Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

oul la copii

buna mamici, fetita mea are 1 an si o luna si nu stiu cum sa ii dau out inafara de fiert,omleta are voie? si de cate ori pe sapt sa ii dau?si inca ceva ce fel de cereale sa ii dau? e papa acum de la humana sunt praf si se fac cu apa .

mother
    Guest
    oul de 2-3 ori pe sapt..... se poate da si omleta, dar avand in vedere ca e prajeala si plus tigaia de teflon, care nu e sanatoasa deloc, ar fi de preferat fiert.... pt diversificare i-am mai facut si omleta....(si am o tigaie cu ceramica inauntru...)

cereale ii dau bio de la milupa, 7 korn....sunt simple...se fac cu lapte sau cu iaurt....acum ii mai dau si cereale normale de la nestle, dar baza sunt astea bio....

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu oul il fac de cele mai multe ori fiert si foarte rar omleta pentru a mai schimba gustul. I dau cam de 2 pana la 4 ori pe saptamana din care sub forma de omleta doar o data pe saptamana sau chiar mai rar. Se mai poate face si ou copt, presari intr-un ciaun putina faina de porumb (din aia din care faci mamaliguta), pui un strat f subtire cat sa nu se mai vada fundul ciaunului si apoi spargi oul ca pt ochi si cand e copt il intorci cu o paleta. Eu mancam f des dar recunosc ca fetitei mele nu i-am facut dar din comoditate ca mi-e mai usor sa il fac fiert:d.
    Cereale eu i dau de la Nestle pentru ca i-am dat si formula Nan tot de la aceiasi firma si de asta am continuat. Am luat o data cereale de la Humana dar nu mi-au placut in comparatie cu cele de la Nestle, miroseau a ranced acum nu-s poate am nimerit eu o cutie nasoala dar le-am luat din farmacie si nu erau expirate ca m-am uitat.

Floricica Nou Venita cristinica_carla2's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Buna.
    Din cate stiu eu, copilul de la 1-3 ani, poate mananca un ou la 2-3 zile. Numai oul de gaina este recomandat. Nu trebuie sa da copiilor ou de rata , el trebuie sa fie evitat din cauza toxiinfectiilor care pot aparea.
    Este recomandat ca sa dai copilului dupa varsta de un an jumatete oul intreg cu albus.
    Albusul de ou poate determina la unii copii urticarie, edeme si chiar tulburari digestive.
    Ouale prajite (omleta, jumari, ochiuri cu grasime) nu sunt indicate pentru copii mici.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    poti sa ii dai oul si ochi romanesc adica il spargi in apa clocotita cu putina sare. e varianta dietetica a oului prajit si baietelul meu il prefera.

iubytzik22
    Guest
    Nu stiu da al meu e innebunit dupa oua...intai papa albusu apoi isi indeasa galbenusu sa intre tot....si prajeli nu mananc eu dapai sa ii dau lui.....

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    andrei prefera ochiul romanesc. ii pun si putina sare si paine. si ii place la nebunie. eu o zi ii dau, una nu

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu am o problema cu oul. Este unul din putinele alimente pe care Victor nu il accepta sub nicio forma. Nu l-am fortat, din cand in cand mai incerc sa ii dau, dar il refuza. Nu vrea nici fiert, nici ochi facut in apa, nici omleta fara ulei.

Singura modalitate de a-i da ou este in ciorba. Acresc ciorba cu bors si apoi o dreg cu ou batut cu smantana. Apoi o las sa mai fiarba.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    pana la urma, daca nu il accepta altfel, merge si asa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari