Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita DianaGrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2014
    Postari in forum
    1

Nu inteleg diversificarea! AJUTOR!

Nu inteleg diversificarea.
    De exemplu, daca dimineata incep sa ii dau lui bebe suc de mar cu morcov, intr o saptamana, apoi in cealalta saptamana mar ras cu branzica de casa si in a treia saptamana ii dau la pranz supa de legume, ii mai pastrez gustarea de fructe de dimineata? Si daca o pastrez cum ii introduc fructe noi din moment ce introduc si legume? Nu mai inteleg nimic. HELP!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Diana, eu am facut asa cu primul copil:
    In primele 2 zile i-am dat mar cu cereale (cerealele le avea deja introduse simple, instant, ca atare - de cateva zile). In urmatoarele zile (3-4-5) i-am adaugat si para. Apoi i-am bagat si fructe de sezon, pe rand (caise, piersici), apoi banana. Dupa aceea am inceput cu supele, unde i-am dat din prima 3 legume (cartof, morcov, dovlecel). Dupa cateva zile, i-am adaugat pe rand si ceapa (doar pentru gust), telina, sfecla rosie, spanac, pastai, fidea... In paralel i-am introdus si carnea, oul, pestele (in decurs de cateva saptamani, normal).
    Nu e cine stie ce filozofie. Trebuie doar sa dai ragaz organismului sa probeze 1-2 zile fiecare aliment nou introdus, pentru a vedea daca provoaca vreo reactie, alergie. Ideal ar fi sa nu introduci 2 alimente diferite in acelasi timp, pentru ca in caz de alergie, nu ai sa sti care anume a provocat-o.

Cu al doilea copil am procedat exact pe dos. I-am dat din prima mai multe fructe, legume, etc... I-am dat mult mai devreme sa manance din mancarea noastra... Nu am mai avut timpul si rabdarea sa fac totul ca la carte.
    Pe amandoi i-am "diversificat" dupa ce au implinit 6 luni. Pe Iorgos chiar spre 7..

jurnaluluneimame.ro
    Guest
    Stiu ce simti. Nu e nimic complicat, insa sunt cateva aspecte de care este bine sa tii cont. Introdu alimentele pe rand in alimentatie, cate unul cam la 5 zile, pentru a observa daca unul dintre ele nu este tolerat de bebe. Intai il obisnuiesti cu masa de dimineata. Si ii dai lapte in restul zilei. Este ideal sa incepi cu sucul de morcov, mar si sa ii adaugi si alte fructe, pe rand, fie ca ii adaugi peste sucul deja tolerat, fie ca ii dai complet altul. Apoi, avand deja masa de dimineata cu fructe, incepi sa inlocuiesti laptele de la pranz cu o masa: eu i-am dat intai supa din radacinoase, doar zeama, fara sare, fara ulei. Apoi, dupa cateva zile, am inceput sa-i dau piure de legume. Dupa ce am inlocuit si masa de pranz (partial, ca nu voia in fiecare zi si completam masa cu lapte. Foarte multi recomanda sa-i combini, pur si simplu, laptele praf cu mancarea. Fiind obisnuit cu laptele, sa accepte mai usor diversificarea. Eu nu am procedat asa.), am inceput sa ii dau iaurtul, pe la 4, 4:30. Si, dupa ceva timp, am ajuns la urmatoarea schema: pe la 6, lapte, apoi, la cca. 9.30, masa de fructe, la cca. 12:30 supa sau piure de legume, la 4:30, iaurt (eu ii combinam si branza proaspata facuta in casa si chiar si fructe date prin blender), ultima masa continea lapte cu cereale.Sper ca am fost de ajutor. :)

Floricica Nou Venita ioana_v2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2011
    Postari in forum
    22
    noi am inceput, la sfatul medicului, cu radacinoase fierte (morcovi+patrunjel+pastarnac+telina) fierte bine si pasate. asa am tinut-o vreo saptamana - doua, dupa care am introdus carnea (de gaina batrana, fiarta separat) si abia dupa ceea fructele (tot piure) :)

Floricica Nou Venita miruna.maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2016
    Postari in forum
    6
    si eu am dileme mari apropos de diversificare. m-au incurcat cel mai tare informatiile care se bat cap in cap, parerile prietenilor, a pediatrei si tot ce citesc pe net. am dat peste site asta, copilul.ro, care mi-a placut, informatia despre diversificarea la bebelusi e adunata frumos. poate va ajuta si pe voi. mult succes.
    Modificata de miruna.maria; 15.01.2016 la 16:58:38.

Floricica Nou Venita miruna.maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2016
    Postari in forum
    6
    noi am inceput diversificarea cu orez special pentru copii. apoi am continuat cu legume: morcov, pastarnac. fructele le-am introdus un pic mai tarziu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari