Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dialnyko's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    87

Primii pasi spre lumea din afara familiei

Topicul este raspuns la articolul Primii pasi spre lumea din afara familiei

Asa este!Sunt perfect de acord!Dar, totusi, se pune o intrebare:ce faci cind copilul nu este primit la gradinita pe motiv ca nu are 3 ani impliniti cand incepe anul scolar?Si te obliga astfel sa ti copilul un an acasa pentru 7-8 saptamani cat ii trebuie copilului sa implineasca 3 ani?Daca gasiti vre-un raspuns logic la aceasta intrebare, spuneti-mi-l si mie, ca eu nu gasesc nici o logica!La cresa nu mai tine copilul ca e prea mare iar la gradinita nu-l primeste ca e prea mic.Unde e continuitatea din sistemul de invatamant prescolar???

Floricica Nou Venita macrina's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    41
    dialnyko, nu stiam de aceasta, eu am intalnit parinti care au dat copilul de la 2 si ceva la gradinita; e ciudat sistemul nostru, dar pana la urma cred ca vei putea sa gasesti o solutie. Mergi la o alta gradinita, trebuie sa gasesti intelegere undeva, sau daca esti din bucuresti, inscrie copilul la oi gradinita particulara cu program si pentru copii mai mici de 3 ani, cel putin pentru cela 8 saptamani in care nu il poti duce la gradinita de stat. Nu iti face griji de schimbarea mediului intr-un interval asa de scurt, il va ajuta foarte mult in socializarea cu ceilalti.

Floricica Nou Venita macrina's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2005
    Postari in forum
    41
    scuze, am inteles gresit chestiunea cu 7-8 saptamani, atunci va trebui ca timp de un an de zile sa inscrii copilul la o gradinita particulara sau sa apelezi la o bona, cred ca ambele variante sunt la fel de costisitoare. Mult succes si sa gasesti cat mai repede o solutie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari