Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita misha.blackcat's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    12
    Matei are 2 ani si 3 luni si abia acum am reusit sa scapam de biberon insa de cand a renunta la bibe nu mai bea lapte. Nu mai vrea pur si simplu abia daca imi bea 200 de ml cu chiu cu vai. Cum sa il fac sa bea laptic? Nu as vrea sa ma intorc la biberon!

Floricica Nou Venita crys's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    23
    Buna Misha! Si noi avem o fetita de 1 an si 2 luni si nu mai vrea laptic de nici un fel( nici la biberon, nici la canuta). Suntem disperati, mai mult eu. Stiu k e important lapticul dar plange numai knd ma vede k ma apropi de ea( nu bea si nu a baut mai mult de 170-200ml pe zi). Si noi avem nevoie de un sfat!!!!.

cocolino12
    Guest
    Si noi am trecut prin acelasi lucru cu baietelul cel mare.Cand am renuntat la biberon,cam 1 an de zile nu a mai vrut sa bea lapte deloc.I-am dat branza,iaurt sa suplineasca lipsa laptelui.
    Curaj mamici,incet incet o sa bea laptic din nou.
    E doar o problema de timp.

mischa2000
    Guest
    pai ori renunti la bibe si te chinui mai departe ...
    totodata ii mai ascunzi laptele prin pireuri sau faci alte combinatii ... cacao, cereale ...
    ori revii la bibe ...
    DAR eu zic ca la varsta asta e de ajuns 200 ...
    alte lactate primeste? daca da ...atunci e de ajuns.

mischa2000
    Guest
    ce lapte primeste?

Floricica Veterana ank100's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2008
    Postari in forum
    10.573
    Eu zic sa-i lasati in pace cateva zile, sa nu insistati cu laptele si incercati apoi. Daca nu vor simplu, cum zice si Mischaela, in diverse combinatii...

Floricica Nou Venita crys's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    23
    Multumesc! O sa incerc varianta - dimineata cand se trezeste sa-i dau iaurtel, branzik etc. si incercam peste cateva zile laptic. Culmea, a inceput sa-l si vomite (in rest alte mancaruri papa, si fructe). Poate e o problema de timp.

Floricica Nou Venita biandre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Sal!!!Ceva asemanator am patit si eu cu fetita mea.I-am inlocuit biberonul cu canita cu pai,si un timp a functionat insa ii dadeam lapticul cu nesquik ca simplu nu-l vroia deloc.Acum nu mai vrea deloc,nici macar iaurt.Asta e!!

Floricica Debutanta danielasima's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    691
    Buna,
    eu inca alaptez dar as vrea sal intarc problema e ca nu vrea sa beie al lapte nici pe cana cu cioc ca bibe nu a avut nici pe cana deloc nui place, apa bea din cana fara probleme.
    iaurt mananca in fiecare zi si branzca facuta in casa, aaa si cereale cu lapte mananca fara probleme dar simplu nu vrea.

Floricica Cu Vechime lorimel's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2008
    Postari in forum
    9.459
    La un an am patit si eu, fetita mea mi-a refuzat categoric lapticul, pai mi-am spus eu : la ora 6 dimineata ce i-oi da sa pape? ceai nu vroia si m-am hotarat ca doar nu m-oi pune sa gatesc la 6 dimineata, si in prima dimineata dupa refuzul lapticului am stat cu sticla cu lapte si cu cea cu ceai in mana, si ii explicam (habar nu am cat a inteles ea ) ca ori va papa laptic ori ceai (daca incercam sa ii apropii sticla de laptic sau ceai de gurita urla "ca din gura de sarpe") dar plangea ca ii era fomica, intr-un final cand vedea ca nu cedez de fomica accepta lapticul, a durat asa cateva zile si seara si dimineata aveam "concert" apoi a inceput sa il bea la fel ca si inainte, parca nu s-ar fi intamplat nimic; sa mai repetat odata faza asta dar nu asa dur peste vreo 2 luni si tot asa a renuntat repede si acum multumesc bunului Dumnezeu papa lapticul.

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Misha, daca el vrea in continuare sa bea laptic cu biberonul poate n-ar trebui sa-l lipsesti de placerea asta!
    Crys, daca a si vomitat lapticul poate n-ar strica o vizita la pediatru! Si baietelul meu a facut o data o pauza de cateva zile si i-am dat de la mine putere Debridat si Sab Simplex si s-a reglat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari