Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nelamurit Sunt bune iaurturile danette?

buna ziua.Am si eu o intrebare in legatura cu iaurturile danette?fetita mea a mancat de curand acest iaurt cand am fost in vizita la cineva,vazand ca fetita lor mananca iaurt,a vrut si ea si ia placut f mult,ea fiind destul de mofturoasa la mancare.acum insa cere toata ziua buna ziua,nu ii ajunge unul,vrea cate 2, ii dau aproape in fiecare zi cate 2iaurtele,sunt micute de 75g unul.ii mai dau si iaurturi de copii cu cereale sau simplu.am citit pe iaurt si zice ca 85%e facut din lapte +restul...,voi ce parere ave-ti?fetita are 2ani si 3luni.lapte ii mai dau decat seara si bea 210,am observat ca daca nu ii dau dimineata lapte si ii dau decat fructele si la pranz mancare,mananca mai bine,in schimb ptr ca nu ii mai dau laptele dimineatza,care mai mult fortat il bea si nu tot,in fiecare zi ii dau cate un iaurtel,plus cel danette care il cere singura si il dau si dupa masa de pranz.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu stiam ca Danette sunt budinca, sau crema de vanilie sau alte arome, nicidecum iaurt.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Eu stiam ca Danette sunt budinca, sau crema de vanilie sau alte arome, nicidecum iaurt.
    sau asa roxie. sorry . intrebam si eu ce parere aveti de danette?cam asha trebuia sa ma exprim.nu?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami totusi e budinca,nu exagera.unul pe zi ajunge,e ca un desert,poate daca nu ii mai dai nimik dulce e bine,dar altfel nu.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Amuzanti sunt astia de la Danone :D

Imi plac reclamele lor unde apare un nenea imbracat in halat si sub el apare scris "Cercetator Danone", si in spate apare un fundal rulat pe calculator cu un laborator high-tech care ar face NASA sa-si bage unghia-n gat si parca ne spune despre necesitatile fuziunii la rece si a coliziunii particulelor subatomice ca sa creeze ceea ce ei numesc "iaurt" (de baut, de mancat, de bagat ca supozitor),"smantana" (normala, cremoasa, super-mega-cremoasa) si alte produse asa-zis lactate.
    Pentru oricine a crescut la tara sau a vazut in viata lui vreodata cum arata smantana si iaurtul poate sa isi dea seama ca in halele de procesare a iaurturilor furajere de la Danone s-ar zvoni ca, odata, de mult, pe vremea cand se incalta puricele cu sapte potcoave, a trecut pe langa o picatura de lapte de vaca.
    Modificata de Foxman8472; 15.05.2012 la 17:36:26.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da mami intradevar,dar decat acadea,sau ciocolata,mai bine o budinca

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    O budinca poti sa o faci si traditional si are mari sanse sa iasa foarte buna si cu siguranta mult mai sanatoasa. Noi suntem norocosi ca inca mai avem produse primite de la tarani si nu de la vreo ferma unde tin vacile-n lagar pe-ntuneric si le hranesc cu propriile fecale si resturi ca-ntro distopie bovina. Sa nu uitam ca in Suedia ouale romanesti sunt cele mai scumpe, si cele considerate ca fiind "true" BIO. Daca stateam intr-o tara unde laptele natural e un lux era clar ca nu exista alternativa, dar asa sa ne umflam benevol cu paste de astronauti si dupa aia sa behaim ca ni s-a belit metabolismul si ne-am facut cat usa mi se pare un act de autodistrugere.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Am o cunostinta care lucreaza in domeniul iauturilor...ii trec c-am toate din mana eu va spun ce mi-a spus si e...orice numai Danone NU...si cand a spus orice evident ca s-a referit la cele mai "bune" si pus acest cuvand in ghilimele pt ca dupa parerea mea orice e cumparat este atrifial si contine prostii mai multe decat scrie pe eticheta!
    Am spus o parere chiar daca se vor gasi mamici care vor spune ca i-au dat si nu au patit copii nimic...de acord, dar niciodata nu se stie!
    Budinci mamica draga, daca vrei neaparat cumparata gasesti si de la alte firme...muller de ex si o multime si froop de la muller....!

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Am spus o parere chiar daca se vor gasi mamici care vor spune ca i-au dat si nu au patit copii nimic...
    Pai binenteles, toata "cercetarea smantanii" de la Danone e gandita la modul "cum sa facem noi """smantana""" cu mai putina grasime de lapte si mai multa cloro-hidro-sulfo-chestie de-aia ieftina si anorganica". Urmatoarea parte a "cercetarii smantanii" consta in testarea daca nu cumva cloro-hidro-sulfo-chestia nu face cumva copilasii sa sangereze purulent prin anus a doua zi dupa digerare - nu de alta, dar le e frica de proces, daune, spagi, face rau la biznis. Si nu te trezesti a doua zi ca pateste ceva copilul tau, te trezesti ca pe la 16 ani fetita ta se face cat o balena esuata, ca copilasul tau se prapadeste de leucemie, chestii de-astea care apoi nu le poti pune legal in carca lui Danone. Nino-nino-Danonino :D
    Modificata de Foxman8472; 15.05.2012 la 17:16:42.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Pai binenteles, toata "cercetarea smantanii" de la Danone e gandita la modul "cum sa facem noi """smantana""" cu mai putina grasime de lapte si mai multa cloro-hidro-sulfo-chestie de-aia ieftina si anorganica". Urmatoarea parte a "cercetarii smantanii" consta in testarea daca nu cumva cloro-hidro-sulfo-chestia nu face cumva copilasii sa sangereze purulent prin anus a doua zi dupa digerare - nu de alta, dar le e frica de proces, daune, spagi, face rau la biznis. Si nu te trezesti a doua zi ca pateste ceva copilul tau, te trezesti ca pe la 16 ani fetita ta se face cat o balena esuata, ca copilasul tau se prapadeste de leucemie, chestii de-astea care apoi nu le poti pune legal in carca lui Danone. Nino-nino-Danonino :D
    un mod oarecum amuzat de a explica c-am cum sta treaba, dar extrem de adevarat!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    In romania intradevar danone are o intreaga gama de produse,iaurturi de baut,danette,danonino,sana,smantana si ce-o mai fii.., insa aici sunt 2 produse,cel putin in zona in care stau in orice super market, hiper market are decat danette si danonino,restul au firmele lor grecesti in care oricum am incredere ca si noi avem pe cineva din familie care lucreaza la firma cunoscuta de lactate si tot din familie care le distribuie si mari cantitatii de lapte. Budinca nu stiu sa fac singura acasa si trebuie sa recunosc ca nu m ar pasiona sa invat sa fac budinca si oricum nu e la fel ca budinca din comert.stiu ca e mai sanatoasa dar sa te resfeti si cu o budinca ceva nu mi se pare iesit din comun,cel putin mie. 2 fetitei nu ii dau dulciuri de nici un fel,rar daca ii dau eu,dar nu o i ntereseaza,are decat atat sa ceara danette,mai este o firma in genul asteia care e la fel si ii place,milkk cred se numeste. o sa merg pe cealalta varianta daca asta ,adica danone este asha blamat. Eu ma refeream asa in general la budinca si la faptul ca 80%contine lapte si ca nu mi se pare chiar asa de nesanatos.inca nu e nici o mamica care ia da copilului sau danette.oricum multumesc ptr raspunsuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari