Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ora de masa si reclamele

Am auzit foarte multe mamici care se confrunta cu aceeasi problema ca si mine, la ora de masa trebuie neaparat sa avem tv cu reclame altfel copilul refuza cu desavarsire sa manance.

A fost o solutie minunata mai ales la inceputul diversificarii cand lupta era acerba insa acum face parte din rutina zilnica si nu reusim sa scapam de papatul de reclame. Am incercat si varianta cu infometarea insa am ajuns in puctul in care a trebuit sa ii dau sa rontaie diverse pana la urmatoarea masa pentru ca ii era foame si de aici si multi nervisori.

Papa fara tv iaurtul cu fulgi pe care uneori il papam in parc insa nu mananca prea mult si oricum trebuie sa aiba ceva care ii distrage atentia, fie masini pe strada, fie o fantana sau altceva.

Pentru ca sunt atatea mamici cu acesta problema ma gandesc ca poate unele dintre voi ati gasit solitia magica asa ca va intreb, cum sapam de papatul al reclame? Cum sa abordez problema, cum sa procedez?

mischa2000
    Guest
    ... :)
    va trece si perioada asta ...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu inca astept sa treaca insa mai rau este ca va merge la cresa si acolo nu o sa stea nimeni sa ii caute teleshopping sau reclame si nu o sa se roage nimeni de el sa pape

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Eu inca astept sa treaca insa mai rau este ca va merge la cresa si acolo nu o sa stea nimeni sa ii caute teleshopping sau reclame si nu o sa se roage nimeni de el sa pape
    dar o sa fie mai multi copii si va manca......

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nu stiu daca asta il va influenta, el in general nu baga in seama prea multi ceilalti copii, zambeste putin la ei ii studiaza 1 minut si gata isi vede de treaba si cand il apuca crizutele (cum il apuca si la masa daca nu are tv) atunci chiar ca nu il mai intereseaza nimic,

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Maria mananca la reclame sau la calculator doar cand este racita. In rest mananca pe scaunul ei la bucatarie. Daca se plictiseste ii dau jucarii, ii cant, ii spun poezii, ii povestesc diverse, o las sa-si bage mainile in mancare, sa manance si ea, ii dau si ei lingurita, chiar daca se murdareste pana la urechi. Dar daca ati incercat toate aceste metode si inca altele in plus si tot nu functioneaza..... atunci continuati cu tv. Trebuie sa manance copilul.
    Pupici!!

Floricica Nou Venita ioanalia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    6
    credeam ca doar ale mele mananca si se uita la reclame...

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Stai linistita ca sunt multi cu acelasi obicei creat de noi din dorinta de ai distrage atentia si a manca. Eu am incercat sa-i distrag atentia cu jucarii dar nu tinea mult maxim 5 minute si apoi nu mai vroia nimic. Si daca il lua pe "nu" in brate pai "nu" ramanea. La noi infometarea nu a mers. Degeaba i-am zis ca nu mai primeste nimic pana la urmatoarea masa ca era ok din punctul lui de vedere si era impacat asa .
    Acum nu ii mai dau la reclame dar ii pun filmulete la calculator gen "Alvin si chipmunks" sau "happy Feet".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari