Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    a implinit si Carina 1 anisor, asa ca e timpul sa ma gandesc mai departe... la cresa sau la gradinita...
    insa incepe marea dilema: sa alegem o cresa de stat sau una particulara?

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    am inceput sa ma documentez si am observat ca programul creselor si gradinitelor particulare e mult mai variat si cuprinde activitati precum: inotul, dansul, pictura, muzica, etc...

in plus si grupele de copii sunt mai restranse de pana la 8-10 copilasi ceea ce e mult mai ok fata de grupele de 20-25 copii in cele de stat...

ufffffff... ce greu e sa alegi

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    din experienta voastra... ce-ati alege?... heeeeelp

claudia73
    Guest
    Ligia, categoric una privata. Nu exclud nici varianta unei institutii de stat daca, unitatea in cauza, intruneste niste conditii decente(pozitionare, programa educativa, cadre didactice, dotari, etc).

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    sincer asa am gandit si eu, insa citind in stanga si-n dreapta multi sunt de parere ca sunt bani aruncati in vant doar de fitzosi, si de asta eram curioasa sa vad care e si parerea voastra...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    oricum vazand preturile nu sun chiar exagerate cum vehiculau unii, nu as gasi o bona care pentru aceiasi bani sa stea cu copilul meu de dimineata pana dupa-masa la 17-18 ce ma intorc de la munca

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    oricum mai cercetez problema ca doar mai e ceva timp pana va trebui sa alegem...

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Noi la inceput am ales gardinita particulara (motivul fiind si orarul mai prelungit decat la stat si-mi era mai comod si pt servici), acum cu criza posturile de munca s-au restrans si ne-am retras si noi la stat.
    Cat privesc activitatile educative mi s-au parut mai instruiti cei de la stat (educatoare cu vechime si cu material didactic destul de bogat)
    Excursii pe la diverse ferme agricole le fac si cei de la privat si cei de la stat.
    In ce privesc alte chestii inot, dans si altele prefer s-o inscriu la diverse cluburi de acest gen......platesc un abonament si o duc in functie de orarul de la gradinita.

In legatura cu preturile am gasit confort la stat pt ca la privat m-au uscat de bani si rata lunara crestea cu viteza luminii......la fiecare inceput de an scolar se mai adaugau alti bani (la inceput am platit 140 euro si ajunsesem la 200 plus o asigurare care nu mi-a servit la nimic desi fata mea si-a spart capul "sub supravegherea" educatoarei de la privat).

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Noi am inceput cu un an de cresa (privata) si dupa ce ca dadeam un sac de bani mai trebuia sa aduc eu de acasa pampersi, servetele umede si creme pt fundulet.......pat anul acela de cresa am platit 265 euro pe luna.......din anul urmator cand am reusit sa dam jos pampersul am inceput sa platim 140 euro si apoi progresiv am ajuns la 200 (de unde am plecat)

La stat platesc doar 4 euro pe zi mancarea (la 20 de zile lucratoare ajung la 80 euro pe luna) si 120 euro pe an...........in ziua cand nu merge la gradinita nu platesc.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Parerea mea e sa dai o raita si sa intrebi si mamicile cam cum merg treburile si la stat si la privat......confrunti si apoi alegi ce consideri ca-i mai bine pt fata ta.

Eu daca as fi stiut ca preturile de la privat cresc luna de luna si an de an as mai fi asteptat pana la 3 ani si o dadeam direct la stat.

Cauta sa vezi si spatiul cum e cat de luminoase sunt cat loc de joaca au, cum sunt baile, unde mananca, etc

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    aha, asta ma interesa si pe mine in principal: spatiul de joaca, spatiul unde dorm, baile, in ce sistem se pregateste mancarea (bucatarie proprie sau catering),...

ideea e ca incercam sa ne intoarcem acasa in Romania din iulie si acolo caut cresa,... m-am uitat la preturi si sunt in jurul a 600-700 RON pt cresele cu program prelungit... bineinteles ca poate diferi fata de ce am gasit eu pe site...

la o cresa de stat costurile lunare s-ar ridica pana in 200 RON...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari