Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Cat de des se imbolnvesc copiii cand intra in colectivitate?

Buna tuturor!
    Sunt mamica unei fetite de 1 an si 8 luni si mai astept un bebe in 3 luni :)
    Locuim in Germania si as avea loc la echivalentul cresa pentru fetita din ianuarie, dar nu ma prea pot hotari ce sa fac... daca sa o duc sau sa o tin in continuare cu mine acasa (eu nu lucrez, sunt inca in CIC de la ea).
    Pe langa toate gandurile de cat de bine ii va fi la cresa sau nu, cat de bine ma voi descurca in ultimele luni de sarcina, iar apoi cu un nou nascut si cu Tina (pentru ca nu avem nici un fel de ajutor), ma tot gandesc care este riscul de boala o data ce ar incepe cresa.
    Din cunostintele pe care le avem am observat ca majoritatea copiilor au fost bolnavi chiar des in primele luni de colectivitate, si ca cei care aveau si frati/surori mai mici i-au imbolnavit si pe acestia... iar in situatia asta nu prea as vrea sa ajung.
    Va rog sa impartasiti din experientele personale, la ce varsta a inceput copilul dumneavoastra cresa/gradinta si cat de des a fost bolnav... chiar si cat de grav.
    Multumesc!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    buna,eu am 2 surori in varsta de 4ani si 2luni si cealalta de 16luni. cea mare a fost data la gradinita la 3,ani jumate , din toamna adica. a racit decat o data si a adus tuse si bineinteles ca a luat si cea mica si uite asa amandoua era racite :( de vre-o 2 saptamanii nu a mai dus-o. prbl e ca la gradinita ii primeste si daca sunt bolnavi ,desi eu am auzit Doamna care se ocupa de copii spunand parintiilor daca tusesc, au febra, ori se simt slabiti sa nu ii aduca. insa cand am fost sa o i au acum ceva timp , doamna era cu un termometru la un copil si altA data am auzit un altul care tusea, ce sa mai zic e greu mai ales daca este atat de mica.si eu ma gandeam daca sa o dau la cresa din toamna cand ar fii avut tot 1 an si 8luni,dar am decis cu sotul sa o mai lasam 1 an de frica asta. :( bine ca la tine situatia este mai grea ptr ca vei avea un bebelus,nu este bine sa incepi de pe acum cu anitibiotice si racelii,pediatra mi a zis sa fac toate eforturile posibile sa nu raceasca pana la 1 an, si am reusit 18luni sa o tin sanatoasa ,pana cand ptr prima data a racit avand nasucul si tusea (am fost f dezamagita,dar asta e , se intampla), sper sa i ei decizia corecta si care te ajuta cat mai mult.NASTERE USOARA.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Decat sa platesti la cresa si sa aduca boli in casa mai bine plateste o doamna sa te ajute

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Anca, si eu am fost exact in aceeasi situatie si am ales sa il tin pe David acasa. Mi-a fost intradevar greu, dar decat sa ii am pe amandoi bolnavi mai bine ma chinui eu.
    David merge din septembrie la gardi si de atunci suntem toti cu nasul in batista, tusim... dar acum Dragos are aproape un an si jumatate si suporta mult mai usor racelile.

Fina mea (si ea in aceeasi situatie) l-a dus pe cel mare (care are 2 anisori) la cresa si dupa putin timp a renuntat pentru ca a fost nevoie sa-i dea celui mic antibiotic la nici o luna. Acum are o doamna care o ajuta 4 ore pe zi si este totul OK.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Anka, eu sunt educatoare...Anul scolar trecut am avut grupa mica,copii de 3 anisori.Inscrisi erau 32 dintre care prezenti la grupa 12-15 cel mult.Raceau cu randul,plecau unii se intorceau altii si tot asa.Eu, continuu ,racita fiindca sateam printre ei.Am trecut de iarna, a venit primavara...epidemie de varicela.Au facut aproape toti,ba chiar si cateva mamici care nu au facut boala in copilarie au luat acum de la copiii lor.Erau zile cand aveam 5 copii la grupa.Pe la sfarsitul primaverii si-au revenit si copiii mei si veneau majoritatea la gradi.Primul an de colectivitate este cel mai greu,mai ales daca la cresa/gradi sunt primiti si copii raciti din motiv ca nu au cu cine sa stea acasa.
    Eu am dus-o anul acesta pe Angi la gradi pt prima data,grupa mica...ma asteptam sa raceasca dar nu sa-mi faca 2 pneumonii in 2 luni. Este f sensibila si raceste f usoar,asa ca am decis impreuna cu medicul sa facem pauza de gradi o perioada mai lunga sa-si revina si sa lucram la imunitate.
    Sincer,nu stiu ce sa te sfatuiesc ...Acum depinde de imunitatea fetitei.Sunt copii care nu racesc deloc atunci cand intra in colectivitate,altii sunt f sensibili.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anca, eu una, daca as fi fost in situatia ta, nu as fi ales cresa. In primul an copiii sunt mai mult bolnavi... majoritatea.
    Stiu ca iti va fi greu cu Tina acasa si cu un bebelus nou-nascut, dar daca sunt sanatosi, treci usor peste toate dificultatile.

Prietena Irinei, are 2 ani si 10 luni si de vreo 6 saptamani merge la gradinita. De 4 saptamani este bolnava: ba tuse, ba muci, ba febra... Si cred ca bolile astea de sezon nu sunt atat de stresante ca de exemplu... o enterocolita. Brrrr...
    Tine-o acasa pe Tina!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Nasa mea l a dat pe Vladutz la cresa de la 1 an si 3luni si imediat a inceput sa ii raceasca,pana atunci nu racise niciodata si mai nou a iesit pozitiv la analizele de giardia.Si eu sunt speriata si ma gandesc cu groaza la clipele cand o sa o dau pe Antonia la gradi,dar abia are 1an asa ca mai e pana atunci.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Copilul meu a inceput gradinita in septembrie.Pana atunci, intr-un an de zile racise o singura data.Ei bine, la o saptamana de cand a inceput gradinita a facut febra 40, tuse, nas siroaie etc.- antibiotice. La o saptamana dupa terminarea tratamentului, iarasi a racit. Apoi tot asa, a facut si otita, si puroi in gat. I-am dat imunostimulatoare si ultimele 3 saptamani nu a mai racit deloc, insa la serbare, joi, a fost foarte cald, multe persoane, geam deschis, copii care tuseau si azi e iarasi cu nasul siroaie si tuse productiva..As spune sa angajezi o femeie sa te ajute, mai degraba decat sa duci copilul la gradi. E inevitabil, se va imbolnavi si e pericol mai mare pt cel mic care sta sa apara.
    Sarcina usoara in continuare si sanatate!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si eu am patit rau anul trecut cu Elena la gradinita..cred ca 2 sapt era bine..3 era racita.si uite asa lua si cel mic..sincer toata iarna am tras rau de tot cu ei...numai spun ca saracuta educatoare era si ea in ton cu ei..toata iarna racita
    Anul acesta sa zic ca a fost mai bine.este prima raceala de cand a inceput gradi...dar a luat si cel mic..am luat si eu
    ESte greu cu 2 copii mici acasa..dar cum spunea Anna daca sunt sanatosi ne descurcam.Asta este cel mai important sanatoasi sa fie!
    nu spun ca era iunie..si tuseau toti de ziceai ca e decembrie..am schimbat aerul de am reusit sa le opresc tusea...a venit si vacanta!!!!
    Modificata de dami28elena11; 18.12.2011 la 20:51:40.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Cand l-am dat pe baiat la gradi avea 3ani si 3 luni si fetitza 6 luni,ce pot sa spun primul an de colectivitatae a fost un calvar,facusem carare la dr cand cu unul cand cu altul,lunar il tineam acasa pe baiat si ii dadea si fetei,deci eram cu 2 bolnavi,dar am rezistat si nu am vrut sa-i intrerup gradi,toti dr mi-au spus ca asa isi formeaza copiii imunitatea,mi-au spus de fata ca o voi da cu imunitatea formata la gradinita si au avut mare dreptate din septembrie a inceput si ea gradi si nu a lipsit nici macar 1zi ,deci...eu sunt pt colectivitate,eu stiu f bine ca este f greu cand sunt bolnavi,dar...chiar daca se amana momentul intrarii la gradi ei tot se vor imbolnavi,sanatate multa tuturor!

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    Sunt de acord cu Alesuta, intr-adevar e mai greu cand mai ai un copil mic acasa, si bineinteles depinde si de imunitatea copilului. Eu am baiatul de 3 ani jumate si merge la gradinita de cand avea un an jumate....cred ca a stat acasa in tot timpul asta 3 sapt adunate. si anul asta in august am schimbat gradinita si a lipsit doar o zi cand a cazut si si-a scrantit piciorul si a trebuit sa mergem la spital sa vedem daca e rupt. Si racit a mai fost , dar aici nu exista sa stea copilul acasa daca ii curge nasul si tuseste .....asa nu isi mai formeaza imunitatea niciodata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari