Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Nefericire Nu mananca !!!!!!!!!!!!Ce se poate face?

Buna eu am probleme foarte mari cu baietelul meu...nu mananca si incepe sa scada in greutate...Problema este ca lui ii plac cartofii prajiti....paste cu sos de rosii.......eu nu vreau doar atat sa ii dau sa pape.....pt ca astea nu contin vitamine, fier, calciu sau magneziu....am incercat diferite metode si fortat si sa il las nemancat dar tot mofturi face....de ex...azi i-am facut ciorbica de pui si i-am dat sa pape el nu a vrut...ci a vrut cereale....asa ca i-am pus cerealele in ciorbica..stiu nu suna ok dar nu puteam sa i le dau goale...asa vrand nevrand trebuia sa guste si ciorbica....de cele mai multe ori nici nu gusta asa ca nu are de unde sa stie daca e buna sau rea....plus ca se tranteste la pamant cand ma vede ca vin cu farfuria de mancare....ce pot face? sa manance...i-am dat so osteocare si cavit junior sirop si nu i-a facut pofta de mancare.....eu nu prea mananc prajit ca si eu am probleme cu stomacu si nu mai suport prajeala.....asa ca ii mai fac 1 data pe saptamana cartofi prajiti dar atat...lapte papa cam 250 de ml....nu stiu ce sa mai fac...astept si eu niste sfaturi

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Vezi daca nu are viermisori...tot pe aici pe forum am citit ca asta ar fi cauza scazutului in greutate si a lipsei poftei de mancare. Alta cauza nu stiu(dar cu siguranta exista) ca noi suntem la polul opus...daca as lasa-o toata ziua ar manca orice. Numaii bine iti doresc si sa ne zici si noua cum ai rezolvat problema. Te-am pupat.

stefaniajohansson
    Guest
    eu as face asa: il pun in scaunelul lui (il si leg cu centurile daca stiu ca pleaca de acolo). ii dau de mancare, dar niciodata sa nu stea singur la masa. sta cu noi si mananca ce mancam noi. ne punem toti in farfurii, primeste si el un pic, pe urma fiecare isi vede de farfuria lui. din cand in cand ii mai amintesc ca nu va mai primi mancare pana la urmatoarea masa. (si ma si tin de promisiune). nu mai vrea sa manance? ok. nu mai primeste NIMIC. nu primeste altceva, in nici un caz! asa va stii ca de fiecare data cand nu va vrea mancarea mea, va putea sa aleaga altceva. NU, asa ceva nu exista:P
    nu are voie sa plece de la masa pana nu plecam si noi..chiar daca nu mai vrea sa manance, sta si se uita la noi (metoda care uneori ii face pe copii sa se razgandeasca in privinta mancarii, plus ca e nevoie si de disciplina).
    bun, s-a terminat ora mesei..fiecare isi vede de treaba, nu primeste de mancare pana data viitoare: NIMIC, nici macar o aluna..doar apa, e singura chestie acceptata si chiar necesara. daca nici la masa urmatoare nu mananca, poate accepta maine sa manance. candva i se face foame, va garantez eu!
    asa am facut si la J. nu mai vroia sa manance nimic..acum stie ca ora mesei nu vine cand are chef..a mai venit la mine spunand ca ii e foame, i-am explicat ca trebuia sa manance mai mult cand am stat la masa si ca acum o sa manance mai mult la urmatoarea masa. chiar daca imi e mila de ea ca ii e foame, trebuie sa inteleaga ca mancarea nu se primeste la cerere..
    Modificata de stefaniajohansson; 12.09.2010 la 23:03:04.

iubytzik22
    Guest
    Mersi Cristina pai mi-a dat doctoru zentel pt vermisori si ospen pt infectie urinara ca a avut si infectie urinara...dar problema cu mancarea o am de mult timp...se tranteste de covor si urla de zici ca il omor cand ii dau sa manance...nu vrea sa guste...nu vrea nimic...de asta zic...nu stiu ce alta cauza ar mai fi....si faza e ca daca i-ai da alte tampenii sa manance ar manca dar mancare nu vrea...scuipa si urla ...si i-am zis de nu stiu cate ori papi mancare iti dau ceva bun sa papi..ede ex covrig imi place sa ii mai dau ca dulce...sau un biscuite....dar nu sa exagerez....am incercat si cu avionu...cum sa il determin sa pape mancare gatita...ca ascund prin casa cand imi mai iau ceva dulce sau grisine le ascund si nu ii dau ....dar nu mananca mancare...daca azi a trebuit sa ii bag cereale in ciorba si alegea cerealele nu cumva sa pape ciorba...apoi a rasturnat toata farfuria pe masa cand nu mai erau cereale

iubytzik22
    Guest
    Mersi stefania de sfat insa asa fac si eu....stai linistita ma duc in bucatarie inchid usa si il pun pe scaun....deja stie cand il pun pe scaun ca vreau sa ii dau de mancare...sii incepe circu...urla, tipa si plange toate odata la un loc....apoi daca vede ca nu merge se da jos de pe scaun si se tranteste cu capu de covor....ca uneori mi-e si frica ...si asa face mereu...si cand il vad ca se da jos il las sa nu se mai tranteasca si ma duc ii spun hai mami sa papam...eu mananc cu el...si el nu mananca asa cand stau la masa si alte persoane sa fie necunoscute si mananca toate atunci mananca si el, am vazut asta cand am fost la frate miu la gratar....acasa cand sunt eu cu el si mananc degeaba....nici nu gusta din mancare...macar daca ar gusta si nu i-ar place as intelege...am frigideru ticsit de mancare am facut tocanita de ficatei, totu fiert fara prajeala....pana si ceapa si morcovu le-am inabusit....mai mult fierte dar in fine...apoi am ciorbica de pui...am iaurturi....iarasi...nu vrea...azi am facut un ou l-am facut cam moale nici nu s-a atins de el...macar sa guste...si ii place ou fiert...acuma nu stiu na...ca e fff capos...
    Modificata de iubytzik22; 12.09.2010 la 23:11:11.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Of Doamne Iubytzika cat chin, numai din ce ai povestit si ma apuca nervii dar pe tine saracuta...cred ca e problema de mofturi mai degraba decat de vreo problema medicala...sfatul Stefaniei mi se pare de nota 20...am sa "fur" si eu ceva de acolo si am sa aplic la mofturile (nu la mancare) Ioanei mele...trebuie sa fim mai ferme si mai sigure pe noi...asta e concluzia mea...fik-mea daca vrea ceva am observat de vreo 2-3 saptamani ca urla de nu stiu de mine(innainte era mai cuminte si i faceam ce voia dar acum vad ca s-a cam obisnuit).

iubytzik22
    Guest
    Da cristina pentru mine ora de masa e un chin total...uneori imi vine ori sa il iau de mana sa il pun in pat sa urle pana nu mai poate ori sa imi dau eu una ca nu pot...ma simt neputincioasa....ca nu vrea...sa manance...si ii zic daca nu mananci mancare nu iti dau aia sau nu iti fac aia....dar degeaba se calmeaza nu mai plange dar tot nu mananca deci efectul e cam acelasi....

iubytzik22
    Guest
    Cred ca daca nu mananca in continuare ori il duc la psiholog ori nu stiu ca alta solutie nu am.....macar sa imi zica ce sa ii fac sa manance....ca v-am zis are niste mofturi...chiar daca moare de foame...si tot nu mananca mancare....nu vrea....
    Modificata de iubytzik22; 12.09.2010 la 23:34:14.

mischa2000
    Guest
    salutare ... eu m-am cam retras de la clubul asta ... dar mai revin ... si in nici intr-un caz nu uit cosmarul cel vechi cu mancarea ...
    deci ... zentel?????? nu-mi spune ca i-ai dat? ai facut analiza ... giardia, coproparazitologic, cultura?
    pentru ca e foarte tare medicamentul si trebuie luat cu LIV ca sa protejeze ficatul ...
    daca cumva a luat medicamentul ... a-i niste analize la ficat ... gent tgp tga si vazi care e treaba.
    daca are vreo suferinta interna atunci te lupti degeaba ca il hranesti ...

stefania are dreptate ... teoretic cel putin ...
    pentru ca practic ... eu garantez ca un copil poate trai pe zi cu un cub de branza topita de ex ... :( ...

asa ca afla cauza mai intai ...

iubytzik22
    Guest
    Buna mischaela....mi-a dat doctoru sa ii dau fiindca avea bubite pe piele ii tot ieseau...ca i-am copraparazitologic da ii iesise negativ...nu mi-a dat liv sa ii dau..azi ma duc la el....da asta asa el a facut infectie urinara si ii iesise si bubite pe piele si mi-a dat ospen, zental doar 4 flacoane...unu pe zi...si analizele de sange care iesise bune...cu toate ca imi slabise vreo 2 kg in perioada aia....mersi de sfaturi...sa vad azi ce zice

mischa2000
    Guest
    of ...
    cu zentelul nu e de glumit ...
    lasa copilul sa manince ce vrea pana afli care e cauza ...

si mai incearca si la alt medic ...
    multa lume alege tratamentul homeopat pt giardia de exemplu ... chiar daca da rezultate doar 50% cred eu ... dar asta ca sa evite zentelul ...

eu cred ca medicul a fost inconstienta sa iti de asa ceva ... si fara analize si fara liv

orice adult care a avut vreo problema cu ficatul ... stie ca nu doare ... doar induce niste stari naspa ... oboseala ...lipsa apetitului ...
    eventual si antibioticul luat ...
    nu are copilul nici o vina ... nu e vb de incapatanare ... pur si simplu nu-i prieste ...
    Modificata de mischaela2000; 13.09.2010 la 09:43:19.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari