Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebelusulrobert's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2010
    Postari in forum
    3

Masa de seara la un an

Buna, baietelul meu are 1 anisor si inca se mai trezeste pe la 3-4 noaptea sa mance. E adevarat, seara ii dau la culcare 180 ml lapte. Ma intreb ca poate ar trebui sa ii dau mancare solida, poate asa o sa ii tina pana dimineata. Voi cum procedati?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu obisnuiam sa-i dau lapte cu cereale seara, din castronel. Insa, fiindca ii facea pur si simplu placere sa se trezeasca noaptea pt a bea lapte(nu de foame), s-a tot trezit pana la 2 ani cand i-am scos biberonul definitiv si i-am dat doar seara si dimineata lapte din canita.Cand a vazut ca nu mai primeste lapte noaptea, nu s-a mai trezit.In cazul vostru, bineinteles, e prea devreme pt a pune asa ceva in practica.
    Eu te sfatuiesc sa ii dai lapte cu cereale seara sau stiu ca mai exista si niste borcanele de la Nestle cu mancare speciala pt seara, care nu e grea la stomac.Nu stiu exact ce contine, dar stiu ca exista acum 2 ani cand avea si copilul meu 1 anisor.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Incearca sa-i dai laptele cu gris, sau mancare din care mananci si tu ( putina ciorbita ) ceva consistent dar usor ; eu asa ii dau si cand o pun la nani+ un biberon de lapte

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    eu ii dadeam fetitei mele un iaurtel,sau branzica cu biscuiti ,cereale pentru noapte sau simpla,uneori. chiar si cu banane pentru ca ii placeau tare mult.apoi laptic ,bineinteles!de la 1 an si ceva a inceput sa bea noaptea lapte cu biscuiti.ii faceam pudra ,biscuitii,la blender si ii puneam cu lapte in biberon si ii dadeam dupa ce manca .ea masa de seara o avea pe la 19- 20 si pe la 21-22 cand o culcam papa biberonul de lapte cu biscuiti.asa a papat pana acum o luna ,cand a renuntat singura la laptele cu biscuiti.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu seara ii dadeam ori cereale care se faceau fara lapte,ori un iaurt cu paine,ori gris cu lapte,ori pilaf,ceva sa nu se deranjeze in combinatie cu laptele careil dai la culcare.acum seara papa ce papam noi,eventual daca nu se satura un sendwich sau iaurt,si cana cu lapte.dar si fimea din placere sa sculat pana la 2 ani jumate sa bea laptic peste noapte

mada_lyna
    Guest
    pai seara pe la 19 eu ii dau mancare gen: iaurtel cu cereale,cu biscuiti sau chiar painica, omleta sau peste slab. oricum,nu ii dau carne (in afara de peste slab)ca e greu de digerat seara. iar inainte de culcare papa tzitzi. (respectiv lapte praf pt bb -le tau). oricum,difera de la copil la copil. al meu ,desi mananca bine seara, tot se trezeste sa pape tzitzi peste noapte probabil k sa se asigure ca mai sint acolo. hotomani copiii astia!!!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si a mea inca se trezeste noaptea sa pape tzitzi, nu o data, ci de vreo 2-3 ori, mai ales acum cand ii ies maselele. nu cred ca mananca de foame, ci de placere si pentru a se asigura ca sunt eu prezenta la datorie... :)) suge cateva minute, insa ma acapareaza total, efectiv se urca pè mine :))) la un an ii dadeam deja mancarica seara, pe la 20:30, un piure de legume cu putin orez, o supa de pui cu carnita pasata la blender, chestii usoare. la culcare, la 21:30 - 22, tzitzi... acum e cam la fel, doar ca am diversificat mai mult cina. eu cerealele i le dau dimineata.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    madalina omleta seara?ai sa ai mari probleme in viitor

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    madalina omleta seara?ai sa ai mari probleme in viitor
    sa stii ca aici e ceva obisnuit sa dea seara la copii omleta, peste cu cartofi, fructe de mare etc. am lucrat intr-un restaurant si patronii aveau o nepotica de 2 ani care manca exact in stilul asta. si eu m-am mirat cand am vazut, insa se pare ca asa e la ei... uita-te la asta:http://img.bebesymas.com/2010/01/menudibujos2.jpeg cina de joi si duminica contine omleta... :) uite aici si necesarul caloric si detalii privind meniul unui copil de 2-3 ani: http://www.bebesymas.com/alimentacio...os-de-dos-anos
    Modificata de snowdance22; 06.11.2011 la 00:09:32.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    daca asa e acolo te conformezi intr-adevar.mie mi se pare prea mult pt ficat seara ou in general.banuiesc ca il faci in tigaie speciala,fara ulei.legat de 1400kal nu mam gandit niciodata,aici nimeni nu ne spune cat ar trebui sa pape,decat ce sa pape.eu de exemplu nu ii dau fructe seara,prajeala,mancare grasa in general,ciuperci nu iam dat niciodata...sunt multe.fata mea nu stie ce e aia inghetata,pt ca mia zis sa nui dau pana la 3 ani,cred ca doctora fetitei mele e mai stricta.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu la 1 an ii dateam, supa cu carne, peste cu cartofi, piure de legume, omleta (facuta fara ulei) . de la 9 luni nu se trezeste noaptea, si tot de atunci nu mai bea lapte, dimineata ii dau iaurt sau cereale cumparate.
    astazi dupa mult imp a baut lapte cu biscuiti, deoarece i-am pus multtt nesquik.

madasabi eu locuiesc in spania si toata vara i-am dat inghetata lui kevin, asta la recomandarea pediatruli de cand a facut faringita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari