Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Cresa de stat

Buna dimineata mamici.

Timpul zboara, si am zis sa incep sa ma informez.
    De la anu vreau sa il dau pe Maximilian la cresa, ca sa imi pot termina scoala.
    M-am tot uitat pe internet si la cresele private sunt niste tarife de te dau pe spate. 660 de lei pentru program de la 7:30 la 18:00. Ok. Programul mi-ar conveni, dar cei 660 de lei nu.
    Am gasit o lista cu cresele de stat ( credeam ca nu mai exista ) .
    Primaria Sibiu - Crese
    Dar nedumerirea mea e : se plateste cresa de stat ? Ca imi imaginez ca moca nu e nicaieri in zilele noastre. Mamici care au sau au avut copilasii la cresa de stat ma puteti ajuta ? Se plateste ? Cat ? Ati fost sau sunteti multumite de conditile oferite de cresele de stat ?

O duminica frumoasa !

sadia
    Guest
    Din cate stiu da,o mica cota........

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Era de asteptat. Dar sunt curioasa cam cat.
    Mersi de raspuns oricum!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Se plateste in jur de 10-15 lei pe zi, ceea ce reprezinta cheltuielile cu mancarea. Se mai adauga un fond...dar in nici un caz nu ajungi la 660 lei, nici in jumate! Informeaza-te si inscrie-l din timp pe Maxi la cresa, sunt locuri limitate!

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Eu am avut-o pe fetita cea mica la cresa de stat doar 4 luni. Suntem din Bucuresti si a mers anul trecut din septembrie pana in decembrie la cresa de stat noua deschisa chiar atunci cu foarte multe grupe si totul era frumos si nou inauntru.Plateam contributia pe zi pt hrana (12 lei) unde intra micul dejun,pranz (felul 1,felul 2 si desert), si gustare. in cele 4 luni nu am platit nimic in plus pentru fond sau alte chestii,si educatoarea de acolo lucrau cu ei (planse de colorat,de lipit etc). am fost multumita de conditii.

sadia
    Guest
    [QUOTE=Mamiii.lui.Maxiii;3032458]Era de asteptat. Dar sunt curioasa cam cat.
    Mersi de raspuns oricum!
    [/QUOTE
    ]Andro de ce imi arati limba.......

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    Buna mami. Eu am baiatul la cresa si platesc 10 ron/zi pentru mancare, 6 ron/luna apa, 30ron/luna fondul(intra si consumabile-sapun, servetele si ce mai au nevoie). in afara se acesti bani mai platesc optionalele( care sunt cam obligatorii :) ). dansuri, engleza si animatie. costa ca 4ron/sedinta si au aprope in fiecare zi cate ceva. sunt obligatorii pentru ca participa toata grupa, nu ar avea cine sa-i supravegheze daca nu as vrea sa-l dau. exceptie face engleza, unde merg copiii care vorbesc si care vor. al meu anul trecut nu a facut, acum da. deci ajung in jurul a 300 ron/luna.

si da, sunt multumita.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mami iti recomand o cresa de stat din mai multe motive,Maxi se v-a simtii foarte bine printre copiii de seama lui iar tu vei putea respira putin si te vei putea preocupa de studii care sunt esentiale pentru ai asigura un viitor bun lui Maxi.Cresa de stat este gratuita in principiu,insa se plateste mancare dar numai pt zilele in care il duci adica daca din 20 zile lucratoare il duci 5 atata platesti ceea ce este ff bine,ca v-a fi racit la inceput destul de des( ,pe cand la una particulara vei platii chiar dc lipseste ceea ce nu este avantajos.Din cate stiu la cresele de stat trebuie dus adeverinta ca lucrezi ca sa il primeasca,tu cred ca v-a trebuii sa duci de la scoala adeverinta sau poate se multumesc doar cu a sotului.Si inca ceva sa-l duci cam cu 1-2 luni inainte sa incepi scoala ca sa se obisnuiasa ca altfel iti v-a fi greu..De dus se duc pamp daca nu a scapat de ei,servetele umede,crema pt fundulet,sapun,prosopel,2 pijamale,1 schimb in caz ca ..hartie igienica si un fond al clasei care poate fi 50-100 lei depinde de ce suma se hotaraste in sedinta cu parintii...deci oricum mai putin decat la una particulara.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Whoai, va multumesc de raspunsuri. Pai o sa ma informez si sa vad unde reusesc sa-l inscriu. Ca normal se fac inscrierile in august-septembrie. Insa el ar avea aproape 2 ani la anu in septembrie. Vreau sa il dau prin primavara. Depinde si cum o sa ma pot inscrie la cursurile pe care vreau sa le fac si cand o sa incep si ce program o sa am. O sa fie cam dificil. Dar trebuie sa fac cumva, sa fac scoala pana face el 2 ani si mi se termina indemnizatia si alocatia de stat pentru ca sunt banii fix de chirie si taxe, si cand o sa faca el 2 ani deja v-a trebui sa ma angajez undeva. Si nu cred ca o sa fac fata sa merg si la cursuri, si la lucru si dupa el, si treaba acasa :)) aoleoooooooo. Ce-o fi fost in capul meu cand am vrut copil, nu stiu ! :)) Credeam ca totul v-a fi ROZ! :D Glumesc.

Sadia nu era o chestie de lipsa de bun simt. Nu stiu de ce am pus emoticonul acela. In orice caz nu a fost cu rea intentie.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Mai, fetelor, se scrie "va fi", e forma de viitor a verbului a fi. "V-a" se scrie doar cand e vorba de pronume plus verb la perfectul compus Exemplu: Absenta de la ora de limba romana v-a facut mult rau. (voua v-a facut). Am observat ca e o greseala ff des intalnita, imi cer scuze daca supar pe cineva, dar invatati sa respectati norme elementare cand scrieti.

Exemple de greseli numai pe acest topic: Credeam ca totul v-a fi ROZ!
    Maxi se v-a simtii foarte bine printre copiii de seama lui (aici e vorba de doua greseli gramaticale. Corect - Maxi se va simti bine).
    v-a fi racit la inceput destul de des

Nu mai continuu cu alte exemple. Va rog, daca vreti sa va duceti la scoala sau sa va angajati, e important sa scrieti corect. Aici, pe forum, are mai putina importanta.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Whoai, va multumesc de raspunsuri. Pai o sa ma informez si sa vad unde reusesc sa-l inscriu. Ca normal se fac inscrierile in august-septembrie. Insa el ar avea aproape 2 ani la anu in septembrie. Vreau sa il dau prin primavara. Depinde si cum o sa ma pot inscrie la cursurile pe care vreau sa le fac si cand o sa incep si ce program o sa am. O sa fie cam dificil. Dar trebuie sa fac cumva, sa fac scoala pana face el 2 ani si mi se termina indemnizatia si alocatia de stat pentru ca sunt banii fix de chirie si taxe, si cand o sa faca el 2 ani deja v-a trebui sa ma angajez undeva. Si nu cred ca o sa fac fata sa merg si la cursuri, si la lucru si dupa el, si treaba acasa :)) aoleoooooooo. Ce-o fi fost in capul meu cand am vrut copil, nu stiu ! :)) Credeam ca totul v-a fi ROZ! :D Glumesc.

Sadia nu era o chestie de lipsa de bun simt. Nu stiu de ce am pus emoticonul acela. In orice caz nu a fost cu rea intentie.
    Eu zic sa te interesezi cat mai repede de cresa,la noi in bucuresti sector 6 sunt 300-400 copii in asteptare.Ca sa prinzi loc cica trebuie inscris copilul cu minim 1 an jumatate inainte.Iar crese particulare sunt f putine.In schimb sunt gradinite particulare care primesc copiii si de la 1 an.Doar ca cea mai apropiata gradinita de mine e 1250 lei pe luna.Asa ca e f bine la 660 lei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari