Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341

Retete pentru prichindei

Buna seara mamici,
    Dupa o perioada de 4 luni si ceva fiului meu de an si 3 luni i-a revenit pofta de mancare.........asa ca mancam cu linguita am renuntat la biberon usor,usor.
    V/as ruga daca ma puteti ajuta cu retete pentru meniul de seara si cel de pranz.
    Branzeturi ,carne,fructe,cum si cat le dati la copilasii vostri.......tinand cont de varsta copiilor.
    Am avut mari probleme cu apetitul copilului.........dar acum ca s-a reglat as vrea sa-i dau cat mai sanatos.
    Pediatra imi tot spune de paste cu ...de toate. si urda, cu fructe.
    Multumesc

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Ingrediente: 4 dovlecei taiati pe lungime si apoi bucatele, 1 ceapa rosie tocata marunt, 1 lingura coaja rasa de lamaie, 60 ml suc de lamaie, 1 lingura ulei de masline.
    Mod de preparare: se incinge cuptorul la 220 grade. Asezam intr-un vas de iena dovleceii, ceapa, coaja de lamaie, sucul de lamaie si uleiul. Adaugam sare dupa gust si amestecam usor. Se baga la cuptor timp de 20 de minute. Se serveste cald.
    asta ii prepar si eu fetitei mele de 9 luni dar fara sare si pun un sos de iaurt

Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    60 g unt, 50 g faina, 300 ml lapte, 300 g branza rasa, 1.2 kg cartofi taiati felii subtiri. Mod de preparare: se incinge cuptorul la 180 de grade. Ungem o tava patrata. Se topeste untul intr-un vas. Adaugam faina si amestecam timp de 2 minute. Indepartam vasul de pe foc si incorporam laptele. Revenim cu oala pe foc si lasam sa fiarba la foc mediu pana da in clocot. Adaugam si branza si amestecam. Asezam 1/3 din cartofi in tava pregatita. Presaram sare peste ei. Cu o lingura punem peste cartofi sosul de branza obtinut. Repetam straturile terminand cu sosul. La final presaram pe deasupra branza ramasa. Se baga tava la cuptor timp de o ora.

Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    250 g faina, 100 g zahar, 150 g iaurt natur, 3 linguri ulei vegetal, 2 banane pisate. Mod de preparare: se incinge cuptorul la 180 grade. Se unge o tava cu forme de briose. Amestecam iaurtul, oul, uleiul si piureul de banane intr-un bol. Incorporam faina si zaharul treptat si amestecam bine aluatul. Punem aluatul in forme si bagam la cuptor timp de 20 de minute. Se servesc caldute
    le-am luat de pe un site pentru copii sunt recomandate copiiilor intre un an si doi ani

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    multumesc din suflet
    le voi proba wekendul asta.

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Spre exemplu seara ce combinatii faceti?

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Si aici pe site in categoria Retete pentru bebelusi | Copilul.ro, vei gasi si retete pentru copii peste 1 an.

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    va multumesc......oo sa le incerc sunt incantata de toate!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    dimineata:

paine cu unt +gem/miere
    omleta la cuptor(ou+lapte+branza)
    cereale
    branza cu rosii/castraveti/ardei
    chec cu lapte
    fructe cu branzica sau iaurt
    ou fiert
    biscuiti cu fructe(mere coapte)

pranz:

felul 1 :supa cu taitei/galuste sau de rosii
    ciorba de legume/cartofi/fasole verde/varza/salata, etc...cu pui, vita sau curcan
    felul 2
    peste la cuptor cu portocale:se taie marunt putin ardei, o jumatate de rosie, doua bucati de portocala,un catel de usturoi, putin patrunjel verde, doua lingurite de ulei masline si se stoarce sucul de la o portocala....setaie un pastrav mic in 3-4 bucati in aceasta compozitie si se da la cuptor
    spaghete cu suc de rosii(fierbi rosiile taiate marunt cu ulei de masline, patrunjel verde si apa)
    cartofi fierti care se dau la cuptor dupa ce ai turnat pe ei o compozitie din lapte, ou, branza
    fasole verde/mazare scazuta, cu putina boia si usturoi+vita
    varza calita in apa si foarte putin ulei+vita/pui
    piure de cartof dulce/morov/cartof+carne
    legume diverse fierte si transe in unt+verdeata
    ou fiert
    dovlecei la cuptor cu amestec de branza, oua, rosii, verdeata

seara:
    mamaliga cu branza
    orez cu lapte
    gris cu lapte
    taitei cu lapte
    cereale
    budinca cu iaurt(se amesteca un ou, un plic de zahar vanilat, o lingura de gris, un mar ras si 200 ml iaurt si se da la cuptor)
    budinca cu mar(se rad doua mere...se pun intr-un vas pe randuri cu gris...doua linguri mar, presari gris peste, doua linguri mar, presari iar gris...peste compozitie se toarna un amestec format din lapte, scortisoara si zahar vanilat)...se da la cuptor
    macaroane cu branza

Daca e un copil mancacios(cum e a mea) intre mese se poate oferi un fruct, un iaurt, niste biscuiti.Binenteles, lapticul obligatoriu dimineata si seara.

As putea continua la infinit, dar sper ca ti-am facut meniul copilului pana la 2-3 ani:)), unul sanatos de altfel.Ca desert copilul meu de 1 an si 5 luni cunoaste doar compotul si checul,pentruca refuz sa dau bani pe chimicale.Ca idee, intr-o saptamana la pranz ii dau:doua zile ou fiert si cate o zi, ficat, peste, pui, vita, curcan
    Modificata de alynutza79; 02.07.2012 la 17:41:23.

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    O sa scriu aici ce mananca Timi (2 ani) :

Dimineata : - micul de jun il ia cu mine, si papam biscuiti cu lapte, prajituri/fursecuri cu lapte, ou fiert, fructe pasate/piure de fructe, biscuiti cu branza de vaci/mar, sunca cu cascaval, unt cu paine prajita slab, etc.

Gustare : - intre mese de obicei ii dau gustare; si de cele mai multe ori sunt variantele de la micul de jun.

Pranz : - supica sau ciorba ( in fiecare zi fac ceva diferit ), carnita (prajita, fiarta, la cuptor, pane, etc.) ~ pana acum ii dau de pui, vita si curcan, iar ca si garnitura ~ legume, cartofi, dovlecei, etc. Papa orice la pranz ! :P

Gustare : - exact ca si gustarea dintre mic de jun si pranz. (:

Cina : - de obicei ii dau ceva mai 'light', de genul : gris cu lapte, lapte cu cereale, lapte cu biscuiti, mamaliguta cu branza/smantana, orez cu lapte, budinca, danette ~ budinca/iaurt, paste cu carnita, paste fainoase/macaroane (macaroane cu diferite sosuri; de ex. fetitei mele nu ii place cu branza).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari