Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Cum ii stabilim copilului o rutina zilnica?

Intrebare pentru mamicile cu copilasi mai mari de 1 an.
    Voi aveti un program fix pentru ei ? Stau si ma gandesc ca logic ar fi sa ii fixez un program zilnic, care sa devina rutina de zi cu zi. Insa ma intrebam : Oare cum o sa reusesc sa ii impun copilului sa manance fix la o anumita ora, sa doarma fix la o anumita ora, sa se joace fix la o anumita ora s.a. , cand viata noastra ca familie e mereu haotica si mai mereu suntem pe graba ? Voi cum le-ati stabilit programul zilnic copiilor vostrii ?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mie mi s-ar parea un stres enorm sa am ora fixa. Vad cum e cand avem undeva de mers la ora fixa cat de rau e. Avem in schimb o rutina zilnica. Adica lucrurile vin unele dupa altele cam in acelasi fel. Adica in fiecare zi sunt cele 3 mese principale la aproximativ aceleasi ore, in fiecare zi e somnul de pranz, dimineata iesim afara la o plimbare, dar poate e in parc, poate e in centru sau poate la magazin. Daca e urat poate e o vizita. Seara avem cina dupa care spalam dintii, luam pijamaua si urmeaza somnul. Cam cum e si la noi astia marii... doar ca la noi cand e nevoie sa sarim peste o masa, sau sa dormim mai putin, e mai usor decat la puiutii mici. La ei incercam sa le oferim o mai mare stabilitate... rutina asta de care ziceam.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mai mami de Maxi...si eu am impus un oarecare program lui Osmicu'...dar si el si-a format o rutina plecand de la programul impus de mine...Adica, eu am incercat spre exemplu cu mesele, sa i le dau la ore fixe...ceea ce ne-a iesit...insa el a fost cel care si-a fixat numarul de mese, inca de mic...la 2 luni a renuntat la masa de noapte...apoi singurel si-a crescut intervalul intre mese de la 3 la 4 ore....Acum, la 1 an si 10 luni papa tot la 4 ore...bibe cu lapte la 8, la 12 un soi de mic dejun care poate consta in cereale, o tartina cu ceva, fructe cu biscuite si/sau iaurt, sau un Fagaras/branzica de casa...La ora 16 cand vin eu de la serviciu papam consistent, e masa principala...si seara in jur de 20 papam iar un biberon de 330 ml lapte. Am incercat sa bag sa gustari intre, dar in acest caz nu mai mananca tot la masa propriu-zisa...
    Nu-mi prea place sa ma abat de la rutina, pt. ca atunci cand o fac, el este total dat peste cap si cateva zile bune nu ne mai intelegem...
    Practic, important este inceputul...daca impui din start niste reguli, copilul capata f. repede rutina programului...iar tu nu ai decat sa faci tot posibilul sa-l respecti.
    In ultima vreme noi avem pb cu somnul...seara tipa cand e ora de somn...dar nu accept negocieri, sting tot si ne bagam in pat...si protesteaza, dar daca n-are incotro...

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Asa e cu rutina, trebuie sa te si tii de ea. Din acest motiv cred ca unii prefera sa fie mai flexibili, pentru ca ei personal au dificultati sa se tina de program, ori altii fara program parca simt ca nu se descurca.
    La primul copil am facut si eu o rutina mai strica si pe moment eram fericita ca functioneaza bine, apoi mi-am dat seama ca era si stres... ajunsesem sa refuz plimbari sau vizite ca sa ma pot tine de program, daca era sa fac ceva nou parea complicat si de obicei ma sanctiona si copilul in sensul ca nu ne intelegeam prea bine, nu ii placeau schimbarile. Cu timpul am facut totul mai lejer, iar de cand si cu bb 2 nu as mai putea face ceva strict in ruptul capului. Gradinita, programul de munca, bona, toate astea ne dau tonul la rutina. Dar eu am o zi dimineata, o zi dupa-masa, asa ca nu prea seamana o zi cu alta. Dar ne e bine la toti, si cred ca asta e ceea ce ne dorim, nu sa fim neaparat intr-o anumita norma.

sadia
    Guest
    Al meu a intrat intr-o rutina sa zic asa dupa un an,si o are si acum,,deci te poti astepta .Si-a format rutina dupa programul meu un pic "dur"asa ca se mananca pranzul maxim 12.3o,se doarme la 13.30-14.00.,merenda la 16.30,si asa pana se culca la maxim 22.30.....daca nu are somn va merge oricum in pat.
    Deci da....isi va face aproape singur o rutina in baza programului impus de tine,.
    Deci da incearca cat de de cat sa ai un program ...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu as putea sa dau copy-paste postarii Ankai :))) Cam asa a fost si la noi. Irinei am incercat si reusit sa ii fac un program strict, dar am exagerat. A fost stresant... Eram nonstop cu ochii pe ceas: cand a mancat, cand s-a trezit, cat a dormit... Refuzam intalniri cu prieteni dragi, refuzam safac sau sa primesc vizite... ca nu cumva sa deranjam copilu' care era si asa isteric din cauza ca eram eu la randul meu, stresata si isterica.
    So... acum am schimbat total macazul, si e mai bine pentru toata lumea. Suntem mult mai relaxati, iar ziua decurge mult mai frumos. Mancam cand ne e foame, dormim cand ne e somn, ne jucam si ne plimbam cand avem chef... Si treburile casnice... cand avem timp, ca nu avem ctc-ul pe urmele noastre :)

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    61
    eu consider ca ptr un copil asa mic e destul de greu sa ii faci un program, in care sa manace la o anumita ora sa se joace la o anumita ora. imagineazati ca pe tn te-ar pune cineva sa manaci atunci cand nu ti-e foame sau sa faci un anumit lucru cand nu ai chef. lasa copilul sa isi exprime singur dorinta de a face acel lucru exact atunci cand doreste si simte. in privinta somnului e bun un anumit program.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La multi ani, Irini! Toate cele bune va dorim si petrecere frumoasa!

sadia
    Guest
    Da fetelot voi aveti dreptate,dar daca noi am zburat la munca de mici ,neaparat a trebuit sa avem un program,nu mai zic ca de mic,merge la gradi,deci si-a format rutina vrand nevrand.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de andadeea Vezi mesajul
    eu consider ca ptr un copil asa mic e destul de greu sa ii faci un program, in care sa manace la o anumita ora sa se joace la o anumita ora. imagineazati ca pe tn te-ar pune cineva sa manaci atunci cand nu ti-e foame sau sa faci un anumit lucru cand nu ai chef. lasa copilul sa isi exprime singur dorinta de a face acel lucru exact atunci cand doreste si simte. in privinta somnului e bun un anumit program.
    Pai de ce de mancat poate sa manance doar cand ii e foame, dar la somn ii trebuie program?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari