Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038

Sucurile din comert

Buna. Voi dati copilasilor sucuri din comert?

alinutza82
    Guest
    Este un pic cam vaga intrebarea. Ce fel de sucuri? Naturale, carbogazoase? Sunt sucuri si sucuri in magazine.

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    Cele naturale ( daca sunt); in niciun caz carbogazoase.

Floricica Nou Venita inna_85's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2009
    Postari in forum
    91
    Eu i-am dat fetitei mele Tedi,dar foarte rar,a primit cam doua sucuri pe luna

stefaniajohansson
    Guest
    toate sucurile din comert ce sunt facute din concentrat sunt daunatoare. chiar daca scrie 100% natural, daca e din concentrat natural, tot nu-i bine. diferenta e ca unele sunt mai daunatoare decat altele. Eu am incredere doar in sucurile proaspat stoarse. de cumparat cumpar rar, Tropikana, care nu e din suc concentrat si nu are zahar adaugat. Si scrie a se bea in maxim 5 zile de la deschidere. Mai cumpar si ceva facut chiar aici la noi in oras, tot asa, proaspat stors. De cele mai multe ori gasesc suc facut in ziua in care il cumpar. Subliniez ca nu cumparam des, poate de 1 data-de 2 ori pe luna..
    Oricum, putem face si acasa sucuri..mult mai bune decat Tedi sau Bravo sau Tymbark samd

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Pana la doi ani nu a baut sucuri ,iar pana la 11 luni mai bea ceai(si acela rar);de la doi ani i-am mai dat sucuri destul de rar(deoarece si noi consumam rar) dar pentru el mai cumpar de la nestle(e destul de piperat ca pret,dar stiu ca-s facute special pentru copii)......decat sa storc fructe ,mai bine ii dau sa le pape asa!

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    de ce sa nu ii fac eu in casa? mult mai multa incredere am in cea ce fac eu in casa, decat in ceea ce este in comert. Sara pana acum nu a gustat sucurile din comert, si nici nu vreau sa ii dau ca sa nu se obisnuiasca

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    toate sucurile din comert ce sunt facute din concentrat sunt daunatoare. chiar daca scrie 100% natural, daca e din concentrat natural, tot nu-i bine. diferenta e ca unele sunt mai daunatoare decat altele. Eu am incredere doar in sucurile proaspat stoarse. de cumparat cumpar rar, Tropikana, care nu e din suc concentrat si nu are zahar adaugat. Si scrie a se bea in maxim 5 zile de la deschidere. Mai cumpar si ceva facut chiar aici la noi in oras, tot asa, proaspat stors. De cele mai multe ori gasesc suc facut in ziua in care il cumpar. Subliniez ca nu cumparam des, poate de 1 data-de 2 ori pe luna..
    Oricum, putem face si acasa sucuri..mult mai bune decat Tedi sau Bravo sau Tymbark samd
    Depinde de sucuri, sunt cele de la frigider care trebuie consumate imediat, de se vede clar ca au pulpa si gustul este identic cu cel proaspat.

Dar eu as merge pe ideea fara sucuri, mai bine apa.

stefaniajohansson
    Guest
    apa e ideal:) eu i-am dat suc cand a fost racita si nu a vrut mancare..sau cand a avut viroza intestinala..a trebuit sa-l incalzesc si sa pun sare in el..si sa bea cate o lingurita la 10 minute..

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Apa plata si ceaiuri in general. Le fac tot felul de ceaiuri, cu lamaie, le racesc si le dau sa bea pe post de bautura racoritoare. Sucuri de fructe nu am nici timpul si nici rabdarea sa le mai fac in casa, faceam cand erau mici dar acum asta imi mai lipseste sa imi mai gasesc inca o activitate in plus de facut in bucatarie, ca nu stau destul printre oale si cratite.
    Fructele prefer sa le dau sa le manance, dupa micul dejun si dupa pranz au fie portocala, grapefruit, mar sau kiwi. La vara insa am de gand sa fac si le bag la congelator, sa serveasca pe post de inghetata (multumesc Oana pentru idee ) doar in cazul in care am cerere in acest sens.
    Modificata de yuxi; 27.04.2010 la 09:26:02.

Floricica Nou Venita marinadriana14's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2009
    Postari in forum
    56
    suculete facute in casa si din cand in cand ai mai iau tedi !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari