Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita burzaanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    38

rosii si castravetii poaspeti

am o dilema, fetita mea are 1 anisor. as vrea sa ii dau rosii crude. voi cum ati procedat si de la ce varsta. ma gandesc ca castravetii pot fi cam grei pentru stomacelul ei.
    ce ziceti?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de burzaanca Vezi mesajul
    am o dilema, fetita mea are 1 anisor. as vrea sa ii dau rosii crude. voi cum ati procedat si de la ce varsta. ma gandesc ca castravetii pot fi cam grei pentru stomacelul ei.
    ce ziceti?
    fiica-mea a mancat rosii crude inainte sa faca un an.....dintralea cherry e drept dar tot rosii sunt......castravetii nu i-au placut pana anul asta...acum aproape la fiecare masa cere si "cavavete"...

mother
    Guest
    mie doc mi-a zis ca de la un an poate sa manance ca un adult, exceptand cateva alimente foarte alergene cum ar fi capsunile si alte d-astea cu seminte mici....

eu am incercat sa-i dau cruditati dupa un an, dar nu le-a acceptat.... in locul tau as fi fericita daca ii plac... desigur incepi in cantitati mici si ii urmaresti reactia...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Dupa un an poti sa incepi sa ii dai. Ale mele au gustat rosii pe la 10 luni, cate o bucatica cat unghia mica. Dupa un an cum a zis pediatra, am inceput sa le dau in mod regulat, la masa de dimineata deobicei, sau in salate. Acum mananca tot felul de legume crude, inclusiv ceapa verde si ridichi.

didi123
    Guest
    Dupa un an i-am dat si eu lui Andrei. Cassandrei i-am dat mai devreme, pe la 11 luni, aproape un an, dar nu i-a placut. Acum, in general, nu mananca deloc legume, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, uraste legumele. La fel face si la ciorba, mananca zeama iar legumele le lasa acolo, nici nu se apropie de ele. Am incercat sa ii pun fel de fel de pedepse, sa ii arat alti copii cum mananca, sa ii explic cat de importante sunt legumele, nu si nu. Nu vrea sa manance, habar nu am ce sa fac. Am obligat-o intr-o zi sa manance macar un castravete, si nu, a luat doar o gura si a spus ca nu ii place. Pe cand lui Andrei, ii place la nebunie. Ii fac in fiecare zi aproape salata si mananca, si in ciorba ii place foarte mult sa fie legume.

Floricica Nou Venita cristinica_carla2's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    De la un an si un pic am inceput sa-i dau si eu Carlei,regulat,dar am inceput sa ii dau cate o bucatica mica de la 9 luni.Mananca foarte rau a mea si legume,fructe si lactate. Am mari probleme cu ea,cu calciu,si imunitatea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari