Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita raloo_bv's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2013
    Postari in forum
    1

"Atentii" celor de la cresa - pro sau contra

Am o fetita de 2 ani si 4 luni pe care am inceput sa o duc la cresa de pe 1 oct. Fiind o cresa foarte cautata si ajungand cu foarte multe interventii sus-puse, de cand a intrat acolo, numai ea este bolnava dintre toti ceilalti, boli inventate pentru a o trimite acasa!!! Senzatia mea este ca atat asistenta medicala a centrului(care e sefa de cresa), cat si educatoarea si ingrijitoarele asteapta "atentii" cu care au fost obisnuite de catre anumiti parinti(majoritatea). Nu stiu cum sa procedez ca sa nu sufere ea acolo, pentru ca anumiti copii sunt privilegiati. Ce atentii asteapta? Ce sa le iau?
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Floricica Nou Venita ADY_ELA's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    15
    Draga mamica,
    Si eu am avut fetita la 2 crese de stat inscrisa, iar apoi la 2 gradinite particulare.
    Acum suntem la a treia gradinita particulara si ne-am linistit, ii place foarte mult.
    Parerea mea de mamica, trecuta cu fetita prin diverse probleme, este ca la stat, indiferent ca este cresa sau gradinita, este bine sa dai cate o mica atentie lunar,personalului care se ocupa de copil.
    Salariile sunt mici, personalul a fost invatat sa primeasca si asteapta, indiferent de posibilitatile parintilor.
    Sper ca ti-am putut fi de folos.
    Sanatate.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    As vrea sa iti zic ca nu e bine sa incurajezi spaga,dar din pacate in tara noastra nu prea reusesti asa ceva.Cu atat mai mult cand e vorba de sanatatea noastra si de binele copiilor.Cel mai bine eu zic sa te sfatuiesti cu parintii care au copiii in grupa cu fetita ta.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am fata la gradi de stat,si cand am dat atentii chiar s-a cunoscut.din punctul meu de vedere ti-as zice sa le dai,nu mereu dar da-le.eu la inceputul anului in septembrie i-am dat un parfum,flori si ciocolata doamnei educatore si atat.restul nu,nu le-am dat.fata mananca f bine,singura fara probleme,se schimba singura,doarme fara probleme.iar de asistenta nu avem nevoie ca eu stau acasa si adca e racita o tin acasa.dar fata de anul trecut cadourile chiar fac diferenta.stiu ca o sa sara mamicile cu gura pe mine,dar ai cerut o parere,si ti-am dat-o.o sa ii mai dau doamnei acum la serbare.aaa am uitat,din cand in cand ii mai dau fetei sa ii mai dea ori o ciocolata,ori un pachet mic de cafea,asa o data la 2 luni,vezi doamne ea vrea sai dea.si sunt tare multumita

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Eu sunt de parere ca daca dai o "atentie" doamnei educatoare nu inseamna ca dai spaga...ca nu mergi sa-i pui bani in plic! Si pana la urma tine de fiecare, nu este o regula in a da sau a nu da. Eu personal nu m-as duce fara o floare la inceput de an scolar spre exemplu, tine de tine...ca persoana. Si daca pe parcurs cred de cuviinta ca merita si altceva in plus, cu mare drag...pana la urma vorbim de cele mai de pret comori ale noastre, copiii nostri. Sunt sigura ca merita tot ce-i mai bun!

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Dar pana si pe vremea noastra(pe vremea lui Ceausescu) se dadeau atentii la scoala.Nu scapa inceputul anului,sarbatorile si zilele de 1-8 martie fara sa duci ceva doamnei.

Floricica Nou Venita ioana.alexa's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2013
    Postari in forum
    1
    Eu lucrez la o cresa de stat si nu primim aceste atentii, decat foarte foarte rar. Cu toate acestea, incercam sa fim cat mai corecti cu copiii si sa ii tratam egal. Parerea mea este ca NU ar trebui incurajate aceste atentii "obligatorii" pentru ca un copil sa fie tratat cum se cuvine. Poate ca unele mamici isi permit, dar cum ramane cu familiile care au o situatie materiala mai proasta si totusi au nevoie de cineva care sa le ingrijeasca copilul?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari