Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    L-am dat pe Alex la cresa de stat din cartier.Locuiesc in Iasi in cartierul Tatarasi.Bineinteles ca nu sunt locuri la cresa,dar traind in Romania,chestia asta s-a rezolvat repede.In prima zi l-am luat la ora 12.Plangea si arata ca vai de el.Am zis ca e prima zi si se va obisnui.A 2-a zi cand m-am dus sa-l iau,copiii erau la wc.pe olita.O infirmiera il certa pe un baietel:Ma boule,uite cum te-ai minjit!.Acasa plangea tot timpul.Am chemat si medicul.Nu avea nimic.Lui care nu-i era frica de nimic,acum se teme si de umbra lui.Cand il duc sa faca la olita,se bate cu mana pe fund si zice na,na.Acasa nu l-a batut nimeni.

Va rog sa postati daca ati avut experiente similare.Macar sa ne spunem oful,ca alteva...nu cred sa rezolvam

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Din pacate aceste lucruri se intampla peste tot.Dar de facut se poate face ceva.Sora mea avea copiii intr-o gradinita din Brasov, unde una dintre educatoare avea probleme cu nervii,au scris scrisoare mai multi parinti la gradinita,si au amenintat ca merg mai departe la inspectorat.Si cred ca acest lucru se poate face si acolo. Important este ca parintii sa se organizeze,exista protectia copilului,exista televiziune,inspectorat scolar, nu trebuie lasati sa creada ca mai presus de ei nu exista nimeni.Nimeni nu are voie sa abuzeze de copiii nostri.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Doamne fereste! Eu cred ca ma duceam la gradi sa vad cine este cea cu "na na"....
    Stiu ca o prietena de-a mea de la Ramnicu Valcea la fel a patitcu baietelul ei, poate mai rau, ca a avut mititelul o perioada in care nu mai vroia sa manance, plangea din orice, se trezea noaptea plangand....la fel si prietena mea a fost la doctor...dar din punct de vedere al sanatatii toul era ok...
    A fost nevoita sa intrerupa gradinita si au reluat dupa un an....timp in care copilasul a stat ba cu o bunica, ba cu un unchi....
    Bine, pana la urma (in urmatorul an) s-a obisnuit, dar experienta din primul an de cresa l-a marcat, l-a traumatizat...
    Pacat ca mai exista astfel de angajati in sistem...dar....tarim in Romania.....

Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Carmen, parerea mea este, daca poti, daca exista posibilitatea sa-l muti pe Alex la o alta cresa....

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Se intampla si in Germania,nepotica nasei mele era in ultimul an la gradinita,si incepuse sa-i fie frica sa mearga acolo,plangea fara motiv.Si au aflat prin altcineva ca educatoarea ii pedepsea punandui pe copii sa stea in debara,iar daca spuneau ceva acasa nu mai plecau de la gradinita.A iesit un scandal monstru,pt ca gradi apartinea bisericii,iar educatoarea era buna cunostinta a parorhiei.Tatalui nu ia fost frica de amenintari,iar educatoarea a fost data afara,si preotul a fost mutat.

Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    doamne parca m-am ingrozit de ce-a spus carmen. si eu vreau sa-l dau la cresa, dar parca mai mult optez sa-l dau mamei sa mi-l creasca, chiar daca nu este capabila sa mi-l educe asa cum vreau eu. nu as suporta sa stiu ca, cineva strain, se poarta urat cu copilul meu.
    am mai auzit ca la cresa, copii se imbolnavesc f repede unul de la altul, si acesta un factor de risc.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    nici nu stii cum sa faci..dar parca te sperii..te ingrozesti de asa ceva...tare greu este..
    sa ne ajute d-zeu sa gasim solutia cea mai buna pt copil.

Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Florinela, indiferent ca-l dai la cresa sau il duci direct la gradinita in grupa mica, in primul an de colectivitate e normal sa se tot imbolnaveasca, asta ti-o spun din proprie experienta. Acum depinde si de fiecare copil in parte. Eu insa am patit destul de rau cu Florian in primul an de gradi, odata la doua sau la trei saptamani racea...a facut toate bolile aparatului respirator pe care le putea face... Asa este in colectivitate, se face "o combinatie" intre microbi, virusi sitoate cele, fiecare copil "contribuie" cu cate ceva.
    Din punctul asta de vedere nici eu nu am fost multumita. Insa pe partea cealalta, pe partea educationala, noi am avut mare noroc si cu educatoarele si cu ingrijitoarele. Baietelul meu acolo a invatat sa vorbeasca, acolo s-a dezvatat de pampers.... Acum fiecare mamaica pune in balanta toate elementele si decide ce e mai bine pentru puiul ei!

cristina elena
    Guest
    Asa e Alexandra, in momentul cand intra in colectivitate, indiferent ca e cresa sau gradinita unii copii asa patesc, se imbolnavesc. Asta e riscul, unii sunt mai rezistenti si deci mai norocosi.
    Imi pare rau sa aud ca ai avut Carmen parte de o experienta neplacuta. Poate reusesti la alta cresa sa gasesti loc pentru baietelul tau si o sa ai parte de alt personal.
    Eu am avut parte numai de bine din partea cresei, s-a invatat cu olita, am scapat mult mai repede de pampers decat daca statea cu mine acasa. Am avut noroc si de niste femei cu daruire pentru meserie.
    Abia astept acum sa-mi inceapa si fetita cresa, tot acolo va merge unde a fost si fratiorul ei.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    off...si eu am o frica de cresa...mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca peste cateva luni il voi duce si eu pe David...sper sa fie bine...ca nu am cu cine sa-l las acasa..

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Carmen,

Si eu sunt convinsa ca ceva se intampla la cresa, copiii sunt in general foarte transparenti si ne putem da seama imediat daca ceva nu este ok, mai ales ca sunt atat de inocenti. Eu zic ca cel mai bine este sa incerci sa gasesti alta cresa, poate prin recomandarea altei mamici, prietene pentru ca este inadminisbil sa se intample asa ceva la cresa si mai ales sa i se vorbeasca asa unui copil atat de mic.
    Incearca sa vorbesti cu Alex si sa vezi daca reusesti sa il determini sa iti povesteasca asa cum poate el cam cum se desfasoara o zi la cresa, ce se intampla acolo si ce activitati au si poate, (aici sa ma corectati daca gresesc) ar trebui sa iei legatura si cu directoarea sau cu persoana care supravegheaza cadrele din acea cresa.
    sper sa se rezolve totul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari