Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Vreau sa intarc!

buna fetelor.As avea nevoie de toate sfaturile voastre. doresc sa imi intarc baietelul ca e deja mare si chiar ajunge(atat mie cat si lui). problema este ca acum vreo 3 saptamani am incercat deja manevra si nu mi-a iesit. ca sa ma intelegeti, l-am adormit la prinz fara tzitzi(in brate) si seara ,dupa multe urlete, la fel. dar peste noapte parca jelea, plingea in somn si m-a terminat psihic si am cedat.stiu ca n-ar fi trebuit, dar n-am rezistat sa-l vad in starea aia. numai ca somnul lui si al meu au devenit un cosmar, caci toata noaptea vrea sa suga, sa stea cu tzitzi in gurita de parca ar fi suzeta. si sta cand la una cand la cealalta(probabil ca nu mai are ce sa suga-sincer nu am incercat sa ma mulg). oricum ar fi, chiar nu mai pot sa il alaptez, a devenit un chin si chiar nu ii mai vad rostul. am inteles de la alte mamici ca va dormi mai bine dupa intarcare.
    eu as incerca sa imi elimin laptele din tzitzi ca poate asa ,dak vede ca nu are tzitzi nimic, renunta el singur. nu stiu daca asta e varianta optima, dar cea cu plasturi pe ele,nu a functionat caci e mare si stie ca poate sa le scoata cu degetelul.
    nu as vrea sa iau pastilele alea din farmacie caci au si efecte adverse.
    de aceea,va intreb daca stiti niste remedii naturiste in acest sens? homeopate.etc.
    am citit pe net ca ar fi LAC CANINUM bune dar ....
    va rog, dati-mi niste sfaturi.
    a, si stiu ca e cineva pe forum care are ceva legaturi cu la leche league.dati-mi si mie un nume,va rog.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Buna mada,eu inca nu l-am intarcat pe bebe,(as vrea eu dar el nu prea vrea) dar iti dau tie un sfat pe care l-am primit de la medicul meu si anume sa imi ung sfarcul cu zeama de lamaie(nu-am avut inima sa fac asta pentru ca am incercat odata sa ii dau cateva picaturi de lamaie si mi-a urlat o ora,de ziceai ca il otravesc),alt remediu nu mai stiu ,poate mai stiu fetele.Bafta!

mada_lyna
    Guest
    o sa incerc si varianta asta. bebe al tau cat are?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    nu stiu ce sfat sa iti dau legat de bebe....pentru ca eu nu am alaptat decat 2 luni si jumate.....dar legat de sani...sa nu patesti ceva....te sfatuiesc sa eviti orice medicament si toate prostiile....sa foloseti o pompa de muls...si atunci cand se incarca sanii ...cand ii simti ca exploteaza...sa te mulgi putin cat sa scapi de tensiunea din sani....azi asa maine asa...si in cateva zile o sa ajungi sa te mulgi o data pe zi...apoi o data la cateva zile...si cand iti va curge doar atunci cand faci baie....pentru ca la apa cald se stimuleaza lactaita...o sa vezi ca nu mai este nevoie de muls

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Bebielusul meu are 8 luni,nu l-as intarca dar trebuie sa ma intorc la serviciu

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    buna fetelor.As avea nevoie de toate sfaturile voastre. doresc sa imi intarc baietelul ca e deja mare si chiar ajunge(atat mie cat si lui). problema este ca acum vreo 3 saptamani am incercat deja manevra si nu mi-a iesit. ca sa ma intelegeti, l-am adormit la prinz fara tzitzi(in brate) si seara ,dupa multe urlete, la fel. dar peste noapte parca jelea, plingea in somn si m-a terminat psihic si am cedat.stiu ca n-ar fi trebuit, dar n-am rezistat sa-l vad in starea aia. numai ca somnul lui si al meu au devenit un cosmar, caci toata noaptea vrea sa suga, sa stea cu tzitzi in gurita de parca ar fi suzeta. si sta cand la una cand la cealalta(probabil ca nu mai are ce sa suga-sincer nu am incercat sa ma mulg). oricum ar fi, chiar nu mai pot sa il alaptez, a devenit un chin si chiar nu ii mai vad rostul. am inteles de la alte mamici ca va dormi mai bine dupa intarcare.
    eu as incerca sa imi elimin laptele din tzitzi ca poate asa ,dak vede ca nu are tzitzi nimic, renunta el singur. nu stiu daca asta e varianta optima, dar cea cu plasturi pe ele,nu a functionat caci e mare si stie ca poate sa le scoata cu degetelul.
    de aceea,va intreb daca stiti niste remedii naturiste in acest sens? homeopate.etc.
    a, si stiu ca e cineva pe forum care are ceva legaturi cu la leche league.dati-mi si mie un nume,va rog.
    Madalina, scrie despre aceasta problema si in topicul Suport pentru alaptare unde intra, atunci cand sunt intrebari, Liliana Tudose, consilier pe alaptare la Maternitatea Isis, Constanta. Are multa experienta si cu siguranta te va ajuta. Fiind din Constanta, poate chiar va intalniti si stati de vorba. Numai bine va doresc, si tie si lui Robert!

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de administrator Vezi mesajul
    Madalina, scrie despre aceasta problema si in topicul Suport pentru alaptare unde intra, atunci cand sunt intrebari, Liliana Tudose, consilier pe alaptare la Maternitatea Isis, Constanta. Are multa experienta si cu siguranta te va ajuta. Fiind din Constanta, poate chiar va intalniti si stati de vorba. Numai bine va doresc, si tie si lui Robert!
    multumesc frumos.chiar imi doream si un nume sa vb personal.

Floricica Nou Venita aderamona's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    1
    buna mada eu am un baietel de 3 ani si 8 luni stii cum lam intarcat eu iam cumparat lapte praf NUTRILON nustiu daca se gaseste asa ceva in romania eu sant in olanda sau un alt laptic dulce dail cu biberonu sigur o sai placa mult succes

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Este recomandat ca intarcarea sa se faca treptat, atat pentru mama cat si pentru copil si atunci nici nu apar probleme.
    Daca te deranjeaza foarte tare alaptatul din timpul noptii poti incerca sa renunti la ala intai si mai apoi si in rest.
    Copiii se intarca si singuri, nu e neaparat ca mama sa faca ceva... trebuie doar sa aibe rabdare :) Iar beneficiile alaptarii continua atata timp cat copilul primeste lapte matern... nu te gandi ca acum daca mananca mai multe solide nu mai ia lapte de la tine aproape deloc si ca nu il ajuti. Inca il ajuta mult laptele ala si la imunitate, si la dezvoltarea afectiva, etc.
    Iti pun aici mai multe linkuri sa citesti cam ce crezi ca te intereseaza:
    kellymom.com :: Weaning
    kellymom.com :: Weaning Techniques
    kellymom.com :: Night Weaning

Sper sa gasiti o solutie care sa fie in interesul si pe placul amandurora.

Si ca sa impart si eu putin din experienta personala... la mine schimbarile au aparut o data cu noua sarcina. Pe de o parte a inceput mie sa imi fie greu sa o mai alaptez si a trebuit sa folosesc ceva tehnici de intarcare ca sa mai reduc nr de alaptari... eram la 15-20 de alaptari cand am ramas gravida. Iar mai apoi a preluat ea initiativa si a dorit sa suga tot mai rar... iar acum nu mai pot zice chiar ca suge... mai mult se joaca... si si asta rar.
    Ce am gasit foarte util, este sa port haine in care sa nu aibe acces la san... daca stau in maieu si acum trage toata ziua de mine. Sa o scot mai mult pe afara, sa ii distrag atentia cu altceva, sa ii dau apa sau ceva de mancare. Si incet incet lucrurile au evoluat spre intarcare, intr-un mod cat de cat natural as putea spune, ceea ce ma face sa ma simt impacata cu situatia... si apropo, sa stii ca mi-e dor de cand alaptam, chiar daca uneori era greu... pana la urma e greu oricum cu un copil in anumite momente... libertatea nu simt ca am castigat-o ca nu mai alaptez, ca tot asa are muuuuuuulta nevoie de mine, iar relatia aia si sentimentele care sunt in timpul alaptarii nu o mai am cu ea... si parca nimic altceva nu se compara cu alaptatul. Chiar mi-e dor... dar vine bb 2 si o luam de la capat :)
    Pupici!

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    buna mada!!!!si eu l am alaptat pe lucas ,baietelul meu aproape 1 an si 10 luni...te inteleg perfect prin ce treci....si lucas noaptea ajunsese sa suga non stop....sunt multe de spus,nici nu stiu cu ce sa incep....ce sa scriu mai repede....dar stiu ca la mine nu a mers nici cu scoaterea meselor treptat,mi am pus pe sani toate minunile posibile....am citit pe aici de lamaie..pai mi am pus la lamaie incat lucas acum ma pune sa storc o lamaie si o bea toata....a fost groaznic sa il intarc,dar stiu ca intai tu trebuie sa fii pregatita psihic,sa fii impacata cu ganmdul si apoi sa pleci la drum....eu m am chinuit vreo doua luni sa il intarc pana intr o zi cand am zis gata....am luat doua pastilute de la farmacie si mi au oprit cat de cat ""debitul"":)))))aveam foarte mult lapte....a stat mama cu el noaptea si s a rezolvat in doua zile cu el....la mine a fost mai greu...eram plina de lapte....eu am crezut ca o sa ii fie greu lui lucas ca o sa planga mult,dar nu....eu nu i am dat niciodata praf sau altfel de lapte pana la intarcare....lucas nu stia ce inseamna bibe...am mai scriu eu pe forum despre acest subiect....acum depinde de fiecare...stiu c ae bine sa incerci putin cate putin,dar la mine nu e mers.....

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    te pupic si multa bafta!!!!chiar daca acum intru foarte rar o sa urmaresc subiectul si o sa incerc sa mai scriu poop...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari