Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248

Petitie pentru gradinita

Am o idee. Nu stiu daca e locul cel mai bun sa postez, dar sigur ma va ajuta cineva.

Am vazut ca in tara asta se poarta petitiile. Eu propun (din proprie experienta) sa semnam o petitie pentru a reusi sa ne inscriem copiii la gradinita (asta e acum o adevarata problema pt mine).

Am vazut ca sunt multe mamici in situatia asta si poate impreuna reusim sa urnim lumea.

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    eu sunt de acord. dar as solicita pe langa asta ca gradinitele de stat sa primeasca copiii de la varsta de 2 ani, nu 3 ani.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu cu chiu cu vai si pachetul de rigoare am reusit sa o inscriu la cresa
    era a 52 pe lista de asteptare
    si pana la urma mi-o primeste din toamna
    ca cica in vara nu au deschis si trebuie sa ne descurcam

cristina elena
    Guest
    De acord si eu cu petitia desi nu stiu daca se rezolva ceva cu ea. Daca nu iti "inscrii" din timp copiii risti sa ramai pe dinafara. Eu pe fetita am inscris-o la cresa cu aproape 10 luni inainte si de atunci tot fac vizite la directoarea cresei ca sa nu ma uite
    Iar pe baiat in urma cu 4 ani cand l-am inscris la gradinita tot asa a mers, cu luni bune inainte a trebuit sa-mi asigur locul.
    Cat despre varsta nu se poate de la 2 ani la gradi. Gradinita face parte din invatamantul prescolar si varsta de inscriere si primire e de la 3 ani.
    Pana atunci noi mamele ne descurcam cum putem, cine are crese in oras (de stat sau particulare) e bine, cine nu se descurca cum poate pana la 3 ani.

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Eventual putem sa semnam si pt concediu cu bani pana la trei ani, ca asa cum am prins eu las copilul neterminat, nici de gradinita, dar inca mic. Sau concediu pana la inscrierea copilului la gradi, care sa fie obligatorie. Si atunci ar fi mult mai motivati guvernantii sa creeze locuri la gradi, decat sa dea bani inca 1 an sau 2 ani.

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Poate ma lamureste si pe mine cineva. Oficial, cand incep inscrierile la gradinita pentru 2009-2010? Va multumesc !

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    Stiu ca prin iunie se depun dosarele, mai iunie. Mai bine mergi la gradinita unde vrei sa il inscri pe copil si vorbesti cu directoarea.

Floricica Nou Venita inata's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    126
    carmendia trebuie sa mergi la gradinita la care vrei sa il inscrii si directoarea iti v-a da toate detaliile, asa am facut anul trecut cand mi-am inscris baietelul la gradi.pe 1 iunie s-au facut inscrierile si pe 15iunie ne-au dat rezultatele.

Floricica Debutanta calauzitor's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    buna! cand baiatul meu era mic m-am dus sa depun cererea de inscriere la 01.02 si i-am dat-o directoarei, am luat nr. de inregistrare si nu am avut emotii. Conform legii trebuie sa-ti primeasca o cerere si sa-ti raspunda la ea indiferent cand o depui. Din cauza asta sunt cozi cand se deschide oficial inscrierea pt. ca o parte din parinti duc cererile cu mult inainte.

Floricica Nou Venita inata's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    126
    buna!
    la gradinita unde l-am inscris pe fiul meu numai pe 1 iunie ne-a primit dosarul chiar daca ne-am dus mai repede cu tot ce trebuia.cred ca fiecare gradi cu politica ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari