Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Lapte de vaca sau lapte de soia?

Laptele de soia este alternativa pentru copilasii care au intoleranta la lactoza sau la proteinele din lapte, dar asta dup;a implinirea varstei de 1 an, pana atunci laptele de mama sau cel praf.

Acum sincer nu stiu care este mai bun si mai sanatos, mai hranitor pentu copii, laptele de vaca (cel din comert ma refer) sau laptele de soia.

Eu lui Edi ii dau lapte de vaca dimineata si lapte praf seara inca de la 1 an dar eram curioasa cum e si cu laptele de soia.

Voi ce stiti? Ce tip de lapte le dati copiilor?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu ii dau lapte de vaca uht cu 3.5 si-i e foarte bine. de la cel pasteurizat facea diaree, iar la pret nu e nici o diferenta.
    de soia nu am incercat.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ai mei nu vor lapte.Au momente.Acum e o perioada in care vor.La ei laptele se bea cu paiul, sa-i atrag...de fiecare data in alte pahare, mai colorate, inalte, etc.Trebuie sa fiu inventiva in privinta asta.La mama mea beau laptele din paharele mici de la Alexandrion...Eiiii, te doare mintea.....Pana la 1 an si 4 luni i-am alaptat pe amandoi, dar inca de la 1 an am inceput sa le dau din comert de la Milli si Casa buna.De la cel de vaca Rares se strica la stomac.

mischa2000
    Guest
    in general cei care sunt intoleranti la proteina din laptele de vaca sunt si la soia ...

in fine ... cine e vegetarian il bea ...
    eu nu ma bag.
    pentru copii exista cu diferite arome ... dar nu a atras-o niciodata.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am gustat lapte de soia si cu arome si fara si tot neplacut rau la gust mi se pare, eu una n-as putea sa beau asa ceva, dar...nici cereale de bebe sau lapte praf n-as putea si sa il vedeti pe Edi ce linge castronelul asa ca no comment. Ma gandeam ca daca e muult mai bun pentru ei ii dadeam dar asa...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu m-am gandit niciodata la laptele de soia.O fi mai bun decat cel obisnuit din comert?

sun2shine
    Guest
    Daca nu e recomandat de medic nu aveti de ce il schimba cu cel de soia....

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    cu lapte de vaca am hranit fata, acum nu prea mai vrea sa bea.Sa saturat si ea 3 ani de zile sa bea...mai cere cand isi aduce aminte...despre laptele de soia nu stiu ce sa zic, nu am baut eu , apoi fata...o fi bun, nu o fi...cine la incercat stie!

stefaniajohansson
    Guest
    laptele de soia este foarte periculos. nu are legatura cu faptul ca majoritatea tarilor unde se cultiva soia au trecut la soia modificata genetic. nu, nici macar laptele bio de soia nu e bun. e extrem de periculos, pt ca creste productia de estrogen din corp, ceea ce are ca rezultat cresterea sanilor (si la fete si la baieti) a parului pubian si aparitia mesntruatiei. mai sunt si altele, insa astea imi vin acum in minte. soia este sanatos doar in variantele fermentate: tempeh, miso, natto

sursa Soy Controversy and The Effects of Soy Consumption

in schimb exista laptele de ovaz, laptele de orez si laptele de quinoa ca alternative la laptele de vaca pt persoanele alergice la proteinele din laptele de vaca.

insa este demonstrat ca multe din persoanele alergice la laptele de vaca nu manifesta alergii in cazul laptelui ecologic si mai ales in cazul laptelui ecologic nepasteurizat.
    Modificata de stefaniajohansson; 18.02.2011 la 16:52:51.

mischa2000
    Guest
    mai exista si lapte de migdale ....

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    mai exista si lapte de migdale ....
    de ala chiar as vrea sa beau. o sa caut pe google sa vad daca pot comanda si la noi, ca in magazine nu se gaseste

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari