Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

La ce varsta ati dus copilasii la cresa?

Buna fetelor
    vroiam sa va intreb la ce varsta ati dus la cresa copilasii?
    eu am o vecina..copilasul are 1 an si jumatate si l-a dat la cresa..pentru ca peste cateva zile vrea sa reinceapa serviciul.
    voi la ce varsta i-ati dat la cresa? cum s-au adaptat?
    cum e acolo? le da sa pape? ca un copil la 1 an jumate nu papa singur...

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu am dat-o pe Maria de la 2ani si nici ea nu manca singura, acolo le-a invatat pe toate, sa faca la olita, sa bea din cana singura, sa pape singura, noi acasa ii rasfatam putin dar acolo au altfel grija de ei, nu-i cocolosesc ca noi.
    eu am fost multumita de cresa, se ocupau de ea, nu ramanea nemancata si cred ca peste tot e la fel. aici erau 17copii, dar unii papau singuri.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu pe Edi l-am dus la cresa la un an si aproape 10 luni, adaptarea a fost greoaie insa in final s-a adaptat pentru ca n-a avut incotro. Le da sa manance la cresa celor care nu mananca singuri, au si mancare pasata si mancare nepasata pentru cei care mesteca, au dimineata micul dejun la 8 jumatate in general tartine, la 10 au o gustare in general fructe, la 12 au masa de pranz cu felul I si II, iar dupa somnul de dupa-amiaza au iar gustare, in general prajituri "de casa"

Am deschis si eu in perioada in care l-am dus pe Edi la cresa un topic despre Adaptarea la cresa

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Da.ma gandeam ca e micut la 1 an si jumatate la cresa.
    de aceea v-am intrebat...legat de adaptare....sunt multe de spus..depinde de copilas..si de personalul de acolo..
    si eu ma tot gandesc ce voi face cand Damian implineste 2 anisori...
    de aceea va intreb..

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    As vrea sa o dau si eu pe alexuta la cresa dar nu stiu cam cand e momentul potrivit deocamdata consider ca e prea mica voi ce credeti cam cand ar trrbui sa o inscriu???

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ghiocel, majoritatea mamicilor cred ca au inscris copiii la cresa atunci cand n-au mai putut sa stea cu ei acasa. La noi asa a fost, l-am inscris cand a trebuit sa ma intorc la servici.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Eu nu i-am dat la cresa pt ca stau acasa de 6ani(de cand am nascut primul copil),deci nu a fost cazul sa-i dau din moment ce eu mi-am dat demisia tocmai pt acest lucru(nu am vrut nici cresa,nici bunici,nici bona,am vrut sa ma ocup personal de ei)pe baiat l-am dat la gradi la 3ani si 3luni,iar fetita o voi da la toamna.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am dato acum 2-3 sapt.are 2 ani si 2luni.se adapteaza f greu,dar sunt copii si sub 1 an in grupa ei,si sunt bine mersi,ii vad dimineata cu suzete in gura,nici nu comenteaza saracutii.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    cred ca voi mai astepta si eu oricum mai repede de 2 ani nu am de gand sa o duc la cresa nu lucrez deocamdata asa ca am timp berechet sa ma ocup de alexuta si cred ca mi-ar fii greu sa stau 8 ore pe zii despartita de ea mie greu o ora sa stau fara ea daramite 8 :P

Floricica Nou Venita simonique's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2010
    Postari in forum
    6
    Eu pe Victor l-am dat acum doua luni, la un an si sase luni. S-a adaptat imediat, eu il vad mereu si pe camera. Am ales cresa pentru ca ar tb sa ma intorc la munca si citisem ca in primele luni de colectivitate o sa fim mai mereu raciti. Asa a fost, o saptamana la cresa, o saptamana cu mucisori acasa. Acum ne-am mai obisnuit. Eu nu prea pentru ca mi se face mereu dor de el, dar din pacate nu am alta alternativa.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    m dato si eu ieri la cresa si maine face 2 anisori deocamdata nu a facut nicio fita

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari