Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Edi are un an si inca de cand am inceput diversificarea refuza cu desavarsire orice lichid care nu este lapte. Cat a fost mic a baut un pic de ceai insa tot ocazional. Acum insa nu bea nici apa, nici ceai, nici sucuri. Am incercat diverse combinatii de sucuri de fructe sau compot insa nu vrea nici asa sa le bea.

Cum as putea sa il determin sa bea si alte lichide? Lapte consuma 510 ml pe zi insa stiu ca nimic nu hidrateaza mai bine decat apa. Sau macar sucuri sau ceai sa bea...

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Gabitza,dar supica,ciorbica(la zeama ma refer) papa?? Da,ar fi ideal sa bea si ceva apa,ceai insa..daca nu vrea nu prea vad cum il poti obliga!A mea nu bea ceai si n-a baut insa apa imi bea f multa de cand i-am inceput diversificarea. Sucuri de fructe nici ea nu vrea,i le mai a"ametesc" cu apa si mai ia cateva guri dar..apa e baza !
    Cu pediatra ai discutat pe problema asta?

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    pfff! Si noi avem problema asta. Uneori refuza cu desavarsire apa/ceaiul. ii dau si eu mai subtire supa/ciorba la amiaza;altfel nu stiu cum sa fac.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dap ciorbita sau supa mananca insa trebuie sa fie mai consistente ca sa i le pot da ca altfel toata lingurita ajunge pe jos. I-am spus asistentei ca nu vrea si zicea sa tot incerc. O sa ii mai zic la urmatoafera vizita. Asa el bea 530 ml de lapte pe zi un biberon dimineata si unul seara insa stiu ca apa e sfanta

mother
    Guest
    eu nu am incercat sa-i dau nici sucuri nici ceaiuri.... de mic l-am invatat cu apa plata... nu vreau sa se obisnuiasca ceva cu gust, ca apoi sa ceara mereu sucuri...
    ceai nu a baut in viata lui... nu sunt de acord cu ceaiurile...sunt plante medicinale totusi...
    iar astealalte de fructe, nu stiu cat de naturale pot fi... cat despre ceaiurile granule- mi se par o mare porcarie...

eu i-am luat diverse canute, ca sa il atraga... sa se joace.... pe el l-au atras cele cu pai... cu alea a inceput sa bea apa... i-o lasam la indemana si se juca cu ele, la inceput mai mult scuipa si se uda tot, dar cu timpul s-a obisnuit sa bea apa.. acum cere apa si bea cu sticla... nu-i mai pun in cani....

eventual mai merita incercat din paharul cu care te vede pe tine ca bei... eventual cu paiul...

Floricica Nou Venita alexa11's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    11
    dupa ce am intarcat fetita a inceput sa bea chiar foarte multe lichide,apa,suculet,ceai,compot orice.parerea mea este sa incerci cu putin din fiecare,poate nu vrea un anumit ceai.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    alex bea la 1an si o luna lapte cu bibe dar si ceai din plante indulcit. daca ai dau ceaiul neindulcit refuza sa mai bea. apa o bea doar daca ai este f sete..altfel mai mult se balaceste in canita. sucuri nu ai dau , insa compot facut in casa chiar ai place, si mai inlocuim laptele de la biberon.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am reusit o data cu temperaturile astea caniculare a inceput si Edi sa bea apa, chiar multa. Ii dau mereu biberonul si bea apa. Ma bucur enorm ca am reusit sa depasim si momentul asta cu apa pt ca aveam mari emotii. Stiamc a va veni caldura si imi era foarte teama sa nu se deshidrateze daca o sa refuze in continuare apa

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    eu nu am incercat sa-i dau nici sucuri nici ceaiuri.... de mic l-am invatat cu apa plata... nu vreau sa se obisnuiasca ceva cu gust, ca apoi sa ceara mereu sucuri...
    ceai nu a baut in viata lui... nu sunt de acord cu ceaiurile...sunt plante medicinale totusi...
    iar astealalte de fructe, nu stiu cat de naturale pot fi... cat despre ceaiurile granule- mi se par o mare porcarie...

eu i-am luat diverse canute, ca sa il atraga... sa se joace.... pe el l-au atras cele cu pai... cu alea a inceput sa bea apa... i-o lasam la indemana si se juca cu ele, la inceput mai mult scuipa si se uda tot, dar cu timpul s-a obisnuit sa bea apa.. acum cere apa si bea cu sticla... nu-i mai pun in cani....

eventual mai merita incercat din paharul cu care te vede pe tine ca bei... eventual cu paiul...
    100% de acord cu tine! Nici eu nu le-am dat ceaiuri tot din motivul asta, pt ca niciodata nu se stie ce efect are o anumita planta asupra unui anumit organism... sunt plante medicinale, nu fructe inofensive (si nici chiar fructele nu sunt toate inofensive )...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Maria bea cam 500 ml de apa plata pe zi, 500 ml de lapte si aproximativ 200 ml de ceai neindulcit (de fenicul sau baby calm). Nu am indulcit niciodata ceaiul. Am mai luat de la Fares diverse ceaiuri (Fructele carpatilor, Ceai pt copii cu vit C) dar in unele zile bea in altele nu.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Inca ceva: apa plata nu trebuie sa aiba foarte multe saruri asa cum nu au voie nici foarte multa sare in mancare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari