Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mada.bebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2009
    Postari in forum
    16
    Am auzit asa in trecere la o emisniune ca se spunea ca sucul de portocale nu e bine sa fie consumat zilnic pt ca afecteaza stomacul. Eu ii dau zilnic Madalinei pt ca ii place si stiu ca e sursa buna de vitamina c. Voi ati mai auzit depsre asta? Sa nu ii mai dau?

Floricica Nou Venita mmaaddii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    13
    Olivia are 1an si o luna si bea zilnic suc de portocale
    daca nu exageram cred ca este bun
    eu cred ca o ajuta si cu sistemul iminitar

Floricica Nou Venita doris's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3
    david are 1 an si bea in fiecare zi suc de portocale, eu cred ca este f bun pt imunitate si pt scaun,nu i-am dat cand i-au aparut dintisori si a avut scunul moale

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nu cred,ca daca bea zilnic suc de portocale ii vor afecta pe copii cu ceva..din contra este o sursa naturala de vitamine..si eu ii dau suc aproape in fiecare zi lui David.

stefaniajohansson
    Guest
    din pacate sucul de portocale este NERECOMANDAT copiiilor mici, pentru ca este prea acid pentru stomacelul lor. poate fi, eventual, diluat cu apa. portocalele nici nu au cea mai mare concentratie de vitamina C ( 50 mg vit C/100g) dar daca vreti sa le oferiti o alimentatie bogata in vitamina C, exista multe alte alternative:
    macesele: 2000 mg vit C/100g
    coacaze negre: 200
    capsuni: 60
    zmeura: 30
    kiwi: 90
    papaya: 60
    patrunjel: 130
    varza de bruselle: 60

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Stefania are perfecta dreptate, si eu stiu la fel!

Floricica Avansata bettyblue's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2008
    Postari in forum
    2.084
    Nici fetei mele nu-i place sucul de protocale. De fapt nici un fel de suc.

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    eu i-am facut suc de portocale cand era mai mic,acum zilnic papa cate o portocala sau chiar doua,ii plac foarte mult

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Si mie mi-a zis pediatra sa nu-i dau acelasi fel de suc zilnic si acum i dau o zi suc de mere, a doua zi de portocale, de morcovi, mai combin cate doua depinde de ce am prin casa si i pun de 2-3 ori pe saptamana si o lingura de suc de lamaie. Ii fac 150ml si mai pun apa plata vreo 50 ml sa fie un pic mai diluat (asa ne-a zis dr pana la 1 an jumatate-doi ca sa nu aiba probleme cu stomacul mai tarziu).

Floricica Nou Venita tama's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2006
    Postari in forum
    145
    eu stiu de la dr.noastra ca acidul de l citrice(porto,lamai,gref) cand ajunge in stomac se transforma in baza. de aceea este recomandata lamaia in salate si nu otetul.
    Bianca bea zilnic sucul de la 2-3 portocale

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    acum ,de ceva tomp,imi mananca portocala asa simpla,fara sa-i mai fac suc.ii mai place foarte mult si kivi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari