Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee De ce bone sa ma feresc?

Atunci cand parintii se hotarasc sa apeleze la ajutorul unei bone trebuie sa se gandeasca bine la ce asteptari au de la bona, ce nevoi are copilul lor, ce pregatire/studii, experinenta trebuie sa aiba acea bona.

Sunt cateva semne la care in timpul interviului parintii trebuie sa fie atenti. In primul rand trebuie sa se fereasca de bonele care nu au sau nu sunt dispuse sa furnizeze o lista de refeinte cu datele de contact ale familiilor anterioare pentru care a lucrat. Apoi trebuie urmarit comportamenul copilului dupa ce a stat cu bona, daca ceva nu este ok, copilul isi va schimba comportamentul.

De asemenea, o bona buna va cere instructiuni speciale cand va ramane singura cu copilul si dupa timpul petrecut cu el va povesti in amanunt ce s-a intamplat cat au fost parintii plecati. Daca bona nu face aceste lucururi poate fi un semn ca nu isi da interesul.

Un alt semn rau este daca bona nu este punctuala, si poate insemna ca fie nu este bine organizata fie ca nu pune prea mult pret pe job-ul ei.

Voi ce recomandari aveti pentru parintii in cautare de bona? Ce semne trebuie sa urmareasca si de ce tip de bone sa se fereasca?

Floricica Nou Venita IoanaSoricelul's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    22
    Ai.grija.de.copilul.tau: Cine este Bona Bianca?

Asta ar fi un caz de "Asa nu"....

Floricica Nou Venita Gabriela40's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    16
    Buna ziua . Dragi mamici,dar trebuie si voi sa avet,'spiritul comunicarii cu acea bona ,nu daca vii de la servici, si esti stresata si obosita, si acea bona incearca, sa-ti comunice ce a facut piticul tau ,in cursul zilei tu ca parinte ,nici nu o bagi in seama. In primul rand parintele si bona trebue s-a aibe o legatura stransa,asta este parerea mea. Daca va deranjez, pe vre-o una dintre mamici , imi cer scuze.

Floricica Nou Venita adelinabb's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    3
    buna seara dragi mamici,din pacate si eu am avut o experienta proasta cu o bona care culmea a fost selectata din agentia de bone Active Center respectiv Nanna care s au dovedit a fi atat bona cat si agentia niste neserioase carora le am platit comision si dupa aceea bona a plecat cred ca au avut o intelegere intre ele ca se cunosteau in fine cert este ca am ramas si fara bani si fara bona asa ca va recomand mare atentie dragele mele deoarece oameni sunt imprevizibili!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari