Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta andrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    617
    Sunt mamica unui baietel de 1 an si 3 luni si as vrea sa imi recomandati si mie o cresa particulara in sectorul 6.

Floricica Nou Venita daneza_4u's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    3
    Buna ...nu cred ca exista cresa particulara in sectorul 6 si nici in Bucuresti.Din cate stiu eu cresele au un regim de functionare mai aparte, adica trebuie sa aibe cadre medicale...asistente med. si infirmiere ,nu educatoare asa cum vor parlamentarii sau mai stiu eu ce subsecretari de stat .In sectorul 6 sunt 3 crese de stat destul de OK . Sunt curate si au meniuri adecvate piticilor 1-3 ani ....etc. Eu iti recomand aceste crese , daca esti pregatita sa il la-si pe micut si sa ai rabdare cat dureaza perioada de acomodare care difera de la copil la copil .Acum depinde de ce pretentii ai??? La cresa nu e ca cu BONA , ea e una cu un copil acolo la cresa sunt 3-4 doamne cu 20 de copii , nu pot sta doar cu al tau in brate sau mai stiu eu ce .Dar sa stii ca asistentele sunt foarte pregatite ele sunt asistente med. puericultor ...adica fac si treaba de educatoare,nu ii supravegheaza doar medical ...da ele fac cu ei program de dezvoltare psihomotorie , ceea ce e foarte bine de stiut pentru ca nici cei din Ministere nu stiu ce fac aceste doamne .Au scoala postliceala cu pregatire speciala pt. copii 1-3 ani .De fapt pt. copii 0-3 ani pentru ca inainte de 2007 aveau si grupe de sugari .
    Te pun in garda si nu numai pe tine ...pe toate mamicile sa aiba grija cu bonele si cresele particulare ( daca sunt) ca aceste cadre ...foarte multe sunt pregatite printr-un CURS DE CALIFICARE PE CARE IL FAC CHIAR SI IN 5 ZILE . Da in 5 zile ...ce crezi ca invata bona si infirmiera in 5 zile ??? Eu va atentionez ca nimic au doar un certificat platit prin care sunt atestate ca pot sta cu copii nostrii . Am verificat si stiu sigur cum obtin asfel de certificate . Eu nu am incredere in aceste doamne care nu au o scoala asa cum trebuie ...ce stie dupa 5 zile de curs ? Ce face cu copilul meu daca e rau ?...aaa suna la 112 ...doar atat poate face ?
    Si nu doar atat la aceste institutii particulare ( probat ) sterg copii doar cu servetele umede ...este ok dar eu cred ca ei mai trebuie si spalati din cand in cand si la gura si la fundulet ...voi ce spuneti dragi mamici? Si mai sunt multe de discutat ...si despre mancarea din aceste institutii particulare si de felul cum se prepara ...
    Oricum eu va doresc succes si sa aveti rabdare in perioada de acomodare , sa fiti realisti ...ca se vor imbolnavi cateodata , ca asa este in colectivitate si mai pot aparea si alte probleme trecatoare . SUCCES

Floricica Nou Venita zuzunic's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2007
    Postari in forum
    4
    Buna!Eu am un baietel de 2,8 ani.Mergem la o cresa de stat din sectorul 6,accepta situatia pt. ca i s-a explicat ca e singura varianta ,dar.. nu-i place, nu merge cu placere.Nici noi parintii nu suntem bucurosi.E cresa!Acolo copiii sunt ingrijiti,spalati, hraniti,culcati,supravegheati si atat!Pentru copiii mai mici e foarte bine,dar pentru cei mai maricei,care vorbesc f.bine, fac singuri la olita, mananca singuri,spun ce vor si ce nu vor..., pentru ei e greu.Se plictisesc,copiaza limbajul si gesturile celor mici...nu au activitati care sa-i tina ocupati,nu invata nimic,un cantecel,o poezie,nimic.Copilul meu stie ce l-am invatat eu acasa si atat!Daca plange nu ti-l alinta nimeni,sunt ca niste papusi:"stai cuminte,taci din gura,liniste,hei!fetito!",expresii noi de la cresa,pe care copilul meu le foloseste cand se joaCa singur.Si vorbind de jucarii,daca isi ia de acasa o jucarie,se joaca,daca nu ,nu.Nu li-se prea dau jucarii sa se joace,pentru ca e greu sa le strangi.Cand ii striga nu-i stiga pe numele mic,ci pe numele de familie si sunt copii mici,care abia isi stiu numele mic.Plus bolile!OOOO!Mergem 1-2 sapt.la cresa si 2-3-4 sapt. acasa!Daca lipseste copilul 3 zile nu-l primesc fara aviz epidemiologic!Dar la intrarea in clasa te intampina 3-4 "nasucuri ude",care tusesc de ti se rupe sufletul!Si vorbim de trierea copiilor dimineata???!Care triere?!Oricum noi ne-am cam lecuit de cresa!Cautam alte variante, dar nu inainte de a le spune si celor de la cresa parerea noastra! Nu spun ca peste tot este la fel.Aceasta este experienta noastra, asa am nimerit noi.Va dorim bafta tuturor,si mamici si pitici!

Floricica Nou Venita angelsclub's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ziua. Am deschis o cresa noua in zona p-ta victoriei - aviatorilor. Vrem să vă ajutăm să vă creșteți copilul în siguranță și sub supraveghere medicală. Alături de noi este o echipă de medici, cu experiență în pediatrie, psihiatrie, kinetoterapie și stomatologie. Mai multe detalii pe www. Angelsclub. Ro

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    E dureros ce scrii tu mai sus,credeam ca in capitala tarii sunt crese private sau macar afiliate la o asociatie
    cresa unde il duc eu pe mario,aici la roma ,este o cresa semiprivata
    primul an m-a costat 150 euro pe luna,iar anul acesta dau doar 43 euro deoarece am obtinut un post de la stat
    noi venim in fiecare zi cu un cuvint nou,cinta cintecelele pe care le invata ,darrrr nu ii invata poezii
    le-am intrebat pe maestre si au ridicat din umeri cind le-am spus de poezii
    la 2 ani si 5 luni,numaram pina la 10 in italiana si romana,cunoastem numerele,culorile,formele geometrice,stie sa faca un triunghi si un cerc scriind cu pixul pe hirtie
    darr si noi ne ocupam de el,cind venim acasa nu il punem in fata tv la desene animate si uitam de el

Floricica Nou Venita cristina.farcas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2012
    Postari in forum
    1
    Salutare,

Exista crese care primesc copii sub 1 an? Luca are 8 luni si jumatate.
    mai ales caut cresa privata.

Multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari