Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061

Mancarea de la cresa/gradinita

Am deschis acest subiect pentru a da idei mamicilor(de papa-caci mereu te gandesti "oare ce sa-i mai dau sa pape") ce isi tin copilasii acasa,cat si pentru a lauda sau critica meniurile din institutii

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    In general, dimineata se da lapte sau ceai, cu paine cu unt, dulceata sau cu cascaval; la pranz ciorbita cu pui sau cartofi sau supa cu galuste, paste cu carne,piure cu crochete de cascaval, diverse salate(de rosii sau sfecla rosie sau varza), ciocolata alba, portocala sau jeleuri, la ora 15 lapte cu orez, cu biscuiti,cu napolitane sau cu placinta.
    Dupa-amiaza vin cu meniul de azi de la cresa

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mie din meniurile astea mi se pare ca sunt prea multe chestii dulci si nu prea vad fructe. Si foarte multi carbohidrati... si mai putine legume.

mischa2000
    Guest
    dimineata - lapte cu cereale, lapte cu cacao si paine cu unt, lapte cu orez, ceai cu paine cu salam (rar) sunca(rar) branza, cascaval ...
    pranz: ciorbe, supe de toate felurile ... nu am vazut porc dar a fost si de fasole ... ce e drept rar
    un copanel cu ... orez, legume la cuptor, pastai, piure sau cartofi taranesti, ciulama de smantana, tocanita de cartofi, ardei umplut, chiftelute (alea au fost naspa ca erau fierte ...)
    desert ... cozonac, piscot, mar sau alt fruct ...
    gustare: banana, mar, para, portocala(mai nou), baton de susan, prajitura casei de la alka, lapte batut.

eu una sunt foarte multumita de meniul pe care il primeste ...
    eu acasa nu as putea sa ii diversific asa zilnic ...
    as fi si mai multumita daca ar manca tot tot ... uneori maninca numai ciorba, alteori ciorba si carnea, alteori tot.
    oricum dimineata maninca chestii pe care acasa nu le maninca ... branza, cascaval ... si la pranz orice ar fi ciorba o maninca ...
    in plus s-a obisnuit sa manince si fructul pe drum pana acasa ...

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Eu nu sunt intotdeauna multumita de meniu-de exemplu as prefera sa nu le dea nimic dulce din comert, caci pe drumul spre casa oricum cere si de multe ori ii luam; asa e si la noi, e greu sa ii diversifici acasa mancarea-nu poti gati zilnic un alt fel de ciorbita sau supa(de ex)

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Ma consider norocoasa, la gradinita eu meniu foarte variat, nu exista zi sa nu aiba un fruct, au dimineata cereale sau sandwhich fie cu cascaval fie cu sunca, cu branza sau gem, si lapte sau ceai pe langa, la pranz nu au doua zile acelasi fel de ciorba sau supa, felul doi are intotdeauna aproape carne. Insa am impresia ca portiile sunt cam mici, pentru ca acasa imi mai cere mancare, si mananca uneori si felul 1 si 2 din ce avem acasa. Cand au ceva dulce este intotdeauna ceva facut de bucatarul gradinitei, tot felul de placinte, checuri. Si uneori mai ai si biscuiti din aceia simpli, dar niciodata alte chestii gen bomboane ciocolata jeleuri, ceea ce e foarte bine din punctul meu de vedere.

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    pe langa ce ati mai scris voi la noi la cresa copii mai mananca supa de prune, ceea ce e foarte laudabil... pruna, ca fruct, e indicata in constipatie sub forma fiarta, sucul amestecat cu lapte (daca e constipatie severa...), f des primesc mar la desert, dar nu-mi place la gustare, ca le da cremsnit, facut la cofetarie, cu garantie de 3 zile,in ambalaj de plastic o cutie(ca si la nunta in care se pune prajitura, doar ca la cresa e mica)... nu-mi place ca le da o felie de paine unsa cu unt, cu 2 felii de sunca din piept de pui (o mamica s-a plans ca fetita a 2 a zi a facut kk moale toata ziua...)si cascaval razuit... si alte "prajiturele" cu tot felul de E-uri...ca nu stiu cum sa le ascund ca nu ma lasa sa o imbrac pana nu mananca ce primeste...

cristina elena
    Guest
    Fetita mea la gradi cam asta are in meniu:
    -dimineata ceai (painea se subintelege) cu pasta de unt cu ou, unt cu sunca, cremvusti, pasta de unt cu miere/dulceata, pate, branza (cascaval sau topita)
    -pranz ciorbe si supe de tot felul: perisoare, varza, cartofi, fasole (pastai, boabe nu le prea da) ,legume, supe dulci de taietei sau galuscute, felul 2: piure de cartofi, pilaf de orez, mazare cu sos, sote de legume, tocanite cu: friptura, chiftelute, pulpe, snitele, gratare; budinci din paste, mamaliga cu branza, mamaliga cu carne si sos, paste cu sos
    Poate mai uit acum ceva, dar eu sunt multumita de meniu (foarte multumita)
    Desert au un fruct sau ceva dulce-preparat numai in bucataria gradinitei: cozonac, prajituri, fursecuri, salam de biscuiti, rulade, checuri
    -la ora 15 au lapte cu: gris, orez, paste fainoase, cereale; iaurt cu biscuiti sau compot cu cozonac, eugenia

Imi place ca nu amesteca: dimineata au numai ceai cu ceva si la gustarea de dupa masa lactate (sau compot cateodata)

Eu am o fetita deloc pretentioasa si fara probleme dar stiu de la alte mamici ca sunt copii care nu suporta lactate, mezeluri, etc si le da altceva in schimb. Sunt in 'evidente' unii copii si sunt pregatite doamnele de la bucatarie.

mischa2000
    Guest
    eu una nu cred ca un copil din 30 face diaree strict din cauza unei feliute de sunca sau de cascaval de la gradi.
    am mai vazut cazuri de astea ... si cred ca sunt o gramada de factori care pot influent asta ...
    ... la fel ... consider ca dupa 4 ani nu mai e cazul sa fie tinuti intr-un bol de sticla ... nu de alta dar vor aparea probleme mai tarziu ...
    nu vad nimic rau in a le da o prajitura din comert o data pe saptamana ... in fine asta ma cam seaca ca imi strica planurile de acasa dar e alta problema ...

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Ieri a primit asa de papa:
    - dimineata-lapte, paine cu unt, dulceata
    - pranz ciorbita de pui cu fidea, rulada de pui cu piure si salata
    - dupa nani- lapte cu biscuiti,parca

Intermediar si desert-portocala, jeleu
    Ieri fiind sarbatoare, au avut un mic party in grupa si cred ca au mancat si tort(asa spune strumful)

Referitor la portii, si eu cred ca sunt micute si nu se prea satura puiul, ca in fiecare zi ii este foame cand il iau de la cresa; povestea o mamica ce are fetita in grupa cu strumful meu acelasi lucru; probabil nu se satura cu masa de dupa-amiaza(o canita cu lapte +ceva), caci daca nu ar fi satui cu cea de pranz nu ar reusi sa doarma bine

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    buna . eu sunt educatoare si la noi meniul e astfel:
    dimineata : ceai ( lapte, caramel) cu paine cu unt /gem, ou/branza topita/pasta de peste/rar pateu,gris in lapte, cereale cu lapte,rar cremvursti...( salam niciodata), mamaliguta cu lapte
    gustare la ora 10 : fructe ( portocale, banane, mere, pere, struguri, kiwi...zilnic altceva)
    pranz : felul I - supe ( de pui, de vita cu galuste, taitei) ciorbe diferite ( cu carne sau fara) , de pastai, conopida,perisoare....
    felul II- pireu cu snitele, chiftelute marinate,tocanita ( pui ,curcan,vitel - exclus porc), pilaf, mamaliguta cu diverse tocanite, papricas, cartofi frantuzesti, sarmale, musaca de cartofi sau de paste fainoase, macaroane cu branza dulce de vaci
    la ora 15 - iaurt,prajiturele facute la gradinita ( placinte cu mere, branza, papanasi, gogosi, cozonac), compot cu bicuiti, sandwich ,cateodata mai primesc si fructe ( in afara de cele de la ora 10), foarte rar deserturi cumparate din comert

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari