Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adimari18's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2010
    Postari in forum
    6

Pofta de mancare

fetita mea are un an si zece luni si cateodata nu prea are pofta de mancare vrea doar lapte,credeti ca ar trebui sa i dau vitamine??

mischa2000
    Guest
    pai ... ce maninca in general ...
    si cand se intampla cateodata ...

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    si bebita al meu nu papa nimic de 4 zile...e racit tare si nici san nu vrea...bea doar ceai.ma mir cum de mai are energie.

mischa2000
    Guest
    pai nu e anormal daca e racit ...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Depinde cat de mult o tine lipsa de pofta de mancare, si cat de des se intampla. Sa nu fie ceva paraziti intestinali. Are si scaune moi din cand in cand?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna.si fetita mea a vut o perioada de vreo 3 luni cand nu manca decat 2-3 linguri de papa la o masa,si doctora pt ca era si f slaba,9 kg la 1 an,mia dat sai fac o cura de o luna cu pikovit,o luna cu calciu si o luna cu fier.si acum la 2 ani are 14 kg si ceva si mananca fff bine,si 3polonice de ciorbita la o masa.mananca si fructe,si iaurt...de toate.succes!!!dar fiin maricica dc nu o intrebi ce vrea.fimea de exemplu de la 1 an jumate ii deschid frigiderul si imi arata ce vrea.poate nui place mereu ce ii dai,stiu si io.sau poate e doar rasfatata.mie doctora mia zis ca sa nu o invat rasfatata sa o pun la masa si daca nu vrea sa pape sa o dau jos de la masa

Floricica Nou Venita adimari18's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2010
    Postari in forum
    6
    mananca doar cand are ea chef mancare in rest imi cere doar sticla de lapte,iar noaptea bea doua sticle de lapte si nu stiu cum sa o las macar noaptea sa nu mai bea lapte:)e foarte rasfatata
    Modificata de adimari18; 20.01.2011 la 11:51:54.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    buna.si fetita mea a vut o perioada de vreo 3 luni cand nu manca decat 2-3 linguri de papa la o masa,si doctora pt ca era si f slaba,9 kg la 1 an,mia dat sai fac o cura de o luna cu pikovit,o luna cu calciu si o luna cu fier.si acum la 2 ani are 14 kg si ceva si mananca fff bine,si 3polonice de ciorbita la o masa.mananca si fructe,si iaurt...de toate.succes!!!dar fiin maricica dc nu o intrebi ce vrea.fimea de exemplu de la 1 an jumate ii deschid frigiderul si imi arata ce vrea.poate nui place mereu ce ii dai,stiu si io.sau poate e doar rasfatata.mie doctora mia zis ca sa nu o invat rasfatata sa o pun la masa si daca nu vrea sa pape sa o dau jos de la masa
    9 kilograme la un an nu inseamna ca e foarte slaba ...
    e doar la limita de jos a normalitatii ...

cand o disparea de pe lumea asta doctorii disperati dupa grasime ?????

Floricica Novice annida8's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    543
    Ai mei amandoi nu prea mananca....asa e felul lor,asa am fost si eu.Nu ma mai supar ca am ajuns la concluzia ca ma lupt cu morile de vant.Am incercat toate vitaminele si ne-au trimis si din alte tari insa fara rezultat.Ma consolez cu ideea ca poate cand vor mai creste,vor manca mai bine.Pana atunci nervi de otel si rabdare multa,atat imi ramane.Nici nu mai vreau sa ii fortez ca mai mult rau fac.Imi zicea o pediatra ca ea nu da 2 bani pe kg copilului ,mai mult pune accent pe starea lui de sanatate si sa se dezvolte conform varstei..Obezitatea infantila e in crestere si ucide imi zicea ea!!
    Modificata de annida8; 20.01.2011 la 12:35:10.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de adimari18 Vezi mesajul
    mananca doar cand are ea chef mancare in rest imi cere doar sticla de lapte,iar noaptea bea doua sticle de lapte si nu stiu cum sa o las macar noaptea sa nu mai bea lapte:)e foarte rasfatata
    Scoate laptele de noapte. IN afara de faptul ca ii umple stomacul si ii tine de foame, duce la formarea cariei de biberon.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da,asa mia zis doctora ca era foarte slaba la 1 an,cu toate ca eu am nascuto la 8 luni cu 3100,si eu eram mandra ca fata mea are 9 kg,stiind ca prematurii recupereaza mai greu,si doctora ma dat peste cap la 1 anisor.dar acum ii multumesc lui dumnezeu ca nu am avut probleme cu ea,a fost f putin racita de 4 ori,iar doctora ma speriat ca o sa raceasca f des,in fine.eu consider ca au perioadele lor,sunt micuti dar maine poimaine se fac mari si o sa avem alt gen de probleme.apropo de mancat,eu nu imi faceam griji prea mari cand nu manca,si credetima statea cu zilele nemancata,manca covrigei,lapte,ceai,portocale.atat,dar o lasam in pace.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari