Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Catache's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2013
    Postari in forum
    3

Lipsa pofta de mancare si nervozitate

Buna ziua, Sunt mamica unui baietel de un an si o luna care are o greutate de 9.000 kg si 76 cm si va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste lipsa poftei de mancare si inconstanta acesteia.
    Mai concret: Pana la varsta de 11 luni baietelul meu a mancat intotdeauna mai putin decat cantitatile specificate in cartile de specialitate si a luat in greutate constant. (S-a nascut cu 3,250 kg).

In urma cu 2 luni a inceput sa refuze piureul de legume (cu carne, ou, sau simplu), anterior acestei perioade a acceptat acelasi piure de legume in cantitate de 150 - 230 g.

De la 6 luni a refuzat biberonul, pana atunci l-am alaptat mixt (completare seara, Nan)motiv pentru care il alaptez dimineata si seara, dar un singur san mai are inca lapte.

In prezent, mananca fructe cu branza calcica la ora 10.00 - 150g (in disperare ca nu accepta in legume, i-am introdus carne fiarta de curcan si galbenus de ou tot in fructele cu branza), la pranz am substituit legumele cu fructe (ii dau cu mare greutate cateva lingurite de legume si apoi fructe - 100g) iar seara - cereale 90-120g. (a inceput sa le refuze si pe acestea). Problema este ca nu deschide gura la nimic decat daca are in mana un covrig sau biscuite din care musca si uneori mesteca alteori scuipa iar eu profit de gura deschisa si-i bag lingurita cu mancare in gura.Asadar, doar cu pacaleala reusesc sa-l hranesc si ma ingrijoreaza foarte tare acest fapt, pare ca nu-l intereseaza deloc mancarea. Daca insist cand nu mai vrea sa manance, se enerveaza vizibil, arunca cu mancarea si uneori chiar vrea sa ma muste.
    Am facut analize de urina bune si ecografie abdominala - rezultat bun.

I-am dat vitamine (wellkids baby), fier Hausmann si calciu.

Zilnic ii mai dau 1-2 lingurite de zeama de lamaie.

Va multumesc anticipat,

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de Catache Vezi mesajul
    Buna ziua, Sunt mamica unui baietel de un an si o luna care are o greutate de 9.000 kg si 76 cm si va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste lipsa poftei de mancare si inconstanta acesteia.
    Mai concret: Pana la varsta de 11 luni baietelul meu a mancat intotdeauna mai putin decat cantitatile specificate in cartile de specialitate si a luat in greutate constant. (S-a nascut cu 3,250 kg).

In urma cu 2 luni a inceput sa refuze piureul de legume (cu carne, ou, sau simplu), anterior acestei perioade a acceptat acelasi piure de legume in cantitate de 150 - 230 g.

De la 6 luni a refuzat biberonul, pana atunci l-am alaptat mixt (completare seara, Nan)motiv pentru care il alaptez dimineata si seara, dar un singur san mai are inca lapte.

In prezent, mananca fructe cu branza calcica la ora 10.00 - 150g (in disperare ca nu accepta in legume, i-am introdus carne fiarta de curcan si galbenus de ou tot in fructele cu branza), la pranz am substituit legumele cu fructe (ii dau cu mare greutate cateva lingurite de legume si apoi fructe - 100g) iar seara - cereale 90-120g. (a inceput sa le refuze si pe acestea). Problema este ca nu deschide gura la nimic decat daca are in mana un covrig sau biscuite din care musca si uneori mesteca alteori scuipa iar eu profit de gura deschisa si-i bag lingurita cu mancare in gura.Asadar, doar cu pacaleala reusesc sa-l hranesc si ma ingrijoreaza foarte tare acest fapt, pare ca nu-l intereseaza deloc mancarea. Daca insist cand nu mai vrea sa manance, se enerveaza vizibil, arunca cu mancarea si uneori chiar vrea sa ma muste.
    Am facut analize de urina bune si ecografie abdominala - rezultat bun.

I-am dat vitamine (wellkids baby), fier Hausmann si calciu.

Zilnic ii mai dau 1-2 lingurite de zeama de lamaie.

Va multumesc anticipat,
    Prima mea obs....ti-a recomandat cineva sa ii dai vitamine, fier si calciu pe baza rezultatelor analizelor? Daca nu....ai procedat gresit. Toate astea se dau numai cu sfatul medicului...Intamplator si eu am o pb. asemanatoare si cautand o solutie am constatat ca nu prea ex. siropuri pt. pofta de mancare la copii sub 3 ani...si alea care exista - se specifica clar pe prospect ca se dau numai sub indrumarea medicului.
    Baietelul meu manca de toate si mult, intotdeauna a mancat cam dublu de ce se spune...dar nu era deloc pufos....Acum s-a calat pe lactate si fructe, refuza restul...nu mai vrea deloc legume, deloc ou si carne....a devenit mofturos la masa...nu mai mananca la fel de mult...in schimb ar manca pufuleti, grisine, biscuiti, sticksuri fara numar...
    O sa iti spun ce mi-a spus mie pediatra....sunt copii care trec prin astfel de faze, cand se axeaza pe un singur aliment si refuza restul...este o faza care va trece de la sine....pt. ca NU EXISTA SIROP/MEDICAMENT CARE SA IL FACA SA ACCEPTE SA MANANCE CE VREI TU!!! Da, ii vei da ceva pt. pofta de mancare, dar va manca tot ce vrea el....
    Idem si cu temperamentul...avem aceeasi pb...Intrebarea mea...ce ai face tu, daca tie ti-e sila de un aliment si eu vin sa ti-l bag pe gat cu tot dinadinsul? Vei refuza...evident...nu-ti place...In secundar insa, daca insist si insist, reusesc sa-ti provoc sila, iti dau ficatul si bila "peste cap", faci o indigestie...vomiti....Atunci de ce ne silim noi copii sa faca lucrurile astea?
    Ce fac eu...incerc sa-i dau sa manance CE VREAU EU....daca refuza, insist de 2, 3 ori...Uneori cedeaza, alteori nu...Daca refuza alimentul respectiv, am citit ca nu trebuie, din disperare, sa ii pregatesti imediat altceva ce stii ca ii place...ci trebuie sa il lasi nemancat pana la masa urmatoare...si sa nu-i dai nimic compensator pana la aceasta masa - biscuiti, grisine etc....
    Si sa te consolezi...e doar o faza :)...

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    Si eu sunt trecute prin multe in ceea ce priveste lipsa poftei de mancare, in special cu baiatul, dar si fata a avut perioade mai dificile in care refuza o anumita categorie de mancare. Despre baietel si chinul prin care am trecut cu el sunt multe de spus si scris, insa vreau sa rezum. Cu timpul am ajuns sa il cunosc si sa reusesc sa il determin sa manance.
    Laptele praf nu a fost niciodata preferatul lui . La 5 luni incercam cu disperare nu stiu cate tipuri de lapte praf. Am ramas la Milupa, care a mers ceva mai bine in cazul lui. Tot pe atunci ii puneam vreo 7 picaturi de lamaie la 100 ml de lapte preparat (dar sa fie caldut, nu fierbinte). Am observat o mica imbunatatire. Ma trezeam noaptea la fiecare 2 ore si ii dadeam lapte, caci noaptea, in somn, il bea ceva mai bine. A fost o perioada foarte grea.
    Mai apoi nu imi refuza mancarea, dar statea cu ea in gura, fara sa inghita. Ii atrageam atentia la fiecare masa cu ceva nou (orice pe care nu pusese inca mana si care sa il distraga de la gandul ca mananca).
    El are acum 4 ani si tot slab este, si mic de inaltime. I-am facut tot felul de analize, ecografii. Copilul e sanatos, dar asa e felul lui. Poate sa semene cu mine si sotul, care eram slabi cand eram mici.
    Ideea e sa nu renunti definitiv la alimentele care nu ii plac. Si 2 lingurite daca ia, e foarte bine. Poate cu timpul se mai obisnuieste cu gustul.
    De exemplu, fetita, refuza fructele cand era bebe. Reuseam sa-i dau cel mult 10 lingurite (din alea mici, de ceai). Si treptat a fost mai ok. Acum mananca bine doar bananele, merele, perele. In rest, daca vreau sa-i dau alte fructe, ii pun o cantitate mica in amestec cu alte fructe pe care le consuma de obicei.
    Poate e doar o etapa grea. Poate ii dau dintii, poate e dupa o perioada in care a fost bolnavior sau a facut vaccin. Multa rabdare iti doresc!

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    Hayeti, foarte bune observatiile tale. Cam asta vroiam si eu sa spun. Ca daca refuza si refuza mancarea, nu trebuie repede sa-i pregatesti ce ii place ci sa il mai lasi o ora si sa incerci din nou cu aceeasi mancarica pe care a refuzat-o initial, dar intre timp nu ii dai decat apa.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    1.Cea mai mare prostie e sa obligi un copil sa manance, ii dai stomacul peste cap.
    2.Da-i mancare cu gust, nu mai e bebelus.Poate manca orice gatesti si pt voi, atata timp cat eviti alimentele grase, prajelile, mezelurile, dulciurile in exces.
    3.De ce cantaresti mancarea?In carti sunt trecute niste cantitati orientative, care in functie de copil pot creste sau scadea vertiginos.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Fetita mea are un an si 4 luni si aproape 10 kg.Nu are nicio problema,pur si simplu fiecare copil se dezvolta in ritmul lui , a mea fetita mananca foarte mult,tot ce prinde.Parerea mea este sa nu te mai stresezi si sa incepi sa ii dai din mancarea voastra,imposibil sa nu ii placa,lasa-l sa bage el manutele,sa se murdareasca,etc.Nu rezolvi nimic daca ii bagi mancarea pe gat.In niciun caz nu o sa inceapa sa manance.Este destul de mare si poate sa manance din mancarea voastra.
    Eu ii pun Cassianei intr-un bol ce poate sa manance cu manutele,restul ii dau eu (de exemplu zeama de la o supita).Inca nu stie sa foloseasca bine lingurita,dar se straduieste.Lasa-l asa si ai sa vezi ca o sa manance,nu dispera,foarte bine ca i-ai facut si investigatii ca sa stai linistita ca totul este bine.
    In legatura cu ce i-ai dat tu nici eu nu sunt de acord,ti-a recomandat medicul?

sadia
    Guest
    Incearca sa se diversifice singur! Nu -l forta niciodata da niciodata!(cum ti-au spus si fetele).Pune-i in fata de toate,carne ,legume,de toate culorile,dar maruntite nu blenduite.Are dintisori?Stie sa mestece?
    Si daca copilul este inapetent ,poti sa-i faci ce vrei tu...nu-i va sta niciodata gandul la mancare si cu cat esti tu mai stresata si iti vede fata crispata cu lingurita in mana in fata lui nici atat nu va inghite nimic.
    Ai incercat si varianta infometarii?
    O masa sarita.pranzul in special.Fiumiu si acum salta micul dejun,si are aproae 4 ani.........cu greu mai inghite cate un biscuite pe la 10 diineata,si la pranz infuleca.
    Un mare secret e sa fii tu relaxata oarecum sa te resemnezi......ca alta solutie nu ai.
    Si totusi am citit si pe forum si am auzit si pe la pediatrii de complexul b,sunt vitamine care parca,ar avea un micut rezultat de a stimula pofta de mancare.
    Bafta multa!

Floricica Nou Venita Catache's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2013
    Postari in forum
    3
    Multumesc frumos pentru sfaturi.Tot ce i-am dat - vitamine, calciu, fier au fost la recomandarea medicului, nu as putea sa-i administrez de capul meu. Din mancarea noastra ii dau sa guste mai mereu, dar se stramba oripilat si refuza apoi o alta lingurita. Nu insist, nici nu as avea cum, este mult prea categoric, imi da peste mana. Cu pacalelile descrise pare ca accepta mancarea, nu se manifesta ca si cum i-ar fi sila, doar ca mananca putin. Nemancat l-am lasat maximum 6 ore si tot asa s-a comportat. Are 8 dinti si cei 2 molari abia rasariti si cu toate acestea abia acum a inceput sa mestece, usor, dar si scoate din gura cu limba bucatelele mici de fructe, covrigi, biscuiti pe care i le dau in incercarea de a-l determina sa mestece si sa renuntam la mancarea blenduita. La masa caut sa avem o atmosfera cat mai relaxata, cu cantecele, povesti, mereu sper ca astazi va fi mai bine, asadar la inceputul mesei atitudinea mea e optimista, insa pe parcurs si la final sunt varza.. Precuparea mea este cauza inapetentei legata si de faptul ca a avut si perioade mai bune, dar scurte, in conditiile in care este un copil minunat, foarte vesel de dimineata pana seara si energic. Ii cantaresc mancarea pentru ca de doua luni nici nu a mai luat in greutate decat 100g.. si inevitabil ma ingrijorez. Lapte nu suge decat de la mine, dintr-un singur san, tot ce am incercat ca lapte praf il refuza, asadar si aici e o cantitate mica, incomparabila cu ceea ce recomanda medicii.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Apperin sirop natural -supliment pt pofta de mancare ,are rezultate bune ,dar cu siguranta ca va manca tot ce ii place

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Mami, uite cateva sfaturi de la cineva care este trecuta prin ciur si darmon cu mancarea la Andrei..
    Nu ii mai face combinatii gen fructe cu galbenus de ou si carne de curcan!! Bleah!! E mic, dar nu-i prost!!
    Nu ii baga pe gat cu lingurita. Andrei al meu nici acum nu mananca mereu cu lingurita sau furculita. Si are 2 ani si aproape toata dentitia la purtator!! Ia-i paine mai moale, gen savoria toast si pune-i crema de branza pe ea sau unt. Cam pe la 1 an si 5 luni am inceput si eu cu asta. Si sa stii ca o rade cu mare placere.
    Nu te supara daca nu mai mananca ciorba sau supa. Si Andrei a mancat pana pe la 1 an si 5 luni. In schimb, de cateva luni, nici nu mai pune gura pe ele. Asta e.
    Fierbe-i ou si da-i taiat bucatele, cu painita. Dar fara furculita la inceput. Da-i painita cu ou cu mana. Are efect!
    Copilasilor le place carnita la gratar, frageda, cu painita. da-i tot cu mana. Si branza cu smantana cu mamaliga.
    Inmoaie bucatele de paine in sucul de la salata de rosii cu castraveti si ardei si da-i cu mana.
    Si am mai observat o chestie. Daca il las sa se uite la desene animate in timp ce ii dau de mancare, mesteca cu atentie tot ce ii dau si mananca tot. Disney Junior este de real folos. Parol!!!
    Si suc nectar multifructe dulce, cu paiul. Eu ii dau de la carrefour, special pt copii. Si recunoasc faptul ca il bea cu lingurita, din canita.. Deh..

Floricica Nou Venita lenuta78's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2013
    Postari in forum
    1

baietelul meu de 1an si 9luni

Baiatul meu nu mai maninca cum manca inainte ma refer la legume combinate cu carnita ,ou si altele.se uita in farfurie cum arata si nu vrea. In schimb ii place mult orezul supa de galuste si ciorbitele. Mentionez ca maninca putin si des. Mic dejun nu stiu ce sa ii mai dau si nu prea maninca am facut fel si fel de combinatii dar tot nu vrea. Maninca lapte cu biscuiti, paine cu unt si gem si atat. Si mai maninca mere. Noaptea se trezeste de doua ori plangand in fundulet asta e de cand l-am nascut si sa manince lapte si cred ca a devenit obisnuinta pt el si adoarme la loc. De cateva zile noaptea din 2 biberoane cu lapte ii dau numai unul vreau treptat sa il aduc sa nu mai manince noaptea. Am facut in urmatorul fel: Doarme pe la 10 seara ,el la 2:30-3 noaptea se trezeste bineinteles plangand ii dau lapte si adoarme si se mai trezesta pe la 5 sa manince dar nu ii mai dau il iau putin in brate pana adoarme il pun in patut si se mai trezeste la 8 dimineata si vad ca functioneaza cu pacaleala. Asa am redus un lapte pe timp de noapte si a mai ramas unul care vreau sa il scot treptat ca sa nu mai manince noaptea. Nu stiu daca e bine ce fac. Voua vi sa intamplat?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari