Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

La 15 luni are doar 9 kg si 81 cm

buna dragi mamicii.. am si eu o problema de ceva timp,dar acum deja incep sa imi fac griji si la fel si pediatra micutzei.la 15luni si 2sapt are doar 9.300. Sa nascut pe 1feb 2010 cu 2.900 si 50cm. Pana acum doctora era multumita de inaltime.considerand-o inalta si usor slabutza..!acum knd am fost iar nu ia placut faptul k na mai luat in inaltime k alte datii si kg sunt putine. mi a cerut sa ii facem un set de analize la sange si la urina. Ideea este k acum kteva luni eu am vazut k avea viermisorii aia f,f mici albi kre se misca.. i am spus doctorei si a zis k la 10 luni este prea mica sa ii dau un tratament..doar s-am grija cu igiena, unghiile ei si a-le mele..si sa ne tratam noi. Acum de cateva zile adica nu prea mai vrea sa manance, si scuipa, adica scoate mancarea afara,impingand-o cu limba.ii place sa ciuguleasca din mancarurile noastre,dar nu sta sa manance mult.iaurturi doar cu fructe accepta.Am incerkt in multe feluri sa ii dau sa manance,cu frumosul cum faceam pana acum ii dadeam cv interesant sa se joace k sa manance dar cum se plic incepe si scoate mancarea si numai vrea,lapte bea dim si seara 150-200 ml la un biberon .cat despre viermisorii am citit destule si nu sunt de acord cu ea.. ne am luat chiar la cearta. k imi spunea daca am mai vazut si numai am vazut viermisorii ,dar stiu k n au cum sa plece sg. Este foarte energica si vioaie si toataa ziua merge prin toata casa,pe afara.. este mofturoasa si usor nervoasa..ca daca nu ii faci ceva pe plac ori incepe sa planga,ori trage de tine sau iti da vre-o palma..astept f tare sa vina ziua de luni sa mergem la analize de sange si de urina sa vedem cum sta cu fierul ..calciu....etc si sa vedem ce este de facut. Credeti-ma k sunt atat de stresata,suparata,nervoasa...numai stiu cum sa fac.. nici cu certatul nu merge sau kiar sa ii dau vre-una poate stie de frica. nu este ambitioasa. Eu cred k vrea mai mult si mancarurile noastre si sa saturat de a-le ei. Ca noi mancam separat.. dar ii dam si din a-le noastre. a-ti avut sau mai ave-ti prbl de genul asta? la varsta ei? si programul ei de somn este de la 10seara pana la 8.30dim si de la 2-4.30

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Greutatea este putin sub percentilul 50, deci undeva la medie pentru varsta, iar inaltimea este mare, peste percentilul 85.
    Poate si masuratorile s-au facut gresit.
    Mie mi se pare si greutatea foarte bune si nu mi-as face griji din cauza asta.
    Majoritatea copiilor dupa varsta de 1 an devin mai "mofturosi", adica incep sa aibe preferinte, iar fiindca se decelereaza cresterea nu mai mananca nici atat de mult. Cat timp este activa si vesela (greutatea fiind buna) inseamna ca ea mananca suficient.
    Cu crizele de furie, lovitul, etc... sunt etape normale in dezvoltarea copiilor de aceasta varsta. Eu incerc sa am rabdare, sa fiu perseverenta in regulile pe care incerc sa le aplic. Dar violenta atat fizica, cat si verbala mi se pare ca fac mai mult rau.
    Legat de viermi nu stiu prea multe, dar aici mi se pare ceva ce ar trebui investigat, printr-un examen coproparazitologic sau cum ii va spune, adica examinat scaunul.
    Multa sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    parca a mai avut cineva o problema d egenul acesta si iam spus ca si eu am o prietena care fetita ei la 2 ani avea 9kg si 78 cm.foarte putin,dar ia facut analizele de nenumarate ori si fetita e sanatoasa tun.asta e copilul.ai rabdare.ai pomenit de mancare de avoastra ca ii place,fa mancare mai nesarata,bazata pe pui,vita si legume,gateste doar ce are voie si copilul,si mancati toti la masa.asta e un lucru care las incerca eu,daca as avea probleme cu fetita mea.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    ankag m am uitat si eu la grafice de crestere ... doar k fetita mea se afla la inaltime cu mult peste 50 ..era mai mereu spre maxim.. greutatea se apropie de scabilul jos si vrea pediatra sa se asigure k nu exista nici un motiv si k fetitei nu ii lipseste fier,calciu ...! iar despre mancat..imi tot face figuri..dar incerc sa ii dau din tot ce nimeresc..faptul k a inceput toata ziua sa mearga si ca numai mananca ca inainte ma streseaza..! incerc cu vb buna sa ma inteleg cu ea dar este f ambitioasa,incapatzanata.. si uneori ma aduce la capatul rabdarii. dintisorii la 15luni are dekt 8, 4sus si 4 jos..primul dinte la avut la 8luni. Acum mai nou de cateva zile bea mai mult lapte..care ma tot luptam cu ea bea 150-180.. acum bea 230-250. nu imi pot gasi si eu linistea cu copilul asta :) ba mananca bine si nu prea bea lapte.. ba nu vrea sa manance si bea lapte destul. greu s-ai un copil mofturos. :((( abea astept sa ii fac analizele si sa ma linistesc..dar ma gandesc si cu groaza k treb sa ii ia sange :(

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    a mea la una an avea noua kg. eram ingrijorata nu manca nimic numai tata la un an si trei luni aea noua sasesute si crede-ma ca nu stiu de unde. analizekle suer bune. totuil a fost de la dinti o dureau gingiile si nu utea sa mestece. o sa manace stai linistita

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu te mai stresa atata si nu mai face atatea calcule. Nimeni nu functioneaza ca ceasul, si noi avem intr-o zi mai multa pofta de mancare, in alta mai deloc.
    Dupa 1 an oricum nu mai au nevoie de asa multa mancare. Cel mai bine vezi pe ea daca ii merge bine sau nu, cat este de activa, daca face progresele care ar trebui conform varstei, daca arata bine... tonusul muscular, culoarea pielii, etc
    Nu e usor sa fi parinte ca ne facem tot felul de griji, dar uneori ne facem si griji cand avem asteptari diferite de realitate... iar copii aia care mananca mult sunt mai degraba exceptia... majoritatea mananca mai putin si sunt mai "mofturosi"... dar asta nu inseamna ca nu sunt sanatosi.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Darius la 21 de luni are 9 kg si 74 cm. La inceput am crezut ca este bolnav, apoi mi-am dat seama ca de fapt ma mosteneste, eu sunt micuta, am 1,48 si 45 kg...analizele ii sunt bune, de papat, papa, nu cred sa aibe ceva anume. A avut exact aceeasi greutate si inaltime ca pitica ta la nastere:)
    Modificata de madalinutzamamy; 13.05.2011 la 23:22:57.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    mie nu mii se pare inalta la 15 luni...fetita mea la 1 an si 10 luni are 13 kg si 92 cm ...am nascut-o cu 3500 si 50 cm....si a mea de ceva timp a devenit mofturoasa la mancare......
    Modificata de nicodimionelia; 14.05.2011 la 00:52:35.

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Depinde de fiecare copil...nu toti sunt la fel...Fetita mea are la aprope 1 an si 6 luni 13kg si 82cm avea acum o luna...dar a fost nascuta cu 4,380kg si 52cm....Parerea mea ca dc sunt sanatosi nu conteaza greutatea...

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    cred ca ave-ti drepatate si voi in felul vostru. doar ca de cateva zile nu vrea sa manance mancarea gatita. si tocmai doctora imi spune k numai este multumita de cresterea ei. A mai spus k nu i se pare sa aibe ceva si ca nu pare bolnava.dar obligatia ei k doctora este sa imi spuna sa ii fac niste analize generale sa vada daca are nevoie de fier ,supliment ceva sa aibe chef de mancare. Eu cred sa se fii saturat de ciorbicele ei ca la mancarurile noaste nu prea zice nu,doar k nu mananca la fel de mult cat manca ciorbica ei inca la blender. Sunt stresata pt k este f energica..vioaie.. si nu sta locului o secunda si tocmai acum sa o apuce mofturile :( dar ptr orice eventualitate luni mergem la analize k sa ma linistesc si eu. EU am fost un copil prbl de mica ..nu mancam nimic, nu imi placeau si nu imi plac si acum f multe mancaruri.. am fost f slaba... cand am ramas insarcinata la 19ani aveam 47kg si 1.65cm. Acum dupa sarcina la 1an jumate de cand am nascut am ramas la 52kg.. mai exista si posibilitatea sa imi semene.. :) si daca este asa atunci sa numai imi fac atatea griji. dar pana la analize ora cand treb sa papam dupa amiaza este un kin ptr mn..un stres total.. fiind si tanara ,sunt o mamica f grijulie si imi este frica..vreau sa o cresc corect..sa fie sanatoasa .. si ma stresez..ma enervez :(

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    cred ca ave-ti drepatate si voi in felul vostru. doar ca de cateva zile nu vrea sa manance mancarea gatita. si tocmai doctora imi spune k numai este multumita de cresterea ei. A mai spus k nu i se pare sa aibe ceva si ca nu pare bolnava.dar obligatia ei k doctora este sa imi spuna sa ii fac niste analize generale sa vada daca are nevoie de fier ,supliment ceva sa aibe chef de mancare. Eu cred sa se fii saturat de ciorbicele ei ca la mancarurile noaste nu prea zice nu,doar k nu mananca la fel de mult cat manca ciorbica ei inca la blender. Sunt stresata pt k este f energica..vioaie.. si nu sta locului o secunda si tocmai acum sa o apuce mofturile :( dar ptr orice eventualitate luni mergem la analize k sa ma linistesc si eu. EU am fost un copil prbl de mica ..nu mancam nimic, nu imi placeau si nu imi plac si acum f multe mancaruri.. am fost f slaba... cand am ramas insarcinata la 19ani aveam 47kg si 1.65cm. Acum dupa sarcina la 1an jumate de cand am nascut am ramas la 52kg.. mai exista si posibilitatea sa imi semene.. :) si daca este asa atunci sa numai imi fac atatea griji. dar pana la analize ora cand treb sa papam dupa amiaza este un kin ptr mn..un stres total.. fiind si tanara ,sunt o mamica f grijulie si imi este frica..vreau sa o cresc corect..sa fie sanatoasa .. si ma stresez..ma enervez :(
    Georgiana sa stii ca si noi,mamicile mai varstnice,ne stresam din orice problema a copilului nostru.Fetita ta nu are dintisori,de ce ii prepari supele la blender?Poate ca este atrasa de ceea ce vede in farfuriile voastre,de forme,de culori...altfel arata o leguma fiarta taiata frumos ,decat un amestec

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari