Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Laptele si branza de capra pentru copil

Se pare ca laptele de capra este mult mai sanatos decat cel de vaca, are o compozitie mai bogata si aduce mult mai multe benefici asupra sanatatii. Ajuta la prevenirea virozelor de sezon, ajuta la tratarea astmului. Pentru copii laptele de capra se administreaza diluat cu lapte de vaca.

Este bogat in proteine, vitamine precum A, B2 si 3, vitamina C si E, magneziu si se pare ca este foarte asemanatoare compozitia proteinelor din laptele de capra cu cele din laptele matern.

Voi le-ai dat copiilor lapte de capra? Am inteles ca nu prea este ursor de achiztionat asa ca v-as intreba si de unde il procurati si cam care sunt preturile pentru lapte si branza de capra.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Ai dreptate gabitza. Este mult mai sanatos. Dar este si mai gras. Prietena mea i-a dat lui bebe al ei de 1 an si jumatate, nu l-a diluat si s-a stricat la burtica.
    Am vazut la piata lapte dar imi este teama sa cumpar. Branza am gasit intr-un magazin de cartier dar nu sunt sigura ca era doar din lapte de capra. O sa ma uit prin market, la magazinele naturiste sa vedem daca gasesc si iti spun si tie.
    Pupici!!!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc Nicoleta. Daca spui ca este asa gras atunci nu cred ca ii voi putea da lui Edi, El si de la smantana are o oarecare reactie alergica adica i se inrosesc foarte tare obrajii si ramane asa pana a doua zi chiar si mai mult.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu le-am dat si nu le-a placut, asa ca am renuntat sa mai cumpar, cu parere de rau ce-i drept. Cred ca am facut si o greseala pentru ca atunci cand le-am dat, le-am spus ca e lapte de capra, si nu de vaca cum beau ele pana atunci, si poate le-am influentat, ca au strambat din nas amandoua instantaneu.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Se pare ca dietele cu lapte de capra sint periculoase daca sint "exclusive" deoarece nu numai ca laptele este forte sarac in fier (ceea ce duce la anemie) dar anemia indusa de acesta nici nu poate fi tratata foarte usor (cu aport de saruri/minerale din pastile)... zic "se pare" pentru ca dintr-o cautare rapida pe Google reiese ca diferiti cercetatori au pareri diferite... ceea ce nu e chiar anormal :)

Floricica Nou Venita annecristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2006
    Postari in forum
    14
    SI eu care speram sa fie o alternativa buna la laptele de vaca... fetita mea de 1an si 2 luni are intoleranta la proteina laptelui de vaca...

Floricica Nou Venita costelg's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2011
    Postari in forum
    2

Vand lapte si branza de capra si alte produse 100% ecologice

Primim inscrierea la abonamente cu inceperea livrarii de la inceputul lunii februarie 2011.
    Lapte viu(crud) 6lei/l ambalat la pet de 5 l,branza vie(din lapte crud):cas si telemea 22 lei/kg.Va mai putem oferii urmatoarele produse pe parcursul anului;oua de gaina,miere de albine,bors din tarata de grau,legume si zarzavaturi ecologice(si nemodificate genetic).Va invitam sa vizionati urmatoarea pagina web:
    https://sites.google.com/site/produseecologicebucuresti
    Livrarea se face saptamanal in Bucuresti
    TEL: 0769591024
    [/SIZE]

Floricica Nou Venita costelg's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2011
    Postari in forum
    2
    Primim inscrierea la abonamente cu inceperea livrarii de la inceputul lunii februarie 2011.
    Lapte viu(crud) 6lei/l ambalat la pet de 5 l,branza vie(din lapte crud):cas si telemea 22 lei/kg.Va mai putem oferii urmatoarele produse pe parcursul anului;oua de gaina,miere de albine,bors din tarata de grau,legume si zarzavaturi ecologice(si nemodificate genetic).Va invitam sa vizionati urmatoarea pagina web:
    https://sites.google.com/site/produseecologicebucuresti
    Livrarea se face saptamanal in Bucuresti
    TEL: 0769591024

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de annecristina Vezi mesajul
    SI eu care speram sa fie o alternativa buna la laptele de vaca... fetita mea de 1an si 2 luni are intoleranta la proteina laptelui de vaca...
    m-am interesat si eu la vremea noastra de asta ...
    se pare ca e mult mai rau ...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    cred ca dupa varsta de 2 ani merge combinat lapte de capra si vaca eu i au lapte pe care il fierb sunt magazine care au si e ok...

Floricica Debutanta mami_2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2010
    Postari in forum
    1.170
    Eu i-am dat lui Alex lapte de capra la recomandarea medicului de familie la 1 an si 1 luna-2.I-am facut trecerea treptat,dar cand am ajuns la 150 ml ,Alex a facut o diaree de care de-abia am scapat,cu un regim foarte strict.Am cumparat laptele din magazinul REAL.Se gaseste ambalat la Pet-uri de 1 L.Mentionez ca inainte de a incepe sa-i dau lapte de capra,Alex deja manca iaurt de capra de la firma COVALACT.Dupa ce am scapat de diaree,nu am mai mancat nici iaurt si nici lapte ce capra.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari