Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita laurika07's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    7

curs de engleza pentru copii de 2 ani

Dragi mamici si tatici, vreau sa o inscriu pe fetita mea Maria la un curs de engleza pentru bebelusi. Are aproape 2 ani si nu stiu daca nu este cumva prea devreme. Voi ce ati face? Multumesc!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    In ceea ce priveste capacitatea de invatare si intelegere a copilului la aceasta varsta, nu este devreme.
    Nu stiu insa daca fetita are rabdarea necesara, daca se poate concentra... stii tu. Desi la aceasta varsta, cursurile ar trebui adaptate, si totul ar trebui realizat prin joc.
    Noi vis-a-vis de casa noastra avem o scoala de limbi straine si le cunoastem foarte bine pe proprietare (care sunt si profesoare de engleza). Ele mi-au spus ca in general acolo primesc copii care au implinit 4 ani, dar dupa ce au luat-o putin in primire pe Irini (acum are 2 ani jumate) si i-au studiat comportamentul, mi-au spus ca o pot integra in grupa de la toamna (cand va avea 3 ani).
    Ar trebui sa existe si in Romania mici scoli in care sa se organizeze grupe de engleza pentru copii mici.

Noi oricum, probabil ca vom renunta la ideea de scoala, pentru ca peste o luna se va muta la noi in oras prietena noastra buna care s-a nascut si a trait in SUA pana acum 5-6 ani (acum are 33) si mi-a promis ca o va invata ea pe Irini engleza, mai ales ca Irini o iubeste foarte mult si o asculta.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Acum sunt curioasa daca nu cumva va aparea vreun/vreo utilizatoare care sa ne spuna ca stie ea un loc unde se fac super-cursuri de enegleza pentru copii mici, in Bucuresti. :)))) Stiti voi ce vreau sa spun!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    7
    Multumesc pentru raspuns Anna, parerile sunt impartite, multi au ras cand le-am spus ca vreau ca Maria sa invete engleza, dar stiu ca in familiile bilingve copiii invata foarte usor ambele limbi. Am sa ma mai gandesc :)

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    7
    Draguta demonstratia, Nicole. Multumesc!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de laurika07 Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns Anna, parerile sunt impartite, multi au ras cand le-am spus ca vreau ca Maria sa invete engleza, dar stiu ca in familiile bilingve copiii invata foarte usor ambele limbi. Am sa ma mai gandesc :)
    Ce inseamna foarte usor pentru tine?Nu cred ca in urma unui curs,un copil de nici 2 ani va vorbi limba engleza,sau alta.Va invata cateva cuvinte,dar nu va ajunge sa sustina o conversatie :).La noi in familie se vorbesc 4 limbi in mod constant,natural,iar fata a prins foarte usor fara sa realizeze initial ca sunt limbi diferite,fara sa facem vreun efort,ci doar sa vorbim.
    Eu am facut franceza din clasa a cincea pana in liceu,doua ore pe saptamana.Apoi am urmat cursurile unei facultati in franceza.Am invatat foarte multe,am citit,etc,dar pana nu am ajuns intr-o tara in care franceza este una dintre limbile oficiale,iar oameni vorbesc non stop franceza,nu pot sa spun ca am stiut vreodata sa vorbesc normal,fara sa ma gandesc la greseli si acorduri.Doar practica ne ajuta in intelegerea si vorbirea altei limbi,degeaba faci "n" cursuri daca nu folosesti informatiile in mod curent.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    In ceea ce priveste capacitatea de invatare si intelegere a copilului la aceasta varsta, nu este devreme.
    Nu stiu insa daca fetita are rabdarea necesara, daca se poate concentra... stii tu. Desi la aceasta varsta, cursurile ar trebui adaptate, si totul ar trebui realizat prin joc.
    Noi vis-a-vis de casa noastra avem o scoala de limbi straine si le cunoastem foarte bine pe proprietare (care sunt si profesoare de engleza). Ele mi-au spus ca in general acolo primesc copii care au implinit 4 ani, dar dupa ce au luat-o putin in primire pe Irini (acum are 2 ani jumate) si i-au studiat comportamentul, mi-au spus ca o pot integra in grupa de la toamna (cand va avea 3 ani).
    Ar trebui sa existe si in Romania mici scoli in care sa se organizeze grupe de engleza pentru copii mici.

Noi oricum, probabil ca vom renunta la ideea de scoala, pentru ca peste o luna se va muta la noi in oras prietena noastra buna care s-a nascut si a trait in SUA pana acum 5-6 ani (acum are 33) si mi-a promis ca o va invata ea pe Irini engleza, mai ales ca Irini o iubeste foarte mult si o asculta.
    Mi se pare foarte buna ideea cu prietena.Din moment ce s-a nascut si a trait atat de mult in SUA,vorbeste engleza firesc,iar Irini va fi captivata sa auda o alta limba vorbita atat de natural.Daca o si place pe prietena ta,cu siguranta va dori sa inteleaga si sa se faca inteleasa.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de laurika07 Vezi mesajul
    Draguta demonstratia, Nicole. Multumesc!
    Nu era un raspuns pentru tine, doar o continuare a ceea ce scrisese Ana si la ce se astepta ea sa urmeze.

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    7
    Scuza-ma ca te intreb, dar de ce vorbiti atat de multe limbi straine la voi acasa? Poate sunteti o familie mai mare...? Cum s-a descurcat fetita ta cu toate cele patru limbi, nu le-a incurcat, a reusit sa faca distinctia intre ele pana la urma?
    Si de ce ar fi mai potrivit sa inveti primele cuvinte ale unei lumi straine in clasa a 5-a si nu la 2 ani. In clasa a 5-a cred ca deja un astfel de copil va putea sustine o conversatie elementara, nu crezi?

Membru inregistrat la
    22.03.2012
    Postari in forum
    7
    Citat Postat de NicoleD Vezi mesajul
    Nu era un raspuns pentru tine, doar o continuare a ceea ce scrisese Ana si la ce se astepta ea sa urmeze.
    Ce dragut, si eu credeam ca pe forumul asta sunt persoane bine intentionate. Cred ca mai bine imi pastram ideile pentru mine decat sa postez ceva pe aici. Cred ca de acum asa voi face.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari