Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    fiindca am vazut ca nu exista acest subiect si am nevoie si de noutati de la voi am infiintat acest topic;

mamicutelor ce mai papa copilasii vostrii la micul dejun?

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    noi tot papam iaurturi cu fructe si biscuiti ,sau simple cu painica, cereale cu laptic, fructe multe, orez cu lapte, gris cu lapte, ousor cu ketch-up dulce,branzica cu rosii, pateut,(noi am renuntat de cateva luni la mezeluri),budinci etc.
    As vrea sa scrieti si voi noi meniuri ca sa mai adaug si eu cate ceva ,de multe ori sunt in pana de idei;

Floricica Senior kata_kata_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    2.675
    eu sunt in ceata la capitolul mic dejun,nu stiu ce sa-i mai dau,oricum el de fel nu prea papa bine dimineata.

Floricica Nou Venita camibebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    83
    fetita mea are 1 anisor si ai dau dim o canita de lapte cu cereale. asa pe fiecare dim caci nu prea se omoara cu lapticul si fiind inca mica trebuie sa bea 500ml pe zi. sper sa mai gasesc si alte idei pe aici ca sa ne mai inspiram si noi. pupici

Floricica Nou Venita lukas's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    29
    luk al meu are un an si 2 luni, refuza laptele, asa ca ne descurcam cu cereale, care au deja laptic incorporat, in care amestec fructe pasate, la care mai adaug un piscot. La capitolul fructe servim piersici, banane, mere, struguri pe care ii papam natur, fara coaja si seminte, de la un an ne-am aventurat si la capsuni, dar nu multe si ocazional, iar in sezon visine, cirese.
    Uneori mai papam iaurt simplu sau cu fructe, dar masa de la ora 11 e un pic mai consistenta, adica ousor la 2 zile, branzica cu smantana, uneori cremvurst din piept de pui, cu painica.
    Nu avem decat 8 dintisori, 4 sus si 4 jos,asa ca mai tot trebuie faramitat sau pasat.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    In timpul saptamanii micul dejun e una din variante: cheerios cu lapte, cereale de ale mele cu lapte (uneori le vrea, asa ca mancam acelasi lucru), iaurt cu cheerios, fulgi de ovaz fierti in lapte, waffles si un iaurt, waffles si fructe. In weekend de obicei mananca oua papara cu cas si rosii, omleta cu ciuperci si cas, sau pancakes (clatite groase) cu fructe.

Floricica Cu Vechime adelina75's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5.504
    Sincer si eu sunt la fel de in ceata cu meniul de mic dejun. Sper sa aflu de la mamici mai experimentate ce sa-i mai dau.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Eu dimineata ii dau fructe, iaurt, sau ou fiert cu avocado, uneori omleta cu branza, iar mai nou ii plac cerealele mele cu lapte in care-i pun bucatele de banane si fructe uscate. Vreau sa incerc sa-i fac si eu pancakes, sa vad daca o sa-i placa.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Dimineata Oli mananca cereale cu lapte dar cred ca s-a plictisit de ele si o sa incerc poate o omleta .Clatitele cum le pregatesti Camelia?

Floricica Nou Venita lukas's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    29
    cam de pe la ce varsta ati inceput sa le dati la bebei omleta, clatite, chestii prajite, in general?
    Ca dr. noastra ne-a spus sa le evitam, adica avem interdictie la prajeli, papam numai innabusit, fiert, la cuptor etc, desi suntem bine, sanatosi, nu avem probleme deosebite, ne dezvoltam normal, nu suntem supraponderali. La 1 an si 2 luni Luk are 11 kg 100 g si 81 cm, e foarte vioi si papa f bine cam tot ce ii dau.
    La sfatul dr. am evitat pana acum prajeli, desi cred ca mult i-ar mai placea omleta cu branzica...Fiinca si el s-a cam saturat de cerealele cu lapte.
    Poate am sa incerc sa ii fac in teflon fara ulei deloc...Iar de clatite.am vazut la tele reclame la o chestie in care se fac fara ulei, nu-mi amintesc acum cum ii spune...

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Eu stiu ca sunt de evitat prajelile pana la 3 ani, la fel ca si carnea de porc si capsunile. Noi abia acum am inceput sa-i dam baiatului din acestea...dar nu in cantitati mari. E mai buna mancarea la cuptor decat prajita, macar acum cat le mai putem controla mancarea..

+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari