Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Sucurile din fructe pentru bebelusi

dragi mamici, am o fetita care peste cateva zile face 3 luni si m-ar interesa sa stiu daca as putea sa incep sa ii dau suculet de fructe?daca da, de care si in ce cantitati?am auzit la diferite mamici ca ar merge sucul de mere sau morcov, sau se pot da impreuna?cum sa procedez?
    va multumeste o mamica tanara la prima experienta de acest fel

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Buna.si eu sunt o mamici fara experienta,dar invat din mers.Eu am inceput diversificarea foarte devr la sfatul pediatrului,iar la suculet am inceput cu mar si morcov.Eu ii dau suc de mar si cateodata mai adaug in el si suc de morcov pentru ca sucul de morcov simplu nu-l accepta. Sfatul e ca in primul rand sa intrebi pediatrul daca se poate si apoi sa incepi sa-i dai suculet,de obicei se da dupa sezon iarna suc de portocale,toamna mar si morcov,primavara-vara suc de fructe de sezon.Daca alaptezi exclusiv la san,te-as sfatui sa nu incepi atat de devreme diversificarea.Multa bafta!

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    eu am inceput de la 4 luni si jumatate sa diversific,pentru ca nu i placea doar sucul de morcov am adaugat si suc de mar,in principiu eu puneam in storcator un mar si un morcov,dar (parerea mea)cred ca este putin c am devreme pentru diversificare

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de mihaono Vezi mesajul
    dragi mamici, am o fetita care peste cateva zile face 3 luni si m-ar interesa sa stiu daca as putea sa incep sa ii dau suculet de fructe?daca da, de care si in ce cantitati?am auzit la diferite mamici ca ar merge sucul de mere sau morcov, sau se pot da impreuna?cum sa procedez?
    Va multumeste o mamica tanara la prima experienta de acest fel
    mie sincer mi se pare ca te cam grabesti cu diversificarea! Nu ne-ai zis cum este hranita fetita ta! Daca e alaptata diversficarea se incepe pe la 5-6 luni, daca e hranita cu lapte praf pe la 4-5 luni! Eu de ex am inceput la 6 luni cu sucuri pana atunci o alaptam si inca o alaptez! Mai asteapta putin!

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Sincer La 3 luni e mult prea devreme pt asa ceva nu ii ajuta chiar cu nimic,asta e din schema de pe vremuri ce nu mai e de actualitate.
    Intreaba un medic pediatru-nu medic de familie cum e cu diversificatul.Dupa studiu lung si citit cel mai ok e inceperea diversificarii in jurul varstei de 6 luni indiferent cu ce lapte e hranit.
    Sunt in multe orase cursuri de diversificare sau citeste putin pe net daca vrei .

A mea nu bea suc decat apa si rar ceai .
    Cand creste mai bine da-i un fruct decat suc pt ca fructul e cel ce are tot ce ii trebuie.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    am alaptat doar o luna, apoi lapte praf NAN.oricum cred ca am sa o mai las o luna si apoi incepem.multumesc de sfaturi.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    am gasit pe un site o chesti de genul : "sucul de fructe se poate da de la varsta de 6 saptamani inaintea mesei de la ora 10 si/sau 16-17 la nevoie indulcit sau "dres" cu ceai" (inchei citatul. oare sa fie greseala treaba cu 6 saptamani??? mie mi se pare cam repede...desi in mama si copilul cartea veche la fel am gasit ca sucurile se pot da de la sfarsitul lunii a doua...
    [LEFT]Cum dam sucul de fructe? Se poate da de la varsta de 6 saptamani inaintea mesei de la ora 10 sau/si 16-17, la nevoie " dres" cu ceai simplu sau indulcit.

Sursa: Cum se dau sucurile de fructe bebelusului? | MamicaMea.ro

Floricica Nou Venita lucilla's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2013
    Postari in forum
    12
    buna...am si eu o nelamurire...cum sa fac sucul de morcov daca nu am storcator de fructe?

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Pt lucilla: eu radeam morcovul pe razatoarea mica, duoa care aveam facute pansamente sterile in mai multe straturi. Efectiv puneam morcovul acolo si il storceam.Spor la suculeturi!

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Nu-ti fa griji. Vei invata totul din mers.
    E mult prea devreme sa incepi diversificarea si cel mai bun lucur pe care ai putea sa faci este s ao incepi cat mai tarziu. In principiu cu suc de mar si morcov se incepe si trebuie evitat cel de portocale pana la varsta de 1 an. Stiu ca sunt impartite parerile, dar atata timp cat sunt clar justificate fiecare, poti sa treci prin prorpriul filtru si sa iei decizia pe care o consideri cea mai buna pentru bebele tau.

Floricica Nou Venita MihaelaCodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    5
    Am un baiatel de 5 luni si are 7.5kg. Destul de mult a spus pediatru fapt pt care mi-a recomandat supa de legume urmata de piureul de legume. Il alaptez cu formula. Nu mi-a acceptat piureul cu lingurita. Pur si simplu imi impingea piureul afara din gurita, nu stie ce sa faca cu el. Voi cum le dati piureul sau mancarea mai solida? Cat de repede a invatat sa inghita, sau cum ati procedat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari