Ultimele discutii din forum
    new sunshine
    Guest
    Stiu ca legumele sunt f bune surse de vitamine si daca cei mici servesc legume in fiecare zi nu vor avea nevoie de suplimente de vitamine.Voi sub ce forma le dati si cand?

Floricica Debutanta tomitza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    buna
    Andrei avand aproape 11 luni nu i-am dat decat legumele fierte (mazarea , fasolea verde, conopida, broccoli si mixul de legume) Dar asa ii dau aproape in fiecare zi bete de morcov, (daca locuiesti in USA am vazut ca mai dadeau bete de Celery) feliuta de castravete (rar) ii mai dau sa roada o felie de ardei verde, ridiche de luna doar de gust ca e pofticios si acum ii dau dimineata la gustare o feliuta de rosie decojita la la felia de paine cu unt si branzica
    Astept si eu sugestii!!

new sunshine
    Guest
    Ale mele sunt mai marisoare si legumele eu le cam dau proaspete.Rosii nu prea mananca cea mica dar cea mare mananca orice.Le dau si morcovi (baby carrots) si le plac f mult.

new sunshine
    Guest
    A...si conopida si broccoli le mai dau tot asa cruda.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    nu baloneaza?

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    si eu ii dau legume ,dar deocamdata fierte poate mai tarziu o sa-i dau si crude.morcovel ii dau sa mai rontaie pe el,cu 4 dintisori se descurca cumva...

new sunshine
    Guest
    Unele baloneaza dar dupa un an pot papa orice ..nu le dau exagerat si de obicei le dau si crema de branza si le las pe ele sa bage conopida in ea.

claudia73
    Guest
    Legumele de dau crude, coapte, innabusite sau fierte.
    Crude le fac salata (de ex.: castravete ras + rosie ticata marint + ridiche rosie rasa + ulei de masline, gulie rasa, telina rasa + morcov ras + mar ras + pastarnac ras + zeama de lamaie + marar sau patrunjel, salata verde + ceapa verde + rosie + castravete, etc.).
    Coapte: de ex.: sfecla coapta feliata sau rasa.
    Innabusite, alaturi de carne de pui: morcov + cartof + broccolii + dovlecel.
    Fierte - de oricare, ca garnitura.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    pai unui bebe de 11 luni nu prea merg toate legumele asa crude , nu?Sunt tentant dar voi incerca cu morcov ras cu mar si gulie...ii voi da putin.

claudia73
    Guest
    A, nu, eu ziceam ce dau eu Mariei. Cred ca la voi merg legumele coapte, innabusite sau fierte. Mai mult fierte. Lasa, ca va faceti voi mari......si-atunci roadeti tot, in orice fel.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    pana de curand i-am dat fiert sau inabusit , dar bete de morcov si bucatele mici mici de rosii cu paine cu unt si branzica de vaci

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari