Ultimele discutii din forum
    claudia73
    Guest
    De cand ? De care ?

Eu nu i-am dat pana acum, fetitei mele (are un an, trei luni si 23 zile), nici zahar si nici miere.

Probabil e timpul sa incep cu ceva si m-am gandit ca mierea e mai sanatoasa.

Deci, de cand si de care ?

Voi cum ati procedat ?

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Eu i-am dat lui Oli miere de la un an ,mai devreme nu se recomanda din cauza riscului crescut de contaminare cu bacteria care provoaca botulismul.

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    eu i-am dat tot de la 1 an. imi aduce mama de la cineva si nu stiu de care am, dar nu cred ca are mare importanta asta. Dragaos a acceptat-o f bine, ii pun in ceai si ii mai fac limonada cu lamaie si-i pun miere.

cristina elena
    Guest
    de cand? e clar ca doar dupa 1 an, raspunsul l-a dat doloro, nu e indicat inainte de 1 an pentru ca stomacul nu are capacitatea inainte de 1 an sa 'distruga' acea bacterie botulinica
    de care? nu prea are importanta, atata vreme cat mierea e ok si naturala; poate fi de salcam, poliflora, de mana, de floarea soarelui, de rapita, de tei, depinde de anotimp
    pentru cine vrea miere naturala recomand s-o cumpere ori direct de la sursa, de la stupari ori de la magazine Apicola ce preiau engros mierea tot de la stupari; de la alte magazine nu garantez ca e naturala 100%

nicole13
    Guest
    Aveti mare grija cu mierea cumparata de la "stuparri",daca nu sunt cunoscuti personal de voi!Acestia folosesc antibiotice pt tratarea coloniilor:(( Pt.adulti nu-i bai,dar la copii eu zic ca sursa sa fie cea mai sigura cu putinta!

cristina elena
    Guest
    Nico draga te asigur eu ca nu exista stupar care sa nu foloseasca antibiotice, ma rog antibiotice mai putin. Albinele altfel nu ar supravietui fara aceste tratamente medicamentoase.
    Dar la fel te asigur ca nu are nici o influenta antibioticul asupra mierii, tratamentele la albine se fac de regula toamna, deci mierea pe atunci e recoltata de mult.

claudia73
    Guest
    Multumesc pentru informatii.
    Ca se da, cel mai devreme, dupa un an stiam. Ma gandeam ca e vreo alta restrictie de timp.
    Am intrebat "de care ?" pentru ca, o babuta mi-a zis sa am grija la mierea poliflora si la cea de padure, c-ar fi mai alergena decat cea de tei sau de salcam. Ori, tocmai aia poliflora, si de padure e mai buna (mai complexa), cred. In concluzie, ziceti voi, ca e in regula sa-i dau de care-o fi. Ca la varsta ne incadram.
    Multumim, din nou, pentru informatii. :)

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    eu i-am dat dupa varsta de 1 an, miere poliflora, dar Teodora nu o tolereaza f bine, adica este foarte laxativa pt ea.

claudia73
    Guest
    Si inca o intrebare.
    A avut vreunul dintre copii vostrii vreo reactie "aiurea" dupa ce i-ati dat miere ? Ceva de genul: voma, urticarie sau altceva ?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    al meu n-a avut nici o reactie "aiurea"
    eu cumpar mierea din hipermarket ca n-am alta varianta, pe ea scrie ca e 100% naturala dar eu nu am incredere... in lipsa de altceva ne multumim cu ce avem
    e din flori de salcam

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    tocmai pt ca e laxativa am inceput sa-i pun in ceai robertei.noi avem ceva probleme,kk e gros si tare.la cca 400ml de ceai pun 1 lingurita de miere(care acum saraca s-a zaharisit in borcan)dar nu e f dulce,dealtfel nici nu vreau asta,dar nici nu s-a modificat scaunul.poare ca e prea putina miere?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari