Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nikolus's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2007
    Postari in forum
    2
    Am observat ca de cand copilasul meu bea nestle junior 2+ nu mai are pofta de mancare si mai nou nu vrea sa mai manance mancare deloc si asta ma dispera foarte mult;sunt cu nervii la pamant!As vrea sa stiu o fi de la lapte sau alta e cauza copilasului meu;a mai constatat cineva acest lucru sau doar e o iluzie a mea?

claudia73
    Guest
    Din cate stiu eu, laptele acesta este un complex de vitamine, minerale si alte "alea". E posibil ca laptele fiind satios, sa se sature doar cu el. Poate ar trebui sa diminuezi cantitatea de lapte si sa maresti cantitatea de alimente. Asta e doar o varianta.
    Alta ar fi ca, in general, in crestere, copii au perioade cand mananca mai mult sau mai putin.
    Sau, poate copilul are vreo afectiune ascunsa care poate fi relevata doar prin efectuarea unor analize, caz in care ar trebui sa-l vada un medic.
    Sau...poate e doar o iluzie de-a ta.

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    care e cantitatea de lapte pe care o bea copilasul intr-o zi?

Floricica Nou Venita mamideluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    57
    In primul rand incearca sa...treci peste faza "cu nervii la pamant", te simte copilul, si nu ii faci bine deloc.Nu il forta, nu il certa, nu dispera.
    Trece si perioada asta. Micsoreaza cantitatea de lapte sau perioada din timpul zilei cand ii dai lapte, schimb-o.
    Linistita, calma, ofera-i felurile preferate de mancare, mareste perioada dintre mese, fa-i pofta de mancare (scoate-l la aer, plimba-l, lasa-l sa alerge in aer liber inainte de masa, etc) si totul va venii de la sine.

SUCCES!

Floricica Nou Venita papusa07's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2009
    Postari in forum
    144
    Fetita mea a baut numai lapte nestle de cand sa nascut.Acum la 2,4 ani bea nestle 2+ cam 0,5l pe zi dar nu refuza mancarea.A avut cateva zile cand,dk era dupa ea,ar fi baut numai lapte.O zi am facut cum a vrut ea dar urmatoarea cand a cerut lapte nu i-am mai dat.Cand i sa facut foame a tras de mine si i-am dat mancare.Oricum laptele praf este imbunatatit cu tot felul de vitamine si medicul pediatru mi-a spus ca dupa 2ani sa-i dau lapte seara si dimineata si toata ziua sa manance mancare.Acum depinde de fiecare copil.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Si noi bem tot lapte Nestle junior 2+, are 2 mese lapte a cate 270 ml fiecare si doua mese consistente de mancare........mai mult nici nu vrea....... stiu ca se spune ca ar trebui sa aiba 3 mse principale si 2 gustari, dar nu fiecare copil functioneaza "ca la carte".
    Eu la laptele praf nu as renunta, cel putin pana la 3 ani, mai ales ca i place tare mult!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari