Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anamariap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2008
    Postari in forum
    6
    buna ziua. de curind m-am inscris pe acest forum, desi de foarte multa vreme citesc articolele, parerile voastre. as dori sa aflu parerea voastra despre folosirea zaharului brun in alimentatia copilului, mai ales a sugarului. se poate indulci ceaiul unui bebelus de 6 luni cu zahar brun (bineinteles, pus in apa care fierbe, nu adaugat ulterior)?eu stiu ca este mai sanatos decit zaharul cristal, netrecind prin atitea procese de rafinare. voi ce folositi pentru a indulci ceaiul bebelusilor? multumesc

Membru inregistrat la
    21.08.2008
    Postari in forum
    6
    imi cer scuze ca am inclus subiectul la rubrica nepotrivita, as vrea sa il mut la alimentatie, dar nu prea stiu cum. dupa ce mai capat ceva experienta, nu voi mai gresi. prea des

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Buna, Anamaria! Si eu stiu ca zaharul brun e mai sanatos pt ca nu este asa de rafinat. Deci as prefera sa folosesc zahar brun pt bebe. Dar si nerafinat e tot zahar.. eu inca nu-i dau fetitei mele nimic indulcit si are aproape 9 luni. Stiu ca mai sunt produse pt copii indulcite dar eu am preferat sa evit. Insa daca tu vrei sa-i dai ceaiul dulce cred ca zaharul brun este cel mai indicat; iar miere doar dupa un an!

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    eu nu am folosit deloc zahar,cand era mai micut ii puneam glucoza in ceai ca sa il bea,acum ceaiul il bea indulcit cu miere si mai storc si zeama de lamaie,imi place mult de tot mai acrisor.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Da, zaharul brun e considerat mai sanatos.

Membru inregistrat la
    21.08.2008
    Postari in forum
    6
    va multumesc. kata kata, glucoza se gaseste in farmacii sau...? si cum se adauga? pt ca eu zaharul il fierb intii in apa de ceai vreo citeva minute.
    adevarul este ca folosim f putin zahar, prima data a baut cu placere ceaiul nu acasa, ci la spital, la aproape 4 luni, si acela era dulce.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    noi nu am baut ceai deloc,iar laptele il bea simlu neindulcit,nu ma grabesc ca mieraea sau zaharul ,mie frivca lui i_au iesit dintisoii foaret devreme

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    nu folosesc nimic pt a indulci ceaiul copilului..il bea neindulcit, in loc de apa

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Da, zaharul brun e mai sanatos, cu conditia sa fie NATURAL. Majoritatea zaharului brun de pe piata e facut din zahar rafinat (deci alb) si melasa (in cantitati mici). Asa ceva puteti sa faceti si acasa, la o cana de zahar tos puneti o lingurita de melasa... In plus, unele feluri de zahar brun contin coloranti, aditivi etc.

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    La cafea folosim zahar brun,eu una nu suport cafelele neindulcite sau cu zaharina.Iar in alimentatia copilului nu folosim mai deloc zahar de niciun fel,doar putina miere cateodata cand face mofturi - in ceai!

Floricica Nou Venita drmirabela's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2008
    Postari in forum
    31
    la copilul sub 1 an nu se indulceste ceaiul, nici cu zahar brun, nici alb, nici cu miere.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari