani am adus si fetita care e nascuta in tara,iar in italia am nascut 3 baieti. iti inteleg dilema,mai ales ca sotu tau e strain. sfatul meu insista sa vb ro cind esti singura cu copiii,ar fi pacat sa uite limba materna.it sau suedexza in cazul tau o pot invata si la gradi,la scoala.am o prietena romanca aici in italia casatorita cu it. in prezenta lui vb in it,dar cind e singura vb in ro.cit despre suparea celui mare,explicai frumos ca at cind veti merge in vizita la bunici sau late rude in tara nu se poate decurca sa v cu ei daca refuza sa vb ro.cred ca va intelege si incet incet va vb.multa bafta.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Buna..Draga Ana....eu locuıesc ın Cıpru turcesc..aıcı se vb limba turca.Sotul e turc.In aceeası curte locuıesc sı soacra sı cumnata.
    Eu cu baıatul de 3 anisorı am vbvb doar limba romana....nu vb nıcı macar un cuvıntel ın limba turca cu el.
    Chıar daca sunt sotul, soacra sau alta pers ın jurul nostru...eu tot in romana ıı vb copilului.
    İndıferent de unde sı cu cıne sunt, nu ıı vb ın turca. Chıar daca nımenı nu ne ıntelege, eu nu-mi fac grıjı...pt ca maı ımportant e copilu sa ınvete decat pers dın jur.
    Acum nu vb corect sı nu face propozıtıı ca altı copii de varsta lui...dar ıntelege ambele limbı la perfectıe.
    De vb chıar mıe ımı vb ın romana....deja stıe sa faca dıferente. Cand vrea apa sau de ex altceva...mie ımı zice ın romana iar lu tacsu sau soacra ın turca.
    Tu ar trebuı ındıferent de cıne e ın jur..sa ıı vb doar ın romana...Nıcı eu nu am alte pers care vb romana ın jur...
    Aı meı nu se amesteca sı nu ımı ımpun sa vb turca cu copilu cand sunt sı eı langa...asta ca sa ınteleaga sı eı.
    Daca sotul nu e ımpotrıva...tu vb cu copilul tau doar lımba romana...ca estı acasa, ın parc, oras ..nu conteaza.Veı vedea ca va prınde f.bıne ambele limbı.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Eu vb turca doar cu sotul sı restul lumıı...dar cu copii, nıcıodata nu vb turca..
    Deci, daca sı sotul nu e ımpotrıva..chıar sı ın prezenta luı vb romana cu copilul.
    Poate copilul tau se supara cand vb romana pt ca nu ıntelege destul....
    Mert al meu acum la 3 anı jumate ıntelege tot ın ambele limbi.....cand ıl ıntreb anımalele dın carte, mi le zıce ın romana...iar cand soacra ıl ıntrteaba deja automat ıı rasp ın lımba care e ınttrebat.
    Bafta...acum ıtı trebuıe rabdare..nu te lasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari