Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen_elena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2012
    Postari in forum
    1

sa-i schimb sau nu lapele praf ?

Am o fetita de 1 an si 4 luni, pe care am nascut-o la 40 de saptamani cu 2530 g si 47 de cm lungime. A fostintotdeauna cu greutatea la limta inferioara, pentru ca laptele meu proabil nu a fost destul de hranitor, (am alaptat-o pana la 6 uni jumatate) iar laptele praf nu mi l-a acceptat la varste mici,mi-l varsa in jeturi pe nas si pe gurita. Mi-a fost teama s-o tot incerc cu formule de lapte, in incercarea de a gasi produsul potrivit. Am inceput sa-i fac diversificrea (la recomandara medicului) de la 3 luni jumatate cu suc de fructe, apoi supa crema de legume..etc.. Dupa ce nu am mai avut lapte, am fost nevoita sa caut lapte praf, (pe lapte de vaca mi-a fost teama s-o trec era micuta, nu era nici destul de hranitor.) si am gasit milupa pe care mi-a acceptat-o cateva zile, dupa care a inceput a mi se constipe f tare , cu plansete noaptea, trei de cate 2-3 ori pe noapte, am renuntat si am gasit alta ormula Hipp combiotic, formula car inmoaie scaunul. am fost multumita de el si l-am folosit pana la 1 an. Dupa 1 an, datorita pretului care era putin mai ridicat am enuntat si am incercat din nou Milupa, de data asta un numar mai mic decat ce avea ea nevoie ea cu prebiotice (milupa 3 - de l 9 luni) si lam folosit cu succes pana acum o luna, cand am cnsiderat ca ar fi vremea sa incepem sa folosim si lapte potrivit varstei nostre si din nou avem dureri de burtica noaptea si nu ne odihnim.
    problema mea este urmatoarea: ce sa fac? s-o trec din nou pe miliupa 3 desi e pt varsta mai mica, sa incercam din nou Hipp combiotic pt 1 an CARE ARE SI OMEGA3 SI 6, sau sa incercam Humana despre care am citit ca are si omega 3, omega 6, este si hranitor si satios? As dori ca laptele praf sa o ajute sa ia mai bine in greutate deoarece la 1 an si 4 lni abia avem 8600 g iar cu mancarea nu mi se pare ca se omoara (manancain jur de 150 ml mancare la o masa, deci vreo 3 mese de 150 ml pe zi, plus 2 biberoane cu 6 masuri de lapte si 5 de cereale). As dori un sfat ca sunt putin in ceata. Nu as vrea nici s-o ametesc complet si apoi sa refuze laptele.de orice fel.

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Draga mamico sa-ti traiasca puiutul si sa fie sanatoasa ca e cel mai important ....eu la puiul meu am inceput cu Nan mi-a mers foarte bine si e si acceptabil ca pret,am auzit si de Humana ca ar fi foarte bun,dar oricum nu e prea ok din punctul meu de vedere sa-i schimbi lapticul asa des...si mie mi-a spus cineva intr-un timp sa-i schimb lapticul pt ca la fel se constipa foarte rau,dar pediatra mi-a spus ca oricum se va constipa indiferent ce lapte ii voi da pt ca laptele praf nu e ca cel de mama si constipa dar se va regla cand vom incepe diversificarea si asa a fost...mi se pare ca are si o greutate prea mica pt varsta ei,bebele meu la 5 luni are 8,350 kg si papa 180 ml la o masa de lp plus restul meselor de papica pt varsta lui,eu l-am nascut la 39 de sapt cu 3,400kg la nastere.....dr tau ce a zis? ai discutat de problema cu lp? nu mananca si papica? eu zic ca totusi la un an ar trebui sa manace mai multa mancarica decat lp pt ca are nevoie de proteine,glucide,fier si lp nu i le da pe toate...poate nu e mancacioasa de fel...multa sanatate

Floricica Nou Venita deyu_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2012
    Postari in forum
    2
    Dragele mele, mititica mea s-a hranit cu laptic e la san ( a folosit un preparat, Galafor si am avu laptic suficient ptr ea). Acum suplimentam cu Novalac. Asa ne-a zis pediatru. Fericirea e ca Novalacul e o gama de lapte (frantuzesc) care are formule ptr toate problemele care s-ar putea ivi ( asa am inteles) si nu o sa trebuiassa i-l schimb. e f ok. App mititica mea are lunisoare si am alaptat exclusiv la san pana la 4 luni.

Floricica Nou Venita Gabriela_Popa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2011
    Postari in forum
    3
    Buna fetele, eu nu am avut pana acum probleme legate de alimentatie cu baietelul meu, insa as vrea sa va spun si voua un lucru interesant pe care ni l-a spus noua pediatra, de care sunt foarte multumita. Pe David il hranesc cu lapte praf de la 6 saptamani pentru ca eu nu am mai avut lapte (de la 3 sapatamani nu mai era suficient, iar la 6 saptamani a secat definitiv). Formula pe care i-am dat-o eu a fost NAN1 pe care a primit-o foarte bine de la inceput. Mergand cu el la control, in jurul varstei de 6 luni, am intrebat-o pe pediatra cand ar fi momentul sa trec la NAN 2 despre care citisem ca e pentru copii peste 6 luni. Pediatra mi-a spus ca toate aceste formule (NAN1, NAN2, NAN3, etc) sunt doar marketing al produsului respectiv, pentru ca laptele din cutie este acelasi. Eu i l-am schimbat totusi, fara sa il afecteze in vreun fel, dar daca tu stii ca ai avut probleme de fiecare data cand i l-ai schimbat, si daca cel pe care i-l dai acum ii prieste, eu zic ca ai putea sa il mai tii o perioada.
    Va pup si sper ca a fost de ajutor!

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Eu i-am dat fetitei mele Nativa de la Nan pana la 1 an dupa care am trecut-o absolut pe lapte de vaca (de casa nu din comert).Merg mult pe mancare naturista (nu din magazine BIO, ci din curtea taranilor - carne de pasare, lapte, oua, legume, fructe) si fetita mea de 2 ani si 4 luni nu a fost niciodata racita sau bolnava. o singura data a facut temperatura.
    Tind foarte mult sa cred ca majoritatea produselor existente pe piata au mai mult valoare comercial decat nutritiva, asa ca incercati daca puteti si aveti de unde sa faceti rost de produse cat mai naturale si renuntati la produsele procesate cat mai mult industrial.
    Nu sunt anti lapte praf pentru ca si eu i-am dat micutei mele pana la 1 an, dar mai mult de atat mi se pare prea mult. Stiu ca cel praf contine mai putin fier de ex, dar incerc sa-l compensez prin alimentatie. Pe de alta parte, laptele pur de casa contine mai multa grasime care de asemenea este de un real folos copiilor.
    Aceasta este parerea mea proprie si personala, asa am considerat eu ca este bine, asa am facut si sunt foarte multumita de rezultate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari