Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rhino25's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    12
    Iulia are un an jumatate si de mai bine de o luna refuza sa mai manance frcute. Pur si simplu cum simte gustul nu mai vrea sa deschida gura sub nici o forma. Am incercat si cu sucul de frcute insa nici asa nu il primeste. Am incercat sa ii maschez in mancare in legume insa le simte si nu mai mananca.

Cum sa o fac sa accepte iar fructele?

Floricica Senior bea08's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    3.549
    Buna nici fetita mea de o luna nu mai primeste fructe rar o mai pacalesc cu un mar copt in laptele cu gris orez cereale in rest nu vrea acum de vreo doua zile papa banane in rest nici o fructa cand va vrea va papa nu o forta doar ca poti incerca sa i le dai intregi in manuta succes

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    las-o o perioada si incearca dupa aceea, poate isi revine. nu este indicat sa fortezi nota... inclusiv nu este indicat sa amesteci fructele cu alte alimente. apoi risti sa ti le refuze si pe acelea pana la urma...

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Eu nu am probleme de felul asta... Doamne multumesc, amandoua fetitele mele mananca fructe de orice fel si cat cuprinde, ne ajuta si gradina pe care o avem, suntem fericiti!

Floricica Nou Venita mamica_noni's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2010
    Postari in forum
    10
    Poti incerca sa faci budinca in care sa strecori si putine fructe. Poti sa ii faci un iaurt cu banana, sau un jeleu din suc de fructe. (storci suc de la fructe si il amesteci cu putin amidon sau faina pe arajaz si il faci ca o gelatina sau pulpa o faci. Poti sa o pui pe o lopatica ceva ca sa para inghetata.Mai poti face suc gros de fruct, il amesteci cu branza de vaci si il faci budinca. dar sa fie mai multa branza. Incearca. Daca nu, il lasi o perioada si iar incerci. Copii au perioade in care mananca, perioade in care refuza alimentul care le placea inainte.Trebuie sa reinventam mancaruri ca sa le placa.:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari