Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adina.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    17
    Am doi baietei minunati, bebe Mihnea si Matei care are 3 ani. Matei bea foarte bine toate lichidele din canuta sau din pahar insa de cand s-a nascut Mihnea a revenit la baut lapictul din biberon. Are totusi deja 3 anisori si nu stiu cum sa il fac sa reunte iar la biberon. Cred ca e vorba de imitatie ca vede ca Mihnea bea din biberon insa nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca el e marisor si nu e ok sa bea lapitcul din biberon

Floricica Senior alinash's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    3.725
    Este pur si simplu vorba de ambitie si de imitatie cum spui tu. Eu iti dau un sfat, daca te tine inima......tine cont de el: Pur si simplu nu ii mai da. Indiferent daca ii este foame de pica.......sau daca se usuca de sete........nu il mai da. Ii spui ca ii dai sa manance laptele sau ca ii dai sa bea apa numai din pahar. Poate vor incepe crize de nervi.......tavaleli pe jos.....si tipete de isterie.......tu trebuie sa fii tare si sa-i rezisti. Pur si simplu nu ii dai. Recunosc ca asta e ca si o ultima masura, banuiesc ca ai incercat sa-l iei cu frumosul, dar nu a tinut.

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Buna,eu am doi baieti si dupa ce l-am intarcat pe cel mare l-am invatat sa-si bea lapticul din biberon.Nu m-am grabit sa il dezvatat de biberon pentru ca ma gandeam ca dupa ce o sa il intarc si pe cel mic probabil ca o sa vrea din nou biberonul si apoi ma gandeam ca o sa-mi fie mai usor sa il intarc pe cel mic daca isi vede fratiorul sugand din biberon.Intradevar s-a aratat interesat de biberon insa doar superficial atat cat il vedea pe cel mare si apoi nu il mai interesa.Daca am vazut astfel l-am intarcat si sub nici o forma nu am reusit sa il invat cu biberonul .Astfel am stat de vorba si cu cel mare si am stabilit de comun acord ca este baiat mare si ca maine poimaine merge la gradi si ca ajunge cu biberonul.A fost deacord si gata biberon,este istorie.Multa sanatate va doresc.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    tu ai face asa cu fetita ta ca sa o dezveti de bibe???"te tine inima"?
    am trecut si eu prin asta cu fetita mea cand a venit bebe.si ea avea 3 ani.eu i am luat ei o canita cu cioc frumos desenata si colorata care a atras-o mai mult ca un bibe.mai sunt si sticlute cu cioc, care au si supapa ca sa nu curga prea tare lichidul si sa se inece copilul.sunt fel si fel de modele care mai de care mai atragatoare.il poti lasa chiar pe el sa isi aleaga una care ii place si ii explici ca de acum isi bea lapticul numai din acea canita, ca bibe sunt pt bebei iar el e baiat mare.succes

Floricica Senior andreea01's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    3.285
    Scumpa mea acest lucru se intampla din cauza geloziei.Trebuie sa intelegi ca pana la aparitia fratiorului Matei se simtea important si iubit acum ii este fica ca nu cumva bebe sa ii ia locul si doreste prin faptul de a suge iar cu biberonul sa i se acorda mai multa atentie decat celui mic.Ar fi bine sa iesi int-o zi la cumparaturi cu amandoi sa le cumperi un nou biberon pt cel mic iar pt el o canuta cu desene viu colorate si sa ii explici ca el e baietel mare si puternic si daca va bea cu noua canita aceasta ii va da putere ca unui erou din desenele lui preferate iar ca bebe este mic si nu este atat de puternic ca el iar noul biberon al lui bebe nu ii da aceeasi putere pe care o da canuta lui cea noua.Eventual cand cumperi biberonul pt bebe sa il rogi pe el sa il aleaga in calitate de frate mai mare si puternic.Te pup si iti doresc mult succes

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari