Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Acte necesare pentru inscrierea la cresa

Pentru inscrierea copilului la cresa aveti nevoie de un dosar care sa contina urmatoarele documente:
    • cerere tip - se elibereaza de la cresa
    • fisa medicala copil - se eliberea de la cresa
    • copie certificat nastere copil
    • adeverinta medicala ambii parinti
    • copie BI/CI ambii parinti
    • adeverinta salariu ambii parinti
    • dosar cu sina

Fisa medicala a copilului va fi completata de catre medicul pediatru al copilului iar adeverinta medicala a parintilor va fi completata de catre medicul de familie.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Wow,cam multe acte va trebuie.Oare de ce au nevoie de adeverinta de salariat a parintilor?
    La noi a fost f simplu,doar certificatul de nastere,zece poze tip pasaport si taxa de inscriere.Eu vb de o gradinita privata,nu stiu cum functioneaza o gradinita/cresa de stat...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da,si eu cand am dat-o la cresa,tot actele astea mi leau cerut.cand il dai la particular,e sigur ca aveti bani,dar la stat,si mie mia cerut adeverinta sotului,ca sa fie siguri ca platim.gabita,cum ii merge baiatului la cresa?mai are pampers?eu am retraso,doar 2 luni am duso,ca mia facut o tuse,care a tinuto 2 luni,ii puneau pampers,desi nu mai avea din decembrie,a slabit 1kgjumate,plus varicela pe care am luato sio eu de la ea.voua cum va merge?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Interesant subiectul.....dar ar fi fost mai bine daca ar fi aparut in timp util....inscrierile la crese, gradinite (program normal/prelungit) , camine s-au terminat deja....rezultatele au fost afisate...As dori sa adaug ca analizele medicale nu se depun odata cu celelate acte (adica la depunerea dosarului pentru inscriere) ci in luna septembrie....cu cateva zile inainte de a incepe anul scolar.
    Legat de adeverinta de la serviciu.....total gresit ideea ca e pentru a putea dovedi ca parintii pot face plata cresei.nu se cere salariul....ci doar o dovada a faptului ca parintii sunt angajati.Care e ideea? Copii a caror parinti lucreaza amandoi au mai mari sanse sa fie admisi fata de cei care au un parinte fara loc de munca sau somer ...deci este cineva acasa care ii poate ingriji.
    Numai bine!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa este Diana, se cere dovada ca parintii sunt salariati cu carte de munca nu trebuie trecut salariul.
    Stiu de asemenea ca mai sunt si situatii speciale in care copiii au prioritate, cum este de exemplu in cazul parintilor divortati sau a unui singur parinte care intretine copilul.

Stiu ca perioada de inscrieri la cresa este luna iunie insa, copilul poate fi inscris oricand nu trebuie dus neaparat din septembrie cand incepe un nou an. Daca sa zicem mama revine la servicu in aprilie copilul poate fi dus si din aprilie.

Intr-adevar, analizele medicale se depun atunci cand va merge copilul la cresa efectiv.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Intr-adevar copilul poate fi dus la cresa si mai tarziu de inceperea anului scolar...la cresa unde a umblat Diana mea in primele luni nu erau mai mult de 12-14 in grupa, restul incepand de prin lunile de primavara.Totusi ar fi bine pentru siguranta noastra sa inscriem copilul din timp....adica din mai-iunie...pentru a evita surprizele neplacute de a nu fi primit din lipsa de locuri.Putem insa mentiona ca copilasul nu va incepe din septembrie .....ci mai tarziu.
    Nu stiu in alte localitati cum sta treaba, dar la Satu Mare, concurenta e acerba pentru un loc in cresa (ma refer strict la cresa, copii intre 1 an jumate si 3 ani).O singura institutie care are 80 de locuri deserveste 4-5 cartiere.....Multe dosrae au fost respinse...si nu pentru ca nu au fost complete.....ci din lipsa de locuri.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si in Bucuresti este la fel, o lipsa acuta de crese si colac peste pupaza, anul trecut cresa la care il incrisesem pe Edi a fost desfiintata si toti copiasii au fost mutati la alta. Mult prea putine crese comparativ cu numarul de copiasi si sa vedeti de acum incolo ce va fi pentru ca vor fi si mai multi copilasi avand in vedere noua lege a concediului de cresterea copilului.

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Fara cuvinte ..tara in care traim....

La noi in Sibiu, lucrurile stau si mai rau..intr-o grupa de cresa sunt 40-45 copilasi (unde prezenti sunt in medie 30-35)...eee...si bomba vine acum: 1 educatoare si 1 ingrijitoare/tura.

Lasand la o parte situatiile in care gasesti oameni plictisiti de ceea ce fac si neinteresati de micuti...la 30-35 sau 40...nici sa fie super-woman ..femeile alea nu pot avea grija de toti in acelasi timp.

Avem prieteni care isi luau puiutii cu aleasi pampers pus dimineata (plin de toate cele)..sau cu ciorba in cap..sau cu hainele ude, fie de la masa..fie ca nu mai tinea pampersul.

Cunoastem si oameni multumiti, dar putini..iar pentru unii asteptarile de la viata sunt minimale (adica d`aia : il duc la gradinita ca nu am murit/sa-l bata ca asa se mai disciplineaza etc)..fiecare cu filozofia lui de viata:)

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ana mi se pare infiorator atat de multi copii in grupa. Vorba ta nici wonder-woman sa fii si n-ai cum sa te ocupi de toti o data.
    La Edi sunt 21 inscrisi si vin in medie cam 19 si sunt o ingrijitoare si asistenta dimineata de la 6 pana la 2 si de la 1 le mai vine o ingrijitoare care sta pana la 6 deci se suprapun la pranz cand e ora de masa, somn etc.

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de ana_micu83 Vezi mesajul
    Fara cuvinte ..tara in care traim....

La noi in Sibiu, lucrurile stau si mai rau..intr-o grupa de cresa sunt 40-45 copilasi (unde prezenti sunt in medie 30-35)...eee...si bomba vine acum: 1 educatoare si 1 ingrijitoare/tura.

Lasand la o parte situatiile in care gasesti oameni plictisiti de ceea ce fac si neinteresati de micuti...la 30-35 sau 40...nici sa fie super-woman ..femeile alea nu pot avea grija de toti in acelasi timp.

Avem prieteni care isi luau puiutii cu aleasi pampers pus dimineata (plin de toate cele)..sau cu ciorba in cap..sau cu hainele ude, fie de la masa..fie ca nu mai tinea pampersul.

Cunoastem si oameni multumiti, dar putini..iar pentru unii asteptarile de la viata sunt minimale (adica d`aia : il duc la gradinita ca nu am murit/sa-l bata ca asa se mai disciplineaza etc)..fiecare cu filozofia lui de viata:)
    Raman socata....dar din pacate totul e posibil la noi....Mi se pare strigator la cer.....30-35 de copii in grija a doua cadre...Oricat de devotate, experimentate si iubitoare de copii ar fi....e prea mult.Chiar nu se poate face nimic?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Wow, ce de acte va trebuiesc la inscriere.
    Cand am facut-o eu aici, nu mi-a trebuit absolut nimic. M-am dus doar la gradi, i-am dat directoarei numele copilului, al parintilor, adresa de rezidenta, data inceperii si am platit taxa. Ulterior a mai facut o copie dupa cardul de sanatate al copilului si pa si pusi!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari