Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

ce sa fac?

buna fetelor. baietelul meu este un copil tare altruist. doar ca ceilalti baietei din anturajul lui nu sunt asa,si de obicei ii iau jucariile din manute, ba chiar unii il si lovesc. iar al meu nu riposteaza deloc,doar se enerveaza si incepe sa plinga. eu ,in schimb,sunt mai impulsiva, si ma deranjeaza ffff tare ca primeste lovituri de la copiii si ca cedeaza asa usor. in plus,ma gandesc ca la gradi( unde viata e o jungla), ii va fi si mai rau caci nu voi mai fi eu linga el sa il protejez. sincer, am incercat sa il invat sa riposteze si el si sa dea si el inapoi in ei cand se intampla sa-l loveasca, doar ca nu face asa. ce-i drept ,eu l-am invata de mic mic sa dea jucarii,sa imparta si sa nu loveasca iar acum el nu mai intelege nimic,este confuz si derutat,si probabil ca deja i s-au intaparit in caracter acele invataminte. numai ca nu cred ca i-am facut un prea mare bine,caci e greu sa supravietuiesti cand toti ceilalti sunt asa de rai.
    ce sa fac? cum sa dreg problema?ce ,cum?
    m-am gandit sa evitam copiii aceia,doar ca pe ei ii stie de prieteni si vrea la ei si cu ei.
    sfatuiti-ma ,va rog!

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Aceiasi problema pot sa spun ca avem si noi.Doar ca Darius(bebe meu),la inceput era la fel ca al tau doar ca nu plingea se uita mirat,daca cineva ii lua jucaria din mina sau il lovea. Acum a inceput sa riposteze si el si nu mai da asa usor jucaria din mina.Sunt copii si copii. Eu cred ca al tau la gradi va vedea,si va incepe sa riposteze.

mada_lyna
    Guest
    sper din inima, ca morrrr de nervi cand vad k il bat toti.eeei,nu chiar bataie.ci doar mai primeste o palma peste cap, una peste fata. si mor de draci. si ma enervez ca mamicile copiilor astia nu se omoar sa ii certe ca mi-au altoit copilul. eu,cand mai face si el de-astea,dar din senin, si fff rar, il cert.ca asa imi pare corect,nu sa se loveasca. dar acum...

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    sper din inima, ca morrrr de nervi cand vad k il bat toti.eeei,nu chiar bataie.ci doar mai primeste o palma peste cap, una peste fata. si mor de draci. si ma enervez ca mamicile copiilor astia nu se omoar sa ii certe ca mi-au altoit copilul. eu,cand mai face si el de-astea,dar din senin, si fff rar, il cert.ca asa imi pare corect,nu sa se loveasca. dar acum...
    In primul rand,tu nu esti consecventa in ceea ce priveste acest aspect.Ba il indemni sa riposteze si sa dea si el inapoi(ceea ce mi se pare oribil),ori il certi atunci cand reactioneaza(fff rar ,dupa cum tot tu spui).Nici o mama nu ar trebui "sa se omoare" certandu-si copilul,atunci cand cei mici gresesc.Aceste lucruri se discuta cu calm,repetand mereu ca lovitul nu are ce cauta in joaca lor.Poti evita compania acestor copii,dar daca sunt de aceeasi varsta nu vad o mare problema in acest fapt.

mada_lyna
    Guest
    pai problema mea tocmai asta era.ca nu sunt de acord cu loviturile dintre ei,dar nici nu suport sa il bata ceilalti. deci,cum sa abordez lucrurile?
    singura solutie ar fi ,din pct meu de vedere,sa ii evitam ,dar el vrea sa se joace cu ei. si atunci,ce sa aleg? ca el sa mearga in continuare sa se joace cu ei,si sa primeasca lovituri ,sau sa il distantez de ei si sa plinga dupa ei? oricum ar fi, tot va plinge.

mada_lyna
    Guest
    cat despre mamicile care "nu se omoara", eu consider ca ar trebui sa incerce macar sa le corijeze comportamentul,nu sa treaca cu vederea peste asa ceva,ca pina la urma este o forma de violenta. ca este indreptata inspre copilul meu ,ma doare cel mai tare,asta e clar.

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Aceste lucruri se discuta cu calm,repetand mereu ca lovitul nu are ce cauta in joaca lor.
    asta e de fapt ideea, ca mamicile acestor copii, nu le explica ca lovitul nu are ce cauta in joaca lor.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    buna fetelor. baietelul meu este un copil tare altruist. doar ca ceilalti baietei din anturajul lui nu sunt asa,si de obicei ii iau jucariile din manute, ba chiar unii il si lovesc. iar al meu nu riposteaza deloc,doar se enerveaza si incepe sa plinga. eu ,in schimb,sunt mai impulsiva, si ma deranjeaza ffff tare ca primeste lovituri de la copiii si ca cedeaza asa usor. in plus,ma gandesc ca la gradi( unde viata e o jungla), ii va fi si mai rau caci nu voi mai fi eu linga el sa il protejez. sincer, am incercat sa il invat sa riposteze si el si sa dea si el inapoi in ei cand se intampla sa-l loveasca, doar ca nu face asa. ce-i drept ,eu l-am invata de mic mic sa dea jucarii,sa imparta si sa nu loveasca iar acum el nu mai intelege nimic,este confuz si derutat,si probabil ca deja i s-au intaparit in caracter acele invataminte. numai ca nu cred ca i-am facut un prea mare bine,caci e greu sa supravietuiesti cand toti ceilalti sunt asa de rai.
    ce sa fac? cum sa dreg problema?ce ,cum?
    m-am gandit sa evitam copiii aceia,doar ca pe ei ii stie de prieteni si vrea la ei si cu ei.
    sfatuiti-ma ,va rog!
    Lasa-i invatamintele alea, intiparite...ca-s mai sanatoase. Cand e vorba sa il loveasca alt copil, explica-le la amandoi si celui care loveste si la al tau ca nu e frumos, ca nu asa se joaca copii. Cam atat...dar sa nu mai alternezi cu ideiile ...ca il zapacesti..deci,ori ramai sa ii explici si sa il feresti de copii...ori il inveti la bataie reciproca.
    Si parerea mea e ca ar fi bine sa nu te agiti prea tare cand plange, sa te simta nu stiu.."in ofsaid". Eu spre exemplu cand era Denis mai mic si era ciufulit de altii nu pot sa zic ca mi-am facut probleme asa mari...explicam...il linisteam, si cam atat. Luam lucrurile firesc. Sunt copii...si al meu sincer era ala care lovea mai des, decat cel care primea. Dar am tinut cont sa il cert cand dadea. Acum nu mai avem astfel de probleme.

mada_lyna
    Guest
    uite un exemplu. acum vreo saptamana,unul din "inculpati":) , pur si simplu l-a prins de gat,pe la spate, cu ambele maini si il stringea de gat. maica-sa n-a schitat nimic, eu am vazut asta si m-am dus spre fi-su si i-am desfacut mainile din jurul gatului lui RObert. stii ce mi-a zis maica-sa dupa incident,imediat dupa?? ca nu are forta asa mare sa stranga,deci nu e chiar asa grav. chestia e ca eu am fost cea care i-a desfacut mainile copilului si am simtit astfel forta cu care strangea si chiar m-am speriat.
    pai in loc sa il mustre ,sa ii explice aluia ce a gresit, ea a avut grija sa imi zica mie ca nu a fost asa grav. consider ca ala era momentul cand trebuia sa ii explice odorului ei ce a gresit.
    plus, ca musca, loveste ,ciupeste. dar....cert e ca maica-sa ne asigura (zic noi,pt ca toti copiii sunt vizati de el), ca nu musca tare,loveste sau ciupeste tare.doar asa,de ...amuzament,proba.

mada_lyna
    Guest
    incerc din rasputeri, sa nu dau "apa la moara" acestor incidente,dar pur si simplu nu suport sa il vad suferind.
    dupa ce pateste ceva, pune boticul, ii tremura buzita de jos si incepe sa plinga. mi-e milutza de el.
    am incercat sa fiu mai relaxata in acest sens, dar vazand ca mamicile lor(nu toate ,sigur), nu fac nimic ,si constientizand ca ei cresc si i vor prinde slabiciunea ,mi-e teama sa nu se adanceasca treaba si sa devina Robert f temator fata de copii, sa se auto-izoleze, sa devina introvertit doar din frica fata de copii. am observat ca ii este teama de copiii mai mari, pt ca sunt mai inalti, mai puternici,iar el este mai impiedicat , mai putin sportiv.
    treaba asta cu lovitul tine de vreo cateva luni, si nu vad nicio imbunatatire ,ba chiar s-a inrautatit, pt ca il vad mai temator.
    daca vine un copil in fuga inspre el, pune mainile in fata sa nu il loveasca, daca isi agita cineva mainile spre el, se teme sa nu fie lovit.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    uite un exemplu. acum vreo saptamana,unul din "inculpati":) , pur si simplu l-a prins de gat,pe la spate, cu ambele maini si il stringea de gat. maica-sa n-a schitat nimic, eu am vazut asta si m-am dus spre fi-su si i-am desfacut mainile din jurul gatului lui RObert. stii ce mi-a zis maica-sa dupa incident,imediat dupa?? ca nu are forta asa mare sa stranga,deci nu e chiar asa grav. chestia e ca eu am fost cea care i-a desfacut mainile copilului si am simtit astfel forta cu care strangea si chiar m-am speriat.
    pai in loc sa il mustre ,sa ii explice aluia ce a gresit, ea a avut grija sa imi zica mie ca nu a fost asa grav. consider ca ala era momentul cand trebuia sa ii explice odorului ei ce a gresit.
    plus, ca musca, loveste ,ciupeste. dar....cert e ca maica-sa ne asigura (zic noi,pt ca toti copiii sunt vizati de el), ca nu musca tare,loveste sau ciupeste tare.doar asa,de ...amuzament,proba.
    Mda, depinde de parinti...tin minte ca pe genul astora de copii i-am evitat.
    Noi n-am facut parte din categoria asta "grea" :D
    Era mai domol...plus ca eu deja eram antrenata ..cand il vedeam pe Denis ca nu mai are tendinta sa se smuceasca spre vreun copil...eu deja eram cu un pas inaintea lui...sa il opresc. Anticipam de multe ori ce avea de gand in capusoru lui sa faca. De atfel ,i-am facut cale intoarsa de la parc de cateva ori,ca i-am zis daca nu te joci frumos cu copii plecam...sau cand alerga aiurea si n-avea stare,la fel...in trici si acasa nene.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari