Ultimele discutii din forum
    loredana3345
    Guest

Regimul alimentar adecvat bebelusilor de 1 an

stie cineva ce si cat trebuie sa pape un copil de 1 an?eu ii dau fetitei mele 6 mese pe zi.o fi bine? prima data ii dau lapte cu cereale nestle,apoi fruct(de regula banana) cu biscuiti(5), apoi mancare(care obligatoriu contine ceva fainos-orez,cartofi,galuste de gris+legume+ neaparat carne de pui,vita sau peste) si un suc de fructe facut in casa sau limonada, apoi iar fruct(dar altul,nu tot banana) cu biscuiti, a5-a masa consta tot in mancare(fara carne) cu suc,si inainte de culcare lapte cu cereale nestle(al 2 lea biberon)

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de loredana3345 Vezi mesajul
    stie cineva ce si cat trebuie sa pape un copil de 1 an?eu ii dau fetitei mele 6 mese pe zi.o fi bine? prima data ii dau lapte cu cereale nestle,apoi fruct(de regula banana) cu biscuiti(5), apoi mancare(care obligatoriu contine ceva fainos-orez,cartofi,galuste de gris+legume+ neaparat carne de pui,vita sau peste) si un suc de fructe facut in casa sau limonada, apoi iar fruct(dar altul,nu tot banana) cu biscuiti, a5-a masa consta tot in mancare(fara carne) cu suc,si inainte de culcare lapte cu cereale nestle(al 2 lea biberon)
    cam asta e schema de diversificare la varsta de un an aici in italia.....insa fara masa de lapte inainte de culcare.....dar cei mai multi copii o cer ....eu zic ca e super ok daca mananca asa.......a mea are 2 ani si nu mananca nici pe jumatate din cat ai scris tu......trecem printr-o faza urata rau......

loredana3345
    Guest
    nasol...nici asta mica nu vrea sa manance,recunosc k ma lasa nervii rau cand vad asta.tip la ea si apoi sa vezi ce mananca,doar de gura mea. imi doresc un copil binefacut nu subnutrit.ce nu refuza e laptele cu cereale, "mancarea" ei preferata,si fructele,respectiv sucul.cu mancarea e o mica problema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari