Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

De la ce varsta inscriem copiii la cresa sau gradi?

m-a uimit zilele trecute o mamica in parc pt ca se ducea la o gradinita sa se intereseze de ce acte ii trebuie sa-si inscrie copilul la gradi. baietelul ei era mai mic ca fi-miu cu 1 zi.
    eu intentionez sa-l dau la o gradi particulara dar nu se stie niciodata daca voi mai dispune de aceeasi bani si atunci.
    in toamna asta Robi o sa aiba doar 1 an si 7 luni,la anul 2 ani si 7 luni. nu o fi prea devreme sa-l inscriu de-acum?
    stie cineva o gradi de stat in Constanta,pe linga Far mai de Doamne-ajuta??
    sau particulara?
    ms
    Modificata de mada_lyna; 30.06.2011 la 11:45:19.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Eu am optat pt gradi la privat,pe baiat l-am dat la 3ani si 3 luni,iar pe fetita o voi da din septembrie si va avea 3ani si 6 luni,trebuie sa ne gandim ca unele mamici nu pot sta ac si sunt nevoite sa se intoarca la serv,eu ma consider o norocoasa ca am avut posibilitatea de a sta ac cu copii pana la 3ani si...

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    noi am optat pt o cresa de stat
    nu-s asa jalnice cum cred unele mamici
    la 2ani si 2 luni a mers la cresa

sunt unele mamici care merg mult mai devreme la serivici si atunci copii merg mult mai devreme
    eu am prins cu 2 ani de stat aksa
    inca 2 luni a stat cu soacra-apoi am preferat cresa
    ma gandesc la mamicile care stau 1an aksa- oare cate vor opta pt cresa!?
    oricum la 1an e prea devreme pt cresa
    de la 1.6 luni -2ani mai merge

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Eu am inscris-o la 2 ani la gradinita....era o clasa speciala tip cresa integrata.....adica amestecati mai marisori si mici cu pampers (din cate imi amintesc erau vreo 3 mici atat cat sa se poata ocupa educatoarea si in ce priveste schimul de pampers, condusul in baie, etc....daca ar fi fost mai multi ar fi fost mai dificil)....anul urmator a trecut direct la gradinita.

Si din cate imi povesteste mama pe mine m-au dat de la un an si 8 luni la cresa.
    Depinde fiecare cum se descurca, depinde de locul de munca pe care-l are, depinde de ajutorul dat de bunici, etc.

La noi a functionat bine....cea mica nu vorbea decat foarte, foarte putin....im preajma copiilor mai mari si-a dat drumul la vorba bine in 2 luni.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    oricum la 1an e prea devreme pt cresa
    de la 1.6 luni -2ani mai merge
    Si eu zic tot asa...la un an pare cam devreme, dar daca nu au alte posibilitati.....
    La noi sunt care-i dau la cresa de la 6 luni........dar tot asa nu condamn pe nimeni, daca nu au cum altfel.
    Din pacate au tot taiat din concediile de matrenitate ca au mai ramas doar 5 luni platite 100%...apoi au alte 6 luni, parca, platite cu 30%.....e o mizerie ce se intampla cu maternitatea.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de flora73 Vezi mesajul
    Si eu zic tot asa...la un an pare cam devreme, dar daca nu au alte posibilitati.....
    La noi sunt care-i dau la cresa de la 6 luni........dar tot asa nu condamn pe nimeni, daca nu au cum altfel.
    Din pacate au tot taiat din concediile de matrenitate ca au mai ramas doar 5 luni platite 100%...apoi au alte 6 luni, parca, platite cu 30%.....e o mizerie ce se intampla cu maternitatea.
    flora,e prea devreme pt ei-ca si copii
    oare cine nu si-ar dori sa mai stea inca 6 luni,chiar 1 an acasa cu copilul!?
    dar tu nu vezi,ca si la noi statu a taiat-o p-aia cu 2ani-stai 2ani dar iei o indeminzatie mai mica de 600 dar nu mai mare de 1200 lei
    cine sta 1 an aksa ia indeminzatie intre 600-3400 lei
    acum depinde si cat e salariu

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Asa ese, cel mai bine este sa stai acasa cu el, pe de alta parte, daca inceputul serviciului inseamna un plus mai mult decat semnificativ la bani, chiar si scazand banii de gradinita, atunci poate problema se pune altfel. Eu am avut noroc de un job care sa-mi ofere posibilitatea sa am pe cineva care sa aiba grija de matei de cand era mictu de tot si in una, in acelasi timp eu sa-mi pot face brese neprogramate in timp sa sa trec sa il vad de cateva ori pe zi si apoi l-am dat la o gradinita particulara foarte buna, pel care o recomand calduros celor care stau sau lucreaza in zona Titan.Se numeste Puiutul pufos si acum pe perioada verii stiu ca accepta copii in perioada de proba de doua saptamani gratis. Mi se pare foarte ok si poate vedea fiecare cum se acomodeaza copilul in acest timp cu doamnele (domnisoarele de fapt) si cu locul.
    Pentru noi este foarte ok: are engleza inclusa in pret, directoarea este foarte receptiva la doleantele parintilor, pastreaza legatura cu parintii si au tot felul de programe educative si interactive, pentru toata familia, copii se spala pe dinti dupa masa, fiecare clasa are baia ei, au si o curticica suficienta pentru numarul de copii...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu vreau sa va spun ca am inscris-o la 2 ani si 2 luni la cresa,si regret enorm.tot timpul voma dimineata de frika,pe drum cand o duceam,refuza sa faca la olita,refuza sa pape acolo,a tusit 2 luni de zile,apoi a luat varicela,bolnava incontinuu,nu sa acomodat,acasa plangea,seara ma cauta prin pat,statea numai in bratele mele si lista continua.concluzia?ma imbrac cu ce am,poftele nici nu mai stiu ce sunt alea.ma rup de la multe,dar fata nu mai merge la gradi pana la 3 ani si 9 luni,adica pana in toamna viitoare,sau chiar 4 ani.asta e,traim dintrun salariu,stam in chirie,noroc ca ma ajuta mama cu mancarea si tot ce ne mai trebuie,sotul nu e de acord,dar asta e,o sa trecem si peste asta,si o sa o dau cand o sa fie pregatita.

mada_lyna
    Guest
    eu as vrea sa intru in somaj dupa ce termin concediul de crestere copil caci nu am unde sa ma intorc(firma la care lucram e in cadere libera). poate imi voi gasi ceva de lucru acasa intre timp pt un ban in plus, daca m-o lasa fi-miu ca sta numai cu mine. el nu se joaca singur ca alti copilasi,doar cu cineva(adica eu,tati sau bunicul cateodata).si pina atunci poate gasim si o gradinita,de stat sau particulara.
    problema e ca,daca ma duc la servici, trebuie sa=l dau la una cu program prelungit ca n-am cu cine sa il las.soacra-mea nu stie sa se ingrijeasca de el(ca e cu ochii in telenovele) iar mama lucreaza si n-are cum sa renunte ca e singura si nu are varsta pensionarii.
    n-am nici cea mai vaga idee de la ce varsta se dau copiii la cresa sau gradi. in ce conditii ti-l inscriu ,etc
    am sa merg sa vad ce si cum la gradinita de care apartinem si va tin la curent.

Floricica Nou Venita jojo24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2011
    Postari in forum
    19
    Eu as vrea sa il las pe flavius la cresa, ceva din toamna... sunt din Bucuresti. stiti vreuna buna?

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    si eu mi-am inscris fetota la o cresa de stat, in sectorul 1;au conditii foarte bune, curatenie luna si sunt supravegheati video.
    sunt curioasa cum va reactiona in toamna cand o duc, va avea 2 ani si o luna;

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari