Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Cresa Upetrom din Ploiesti

Buna dragele mele mamici,
    Fetita mea de doar un an si cinci luni, merge la cresa Upetrom din Ploiesti de doua saptamani.
    Aproape zilnic plec plangand de la cresa, cu un mare sentiment de vinovatie ca o las pe mana unor nepregatite si nepricepute.
    In prima saptamana, am lasat-o doar 4 ore.
    Micul dejun nu-l vrea, pentru ca baza in aproape fiecare dimineata, este (paine cu unt) cu altceva pe langa.
    Fata mea nu mananca paine cu unt, pentru ca nu-i place, asadar micul dejun il sare.
    La pranz mi se spune ca mananca( pentru ca este nemancata) .
    In fiecare zi le da ciorba sau supa, felul doi si un fruct.In fieare zi altceva, preparat la bucataria din cadrul cresei.Insa portiile sunt mici, iar fetita este tot nemancata cand o iau.
    La gustare le da un produs de patiserie sau produs de patiserie si fruct.
    In urma cornului cu gem, fetita mi-a vomat pana la 2 dimineata.Am mai auzit si alte mamici ca s-au plans ca le-au vomat copilasii, dar nu neaparat de la corn cu gem ci branzoaica.
    Cand am pus intrebari de la ce patiserie vin produsele, nu mi s-a mai vorbit de catre o educatoare pe care o cunoastea sotul, iar asistenta de la clasa ei, mi-a spus sa nu-i mai dau corn cu gem si sa-l mananc eu.
    O alta problema pe care am intampinat-o, pe langa faptul ca fetita se trezea planganad isteric de cateva ori, iar apoi adormea inapoi, cateva zile la rand, este agitata, interiorizata, plansa mereu cand o iau, desii o tine toata ziua cu suzeta in gura, inraita pe copii, nu mai vrea sa se joace cu ei, nu mai vrea in parc, nu mai vrea sa mearga de manuta( nu merge singurica),nu mai este fetita plina de energie,care emana fericire, care era jucausa si sociabila.
    Intro zi am luat-o zgariata, alteori vanata la noada fundului si pe fund.
    Cand am cerut explicatii, mi-au sarit in cap, sau suparat pe mine, mi-au spus ca asa este in colectivitate, ca sunt prea multi copii si nu poate avea grija doar de unul singur.
    Cateva zile am lasat-o la program lung de 8 ore, insa cand o luam de acolo, era nemancata si foarte obosita, imi adormea pe drumul spre casa si daca o lasam se doarma cum am si facut de cateva ori, imi dormea pana dimineata a doua zi.
    Daca o trezeam ca sa-i fac baita si sa o scot afara putin sau sa manance, imi plangea, era nervoasa si vroia doar la somn.
    Mi s-a spus ca nu doarme mai mult de o ora.
    Azi am auzit cum doua din ele care stau cu copilasii, au tipat la ei, si au batut in ceva, pentru ca plangeau mititeii si erau pe olita.
    Bineinteles ca iau agitat si mai rau.Au crezut ca am plecat, insa le-am auzit cum le spuneau sa taca si sa nu mai planga, pe un ton deloc bland.
    Eu cred ca nu le este usor, insa nu inteleg de ce si-au ales aceasta meserie, daca nu sunt apte pentru asa ceva.Comportamentul lor imi dovedeste ca nu sunt pregatite profesional si mental pentru aceasta meserie.Nu au inclinare deloc, nu sunt dulci, ci din contra acre si nervoase, chiar si cu parintii.
    De comun acord cu sotul meu, am decis sa nu o mai lasam la 8 ore ci la 4, adica de la 8 la12 dupa masa de pranz.
    Sper sa o integrez iar cu copilasii din parc, sa se joace frumos, sa fie iar fetita vesela si jucausa.
    Pe zi ce trece sunt tot mai dezamagita de acest personal.Nu stiu sa se poarte cu copilasii, imi dau impresia ca se duc la serviciu pentru salariu , dar mai presus pentru atentii, cadouri.
    Credeti-ma ca vreau ca fetita sa se integreze, sa-i fie bine, sa o stiu pe maini bune, sa ma linistesc si eu, pentru ca traiesc niste ore de cosmar cand o stiu acolo.
    Nu sunt o mama nebuna, posesiva, insa sunt o mama careia ii pasa de copilasul ei.
    Nu am adus-o pe lume ca sa fie "chinuita" de niste nepregatire de acrituri.
    Sotul, socrii, doctora imi spune sa o las ca va fi bine pana la urma si ca asa este peste tot.
    Inima mea este sfasiata de fiecare data cand o las si o iau plangand.
    Stiu ca nu sunt singura mamica dezamagita de personalul acestei crese, si am rugamintea sa-mi impartasiti experientele voastre in cadrul cresei cu proprii copilasi sau cunostinte.
    Astept cu mare interes parerile voastre dragi mamici iubitoare de copilasi.
    Simt ca nu o voi mai duce mult timp la cresa.Am sa-mi ascult inima si propriul copil.

Multa sanatate si multumesc anticipat.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna mami.nu stiu ce cresa este asta,si eu sunt din ploiesti.dar mami ai inceput munca?daca da nu pot decat sa iti spun ca va mai fii o perioada grea si se va obisnui ca toti copii,daca nu,si ai posibilitatea sa stai acasa cu ea intrebarea mea e de ce chinui copilul?totusi e micuta,nu poate invata cine stie ce ca nu au activitati la gradi la varsta asta.ei merg acolo doar ca sa stea cineva cu ei,in rest le baga muzica,canta..si cam atat si se joaca eventual.si eu am avut-o la 2 ani si 3 luni si a fost groaznic si am retraso din motivele de care te plangi si tu de fetita ta.acum am dato pe 10luna asta si este super.intelege copilul altfel,nu se simte abandonata,deja se vede diferenta,vb mai frumos,politicos,se schimba singura, si multe altele.nu stiu ce sa iti zic,eu am stat cu un salariu si a fost f greu doar sa nu o mai ducem ca era mika,dar a meritat,pt ca acum a mai crescut si e altfel.

ADY_ELA
    Guest
    Buna madasabi,Este vorba de cresa uzinei UPETROM , de aici din sud , chiar de langa pod .
    Nu am inceput munca.Firma la care am lucrat, a dat faliment, asa ca trebuie sa-mi caut.
    M-am gandit sa o duc pe fetita la cresa, pentru a se adapta treptat, iar eu sa am timp sa merg la interviuri.
    Tocmai pentru ca nu vreau sa fie chinuita, ieri am retras-o, dupa ce m-a scos din sarite o educatoare.
    Nu venea sa-mi ia fetita pentru a intra in clasa.Ma intampina femeia de serviciu.
    Tot ea timp de o saptamana m-a ignorat total si presupun ca si pe fetita.
    Chiar mi-a spus ca si-a luat mana de pe ea.Copilul nu are nici-o vina ca eu nu-i sunt ei pe plac.
    Lipsa de profesionalism s-a vazut.Ea a tipat la copilasi cand erau pe olita.
    Dragi parinti intrebati, informativa inainte sa lasati propriul copilas pe mana unor nepregatite profesional si mental.
    Regret ca am chinuit copilul doua saptamani, regret ca am inscris-o la cresa Upetrom.
    Nu mai am incredere in crese.
    Va rog din tot sufletul ajutati-ma sa gasesc o bona, pentru ca in momentul cand imi voi gasii de lucru, sa am cu cine lasa fetita.
    Multumes anticipat.
    Modificata de ADY_ELA; 22.09.2012 la 20:59:39.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Eu o am la cresa 23 din malu roosu,ploiesti.extraordinar tot personalul,nu am dat cadouri,nu leam dat nimic.fetita mia povestit cum doamnele o pupa,cum o invata poezii,cantece,cum danseaza cu ele,cum le da sa pape,cum povestesc ele dupa ce plec eu.sunt ff multumita de personal.o recomand din tot sufletul

Floricica Nou Venita upetrom's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2012
    Postari in forum
    1
    Draga ADY_ELA sidragi mamici,

Cu ingaduinta voastra as dori sa clarific catevaaspecte cu privire la gradinita despre care discutati, Gradinita cuprogram prelungit nr.23. Intr-adevar, aceasta gradinita isi desfasoaraactivitatea in cladirea numita Cresa Upetrom, dar aceasta cladire a fost cedataPrimariei de catre compania Upetrom 1 Mai, in scop caritabil, pentru a deservicomunitatii, mai precis pentru desfasurarea de activitati de invatamantprescolar.

Ma adresez aici in calitate de reprezentant al Upetromsi trebuie sa va marturisesc ca ne-a intristat sa aflam ca personalul de acoloar putea avea un comportament necorespunzator fata de copilasi. Va asigur caintentiile companiei noastre au fost dintre cele mai bune si ne dorim caaceasta gradinita sa fie un mediu in care copii sa se dezvolte armonios.

Va sfatuim sa va informati cu exactitate cu privire lacomportamentul angajatilor gradinitei si sa aflati si parerile altor parinti ceau copii inscrisi aici, iar in cazul in care se confirma ca personalul nu are oatitudine corespunzatoare va sfatuim sa luati legatura cu autoritatile avizate(Inspectoratul Scolar Judetean).

ADY_ELA
    Guest
    Buna madasabi,pune-mi te rog ce varsta are fetita ta.
    A mea a re 1 an si 5 luni si merge tinuta de manute.
    Nu vorbeste nici foarte bine pentru a-mi povesti ce face acolo, ce se intampla.
    Pot spune ca nu am mai dus-o si este mai linistitta, mai activa, mai plina de viata, insa tot se trezeste in timpul zilei dar si noaptea plangand.Mititica crede uneori ca inca mai este la cresa.
    Ma simt tare vinovata ca am dus-o si am avut incredere in personal.
    O simt mult mai lipicioasa ca inainte, nu mai vrea sa stea cu nimeni in camera, decat cu mine, mja strange si ma pupa sau ma musca toata ziua.
    Simt ca am luat decizia corecta in privinta fetitei.
    Nimeni nu o ingrijeste mai bine ca mine.

ADY_ELA
    Guest
    Stimata reprezentant Upetrom,Eu am vrut sa trag un semnal de alarma asupra personalului acestei crese, nu sa se las fara loc de munca.
    Eu cred ca nu le este usor cu un numar mare de copilasi, insa comportamentul lor lasa mult de dorit si este nejustificat.
    Vreau doar ca alte mamici care-si lasa copii la aceasta cresa sa nu pateasca ce a patit fetita mea.
    Dupa o discutie foarte serioasa cu doctotorita fetei, precum si cu sotul am decis sa nu o mai ducem.
    Bineinteles ca am auzit mamici care si-au retras copilasii din motive asemanatoare.
    Sunt convinsa ca va deranjeaza ceea ce spun, dar credeti-ma ca nu inventez nimic.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu ma adresez doamnei upetrom,nu incurcati nr gradinitei.fetita mea e la nr 23 si nu am absolut nimic de comentat de personal.sunt absolut perfecti,cum am zis mai sus,nici nu o rasfata dar nici nu o lasa intrun colt sa planga,este f ingrijita si plec fara griji,chiar daca o las plangand.cand vin sa o iau imi dau tot raportul,kiar daca asta implica faptul ca a plans toata ziua,sau mai stiu io ce a facut.sunt f multumita.cresa upetrom nu stiu ce nr are.mamai ade fetita mea are 3 ani si 8 luni.e f bine ca ai posibilitatea sa mai stai cu ea acasa.eu am stat pana acum 2 saptamani cu ea,pentru ca am avut si noi o tentativa nereusita pe la 2 ani si 3 luni sa o dam la gradi,dar nu a fost deloc bine,nu sa adaptat,era nefericita,de aceea si eu am retraso atunci.dar acu e altceva a inteles ca nu o abandonam.

ADY_ELA
    Guest
    Sa-ti traiasca fetita, sa iti aduca numai bucurii in viata madasabi.Este maricica, intelege, vorbeste, insa a mea este micuta.
    Intelege mititica, insa nu vorbeste prea bine, nu stie sa-mi spuna ce s-a intamplat acolo la cresa, doar ce am vazut si auzit.
    In interiorul gradinitei 23 exista si cresa?
    Aveam zile cand mi-o aducea si nu-mi spunea nimic despre ea.Daca intrebam imi spunea cate ceva dar foarte putin.
    Mereu erau grabite si nervoase atat educatoarele, cat si asistenta sefa.
    Nu vreau sa mai aud de cresa Upetrom.Nu o mai recomand nimanui.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da mami au si cresa.sunt f multumite mamele si acolo.si eu am avuto tot la 23 la cresa,doar ca nu sa adaptat ea.mai depinde de copilas.sunt unii care ii iau parintii pe sus ca nu ma vor sa plece si f micuti.ele au rabdare vb frumos dar pur si simplu a mea nu sa adaptat.

Floricica Nou Venita raduligia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    1

cresa upetrom

Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna madasabi,Este vorba de cresa uzinei UPETROM , de aici din sud , chiar de langa pod .
    Nu am inceput munca.Firma la care am lucrat, a dat faliment, asa ca trebuie sa-mi caut.
    M-am gandit sa o duc pe fetita la cresa, pentru a se adapta treptat, iar eu sa am timp sa merg la interviuri.
    Tocmai pentru ca nu vreau sa fie chinuita, ieri am retras-o, dupa ce m-a scos din sarite o educatoare.
    Nu venea sa-mi ia fetita pentru a intra in clasa.Ma intampina femeia de serviciu.
    Tot ea timp de o saptamana m-a ignorat total si presupun ca si pe fetita.
    Chiar mi-a spus ca si-a luat mana de pe ea.Copilul nu are nici-o vina ca eu nu-i sunt ei pe plac.
    Lipsa de profesionalism s-a vazut.Ea a tipat la copilasi cand erau pe olita.
    Dragi parinti intrebati, informativa inainte sa lasati propriul copilas pe mana unor nepregatite profesional si mental.
    Regret ca am chinuit copilul doua saptamani, regret ca am inscris-o la cresa Upetrom.
    Nu mai am incredere in crese.
    Va rog din tot sufletul ajutati-ma sa gasesc o bona, pentru ca in momentul cand imi voi gasii de lucru, sa am cu cine lasa fetita.
    Multumes anticipat.
    Buna, am si eu fetita de 1,10 luni la cresa UPETROM, (am o intrebare la ce grupa era inscrisa fetita? sunt 4 grupe la cresa la UPETROM) educatoarea/ asistenta fetitei mele si infirmierele de la grupa ei sunt f. de treaba, m-au sunat cand fetita mea nu s-a simtit bine si au avut grija de ea pana m-am dus sa o iau acasa. Nu le-am auzit pana acum tipand la copii; eu iau fetita la ora unu in fiecare zi si prind mereu ora de pus copiii pe olite, majoritatea plang la olita si nu am auzit sa tipe cineva la ei din personalul de acolo; de cate ori duc sau iau fetita de la cresa multi copiii plang in clase (inclusiv fetita mea plange) e un plans general am auzit voci mai ridicate/timbru mai grav din partea personalului ca sa-i linisteasca dar nimic exagerat (ar fi bine sa nu generalizam comportamentul neprofesionist de la una - doua asistente sau infirmiere la tot personalul de acolo). Am vazut unele educatoare mai mereu cu cate un copil care plange in brate incercand sa-l linisteasca, e clar ca daca plang 2-3 copiii nu ii poate lua pe toti sa-i linisteasca in acelasi timp.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari