Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancuta_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137

Intarcarea, pas greu de facut!

buna! sunt mamica de fetita de 1 an si doua saptamani! as vrea s-o pot intarca pe mica mea dar ea nu bea nimic decat san (cateodata ff putina apa la insistente si ff putin lapte de migdale cu muuulte acrobatii pe langa ea)! ea tot vrea la piept...ziua mai merge cum merge dar noaptea nu accepta nimic decat sanul! daca simte ca vin cu bibe pe la nasuc, incep urletele! nu vreau nici s-o intarc fortat, mi-e si tare greu s-o vad ca trage in gol din san toata noaptea! tot mai incerc cu diferite marci de lapte praf, palte uht, lapte de soia...nu vrea nimic! :(
    ce solutii ati avut voi?!

mother
    Guest
    de ce crezi ca treage in gol din san?

de ce vrei sa o intarci?

lorito
    Guest
    da, chiar asa, de ce vrei sa o intarci?
    nu bea nimic, nimic din biberon la 1 an si 2 saptamani?

Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    pai stiu ca trage in gol! de obicei simt cand am lapte si cand nu! dar mai simt (se si aude) si cand inghite ea laptele si cand trage in gol!vreau s-o intarc tocmai ca nu mai e lapte si sta toata noaptea cu tzitzi in gura ceea ce nu e tocmai comod ! ma gandesc ca nici pt ea nu-i ok sa fie deshidratata...chiar as vrea sa se odihneasca mai bine! eu de cand am nascut n-am dormit 4 ore legate! iti imaginezi ca nici ea :(

lorito
    Guest
    nu stiu de ce vrei sa o intarci, te gandesti sa o intarci fortat sau sa ii scoti treptat din mese?
    eu zic ca o sa se dea la brazda, adica o sa accepte biberonul
    e prea micuta sa stea fara lapte, o sa-si dea seama ca nu are alternativa, si o sa bea din bibe
    cum merge diversificarea?

lorito
    Guest
    aoleu
    dar tu te alimentezi corespunzator, ai luat ceaiuri pentru stimularea lactatiei sau ti-a ajuns cu alaptarea?:))
    eu as innebuni sa stau toata noaptea cu sfarculite ciuciulete, sincer

lorito
    Guest
    as zice ca daca ar papa bine seara, nu ar mai cauta atata sanul
    zic si eu, desi a mea indiferent cat mananca peste zi sau seara tot se trezeste noaptea de 3 ori pt tzitzi
    am intarcat baiatul la 10 luni jumatate, la fel, mare amator de tzitzi, ma rupea noaptea
    dupa ce l-am tradus pe bibe, se trezea o singura data
    de la 1 an si 2 luni nu a mai cautat nici bibe
    deci......::) dar depinde de copil

Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    lorito pai de aia imi e teama ca sta deshidratata..nu vrea nici apa! :( sper sa se dea pe brazda cum zici! dar asa ce tipa cand vine vorba de bibe! nici din cana cu paiul nu vrea decat putina apa...cum simte mirosul laptelui cum stramba din nas si se scanceste ca nu vrea :(
    eu ma alimentez cum se cuvine (zic eu) intr-adevar ar trebui sa beau mai multe lichide...si sa stii ca mi-a cama juns si mie, recunosc , cu statul noaptea pe post de suezta! de aia ziceam..poate e vreo chestie, vreun truc pe care nu l-am gasit inca :)

lorito
    Guest
    nu mi-ai raspuns daca mananca bine ziua
    poti incerca sa ii dai apa cu seringa:), eu asa ii dadeam smecta, doar asa reuseam
    dar suzeta o accepta?

mother
    Guest
    Citat Postat de ancuta_b Vezi mesajul
    pai stiu ca trage in gol! de obicei simt cand am lapte si cand nu! dar mai simt (se si aude) si cand inghite ea laptele si cand trage in gol!vreau s-o intarc tocmai ca nu mai e lapte si sta toata noaptea cu tzitzi in gura ceea ce nu e tocmai comod ! ma gandesc ca nici pt ea nu-i ok sa fie deshidratata...chiar as vrea sa se odihneasca mai bine! eu de cand am nascut n-am dormit 4 ore legate! iti imaginezi ca nici ea :(
    eu nu cred ca suge in gol.... atata timp cat suge, lapte se produce....nu sta cu tzatza in gura ca sa ii curga lapte tota ziua... simte nevoia de apropiere intre tine si ea.
    daca copilul suge la cerere lapte ii vine! deci nu se pun eproblema deshidratarii...

pe de alta parte , daca simti ca n mai poti sa o alaptezi toata noaptea dar nu vrei sa o intarci, ai putea sa incepi prin a elimina mesele de noaptea. este cel mai greu lucru de facut , cand e vb de intarcare.
    eu mi-am intarcat copilul treptat, prin eliminarea meselor. la inceput nu i-am mai dat sa suga la cerere, apoi mai scoteam cate o masa.. ultimele meese scoase au fost cele de noaptea. cel mai greu a fost sa invete sa adoarme fara tzatza... i-a luat o sapt sa nu mai planga dupa mine (il adormea tati).

Membru inregistrat la
    19.03.2011
    Postari in forum
    137
    uoff mother eu stiu ce zici...asta a fost intr-o perioada dar acum chiar nu mai vine nimic! chiar sta ca si cu suzeta in gura! :(

lorito de mancat eu zic ca mananca destul de bine! noi am inceput si dive asa mai lent...inca nu mancam chiar de toate...hai sa-ti dau un meniu de azi de ex: dimineata cum s-a trezit tzitzi in gura (a scos ea un pic de-acolo...ca dimineata mai vine cate ceva la cat trage de ele toata noaptea) apoi peste vreo ora fructe(un sfert de banana, un mar mediu ras), apoi peste vreo trei ore legume pasate (cam 170 ml) , dupa alte doua oare si un pic cred ca vreo suta de grame de iaurt...si cam asta a fost! acum inainte de culcare a stat la tzitzi si a scos si acum ceva de-acolo!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari